Bolvári Ferdinánd, a Békés Kalocsáért Egyesület több párt által támogatott, leendő polgármesterjelöltje az EP választások eredményéből azt a következtetést vonta le, hogy az őszi választásokon legyőzhető a Fidesz. Az alkalmat arra is kihasználta, hogy az előző, Török Ferenc polgármester által irányított városvezetésnek is odaszúrjon egyet. Pontosabban: kettőt. „Úrhatnám”, „pökhendi” – e két jelzőt vette zokon az előző polgármester, aki szerint „bagoly mondja verébnek”, hogy egy közmondási fordulattal mi is hozzájáruljunk az üzengetés színvonalának emeléséhez.
Bolvári Ferdinánd az EP választások után a saját közösségi oldalán köszönte meg a választóknak, hogy sokan éltek állampolgári jogukkal, és elmentek szavazni, és nem úgy gondolkodtak, mint az a multinacionális vállalatnál vezető beosztású munkatárs ismerőse, aki szerint az ő egy szavazata úgysem számít.
A Fidesz-KDNP által városunkban elért 45%-os eredményt a Font Sándor választókerületének 59%-ával összevetve bizakodó volt saját esélyeit illetően, nem térve ki arra, hogy a helyhatósági választás némileg más logika szerint működik, és attól is eltekintve, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a nem a kormánypártokra szavazó választópolgárok mind beterelhetők egy táborba, és mind egyforma hevülettel szavaznak majd rá.
De miért állt bele Török Ferenc Bolváriba?
Megszokták kérdezni tőlem, van-e esély arra, hogy ne térjen vissza a városba az az úrhatnám, pökhendi városvezetés, amitől 2014-ben megszabadultunk.”
Vissza a feladónak, avagy a bagoly és veréb esete
Bolvári Ferdinánd posztjára a volt polgármester saját Facebook oldalán reagált másnap, rövid nyelvészeti áttekintéssel árnyalva a polgármesterjelölt-aspiráns által írottakat.
Nézzük csak akkor ki is az úrhatnám és pökhendi?
úrhatnám (melléknév)
Úrnak tűnni akaró, kényeskedő, de valójában műveletlen, alantas, hitvány.
pökhendi (melléknév)
1. Sértő módon fölényes (személy), aki öntelten és szemtelenül elbizakodott.
2. Ízléstelenül dicsekvő (személy), aki túlzottan, és arra méltatlanul büszkélkedik egy nála lévő dologgal, cselekedetével vagy (különlegesnek tartott) képességével.
3. Fölényes, dicsekvő emberre jellemző (arckifejezés, magatartás, megnyilvánulás); vele kapcsolatos (dolog).
Török sajnálatosnak vélte, amikor valakinek nincsenek saját gondolatai, és másoktól átvett, karaktergyilkossághoz használt jellemzéseket tesz, amelyek ez esetben ugyanakkor vélelme szerint „a valósággal köszönőviszonyban sincsenek” és „megalapozatlanok”.
Török Ferencet ugyanis – amint írja – egészen más kérdésekkel szokták megkérdezni az utcán, amiről így számol be:
Én is mondhatnám, hogy megállítanak sokan, és azt kérdezik, hogy van-e esély arra, hogy ne legyen polgármester ez a kitűnni akaró, öntelt és szemtelenül elbizakodott, cselekedeteivel túlzottan büszkélkedő személy, aki 2019-ben a város nyakába akar ülni csatlósaival.” Török Ferenc riposztját bibliai idézettel zárja:
„A SZAVAK ÁRULJÁK EL A SZÍV TITKAIT: SAJÁT BESZÉDED IGAZOL VAGY ÍTÉL EL.”
(Mt 12,37)