Július 16-án, hétfőn kezdődik és augusztus 20-ig tart a nyári ítélkezési szünet az ország bíróságain, így a Kalocsai Járásbíróságon is. Mint dr. Kálóczi Norberttől, a járásbíróság elnökétől korábban megtudtuk: a törvénykezési szünet alatt a bíróságok - fő szabály szerint - nem tartanak tárgyalásokat.
Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) tájékoztatása szerint bizonyos kivételektől eltekintve - a napokban megállapított határidőbe nem számít bele a törvénykezési szünet időszaka. A határidők számításának általános szabályai irányadók az ítélkezési szünet alatt is, egyebek mellett soron kívüli eljárás, előzetes bizonyítás esetén, a végrehajtási perekben és egyes nem peres eljárásokban. Ilyen például a cégeljárás, csőd- és felszámolási eljárás, végelszámolás, végrehajtás.
Büntetőügyekben a határidők számítását a törvénykezési szünet nem érinti.
A büntetőbírák ez idő alatt is eljárnak az előállításos ügyekben, a gyorsított eljárásokban, döntenek a kényszerintézkedések alkalmazásáról, így például az előzetes letartóztatás elrendelése vagy a gyanúsított szabadlábra helyezése kérdésében.
A bíróságokon a kezelőirodák nyitva tartanak, az ügyfelek benyújthatják beadványaikat és betekinthetnek az iratokba, de a Kalocsai Járásbíróságon július 25-e után nem lesz panasznap.
Dr. Filvig Géza ügyvédet kérdeztük, az ítélkezési szünet mennyire érinti az ügyvédeket és az általuk képviselt ügyfeleket.
Dr. Filvig Géza arról számolt be, hogy a polgári perrendtartás hatálya alá tartozó eljárások esetében a törvénykezési szünet időtartama a napokban megállapított határidőbe nem számít bele. Így például egy 2018. július 15-re eső határidő, majd csak augusztus 21-én, egy július 18-ra eső pedig augusztus 23-án jár le.
A határidő leteltére vonatozó egyes általános szabályok ebben az időszakban is irányadók.
Amennyiben a határidő lejárta munkaszüneti napra esik, a határidő csak az azt követő legközelebbi munkanapon jár le. Például egy 2018. augusztus 20-ra eső határidő csak augusztus 21-én jár le.
Amennyiben a hónapokban vagy években megállapított határidő a törvénykezési szünet ideje alatt járna le, a határidő a következő hónap azon napján jár le, amely számánál fogva a határidő kezdőnapjának megfelel. Ha ez a nap is a törvénykezési szünet idejére esik, akkor a határidő a törvénykezési szünetet követő első napon jár le.
Kivételesen a határidőket a törvénykezési szünet alatt is az általános szabályok szerint kell számítani.
Erre kerülhet sor soron kívüli eljárás esetén; a felek közös kérelme esetén; illetve ha a törvény a fenti különös szabályok alkalmazását kizárja (ilyen például a cégeljárás, csőd- és a felszámolási eljárás, végelszámolás, végrehajtás).
Dr. Filvig Géza azt is hangsúlyozta, hogy az ügyvédek általános tapasztalata szerint a törvénykezési szünetet megelőző hét, illetve a szünet első hete a peres ügyek szempontjából mozgalmas időszak, mivel a bírák szabadságuk előtt is igyekeznek kiküldeni a különböző végzéseiket.
Ám ez akár jó is lehet, mert a peres feleknek bő egy hónapjuk van a válasziratok benyújtására.