Itt találod az összes cikket a „nemzeti gyásznap” témában!
Az aradi vértanúk tiszteletére Kalocsa Város Önkormányzata nevében dr. Bagó Zoltán polgármester, Turi Tibor önkormányzati képviselő és Dr. Kiss Csaba jegyző közösen helyezett el koszorút a szoborcsoport talapzatán, majd az egybegyűltek virágokkal, mécsesekkel, főhajtással tisztelegtek a nemzet emlékezetében örökkön élő hősök előtt.
1956. november 4-én rohanták le a szovjet csapatok hazánkat, szövetségben az áruló Kádárral és „Ideiglenes Kormányával”, amit a legyőzhetetlen túlerő elleni véres szabadságharc, majd a könyörtelen megtorlás követett. Ezek hőseire és áldozataira emlékezve koszorúzták meg Kalocsán az ’56-os emlékkövet. Beszédet mondott: Körmendy Szabolcs.
Pénteken délután három órai kezdettel tartották Kalocsa Város Önkormányzatának hivatalos megemlékezését, amelyen a Belvárosi Általános Iskola diákjai adtak műsort, beszédet mondott: Illés Péter, az Eperföldi Általános Iskola igazgatója.
November 4-én volt épp 66 éve annak, hogy a szovjet csapatok inváziót indítottak hazánk ellen, hogy letörjék a magyar szabadságtörekvéseket. Kalocsa városa tegnap este 5 órai kezdettel tartotta megemlékezését.
A szónok a történelmi tények számbavétele mellett a jövőbe vetett hittel beszélt Magyarország és Szerbia, az anyaország és a vajdasági magyarság, Kalocsa és Kúla mind harmonikusabb és gyümölcsözőbb együttműködéséről.
„A november 4-i agresszió előzményeinek és lefolyásának, valamint következményeinek részletes és korrekt feltárásának feladata a történészeké, de a lényeget egy átlagember is felismerheti: nem hiába történt 1956. október 23-a forradalma, amely újra beírta a magyar nevet a világtörténelembe.”
Az ’56-os forradalom és szabadságharc e naptól kezdve alakult át a világ legerősebb hadserege elleni, véres és reménytelen honvédő gerillaháborúvá. Kádár–Apró–Dögei elárulták a magyarság évszázados szabadságküzdelmeit. A kor ma is feladatokat ró ránk, miközben a politikai életünkben az akkori árulók utódai is hadakoznak. A szomorú évfordulóra Font Sándor október 23-ai beszédével emlékezünk.