A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatala munkatársai részvételével csütörtökön, 9 órakor a városháza kis házasságkötő termében dr. Bálint József polgármester nyitotta meg azt a gyermekvédelmi szakmai tanácskozást, amelyen a járás polgármesterei és jegyzői közül többen részt vettek. A tanácskozás fő témája a 2016. január 1-jétől bevezetett szervezeti változások eddigi tapasztalatainak összegzése, a felmerülő problémák megbeszélése volt.
A polgármester elsőként Czudarhelyi Máriát és dr. Ónodiné Nyisztor Enikőt, a megyei kormányhivatal munkatársait, majd a január 1-jétől a járási székhely város önkormányzatához telepített hatáskörben eljáró, szervezetileg és munkáltatói oldalról is oda tartozó családvédő és gyermekjóléti szakembereket köszöntötte.
Amint azt Gerencsér-Szegezdi Gabriella, a januártól működő Origó Család- és Gyermekjóléti Központ szakmai vezetője gondolatébresztő bevezetőjében elmondta: a járás 21 településére kiterjesztett feladatellátás irányítása, a településeken dolgozó gyermekjóléti és családsegítő szakemberek munkájának koordinálása, szakmai segítése már csak a földrajzi távolságok miatt is új kihívást jelent a központnak. Ám a munkatársak kellően motiváltak és elkötelezettek, hogy a legfőbb cél valamennyi településen megvalósuljon: ellátatlanul egyetlen család vagy személy ne maradjon.
Fontos tudni, hogy a Család- és Gyermekjóléti Központ egyének és családok számára, valamint a gyermekek családban való nevelésének elősegítésére, veszélyeztetésének megelőzésére egyéni és csoportos speciális szolgáltatásokat és programokat nyújt.
A Gyámhivatal munkáját is segíti, hiszen például a védelembe vétel, megelőző pártfogás, ideiglenes hatályú elhelyezés, nevelésbe vétel, családba fogadás, tankötelezettség teljesítésének előmozdítása ügycsoportokban javaslattételi, előkészítési feladatokat lát el.
Mindemellett együttműködik a családokat segítő munkatársakkal, pártfogókkal, pedagógusokkal, védőnőkkel, egészségügyi szakemberekkel és minden olyan szervezettel, személlyel, akik bevonhatók az adott család megsegítésében.
A Központ a jövőben az eddiginél is nagyobb mértékben igyekszik civil szervezeteket, alapítványokat is bevonni a munkába annak érdekében, hogy minél nagyobb mértékben álljanak rendelkezésre anyagi források a krízishelyzeteken történő átsegítés megvalósításakor.
A tanácskozáson Zsebics Ilona bátyai, Katona György géderlaki és Berta Zsolt fajszi polgármester annak a véleményének adott hangot, hogy az új rendszer működésének tapasztalataira újabb három hónap elteltével térjenek vissza.
Egyben valamennyi résztvevő kezdeményezze, hogy az egyes önkormányzatokhoz, például Dunapatajhoz, Fajszhoz, Solthoz telepített feladat ellátását a hozzájuk csatolt települések is segíteni tudják anyagilag, – erejükhöz képest – mert ezt egyelőre jogszabály nem teszi lehetővé.