December 5-én, csütörtökön délelőtt Kalocsán a Városháza kis házasságkötő termében tartotta idei utolsó ülését a Társadalmi Ellenőrző, Információs és Településfejesztési Társulás (TEIT), amelyen elfogadták társulás éves beszámolóját, módosították az SZMSZ-t és költségvetését – mikuláscsomagokra kellett a pénz –, megtartották a társulás ellenőrző bizottságának tisztújítását és az idei közmeghallgatást.
Nagyüzem volt csütörtökön a Városházán: délelőtt tíz órai kezdettel a TEIT ülését tartották, külföldi vendégekkel, délután két órakor testületi ülés kezdődött, jó hosszú napirenddel, köztük egyebek mellett dr. Zahorecz László fogorvosi körzetének átadásáról, illetve a helyettesítésének kérdéséről, amelyről később szó esett Kalocsa Város Önkormányzata idei közmeghallgatásán is, amelyet este öt órai kezdettel tartottak.
A TEIT ülését a társulás elnöke, dr. Bagó Zoltán nyitotta meg, majd a szokásos formaságokat követően elsőként a Társulás Szervezeti és Működési szabályzatának módosítása került napirendre.
Bedi Gyula lemondott ellenőrző bizottsági tagságáról, és maga helyett egy civil tagként Nemes Róbertalpolgármester delegálását javasolta. A következő napirendi pont a társulás Ellenőrző Bizottságának tisztújítása tárgyalása során a bizottság névsora vele együtt került előterjesztésre, amelynek elnöki tisztét továbbra is Baksa Ferenc látja majd el.
A társulás 2024. évi költségvetésének módosítása keretében
1,3 MILLIÓ FORINTOT ÁTCSOPORTOSÍTOTTAK ÓVODAI MIKULÁSCSOMAGOKRA, AMIBŐL 2050 GYERMEK ÜNNEPÉT TESZIK SZEBBÉ.
A következő napirendi pont határozatának elfogadása nyomán
A TÁRSULÁS 2025. ÉVI KÖZPONTI NUKLEÁRIS PÉNZÜGYI ALAPBÓL SZÁRMAZÓ MŰKÖDÉSI CÉLÚ TÁMOGATÁSRA 330 MILLIÓ 130 EZER FORINTOS IGÉNYT NYÚJT BE.
A továbbiakban a testület meghallgatta Dohóczki Csaba, a GMF (Nukleáris Létesítmények Körüli Európai Önkormányzatok Csoportja) alelnökének beszámolóját a nemzetközi szervezet 2024. év II. félévében végzett tevékenységéről, az annak keretében többek közt Svédországban, Spanyolországban megvalósult nemzetközi találkozókról, azok tapasztalatairól.
A TEIT-hez hasonló társulások támogatásának módja és mértéke, az erőművekkel való együttműködés formáiról és szerződéses kereteiről elhangzott: igen különbözőek a gyakorlatok:
MÍG SVÉDORSZÁGBAN AZ OTTANI TÁRSZERVEZETEK SEMMILYEN KÖZVETLEN NORMATÍV TÁMOGATÁST SEM KAPNAK AZ ERŐMŰ ÜZEMELTETŐJÉTŐL, ADDIG A SZLOVÉNIAI SZERVEZETNEK MINTEGY TÍZMILLIÓ EURÓ (!) TÁMOGATÁST NYÚJT AZ ÜZEMELTETŐ.
Emellett Dohóczki Csaba, a szervezet alelnöke szólt a jövőre vonatkozó tervekről, különös tekintettel a 2025. évben térségünkben megszervezendő GMF közgyűlésre és a kapcsodó szakmai programokra. Ez utóbbival kapcsolatban informális döntés is született: a tervek szerint szeptember utolsó hetében, hétköznapokon tartják meg a GMF közgyülését, amikor már egyik érintett település nagyrendezvényével sem fog ütközni.
A két, két és fél napos rendezvény keretében egy konferenciát is tartanak majd, amelyre a társulások mellett a tervek szerint meghívnák az üzemeltetőket, azaz a Paks1, Paks2, RHK képvislőit, illetve akár országos szakmai, felügyeleti szerveket is.
A program lebonyolítását nagyban segíti majd a Tomori Pál-híd megléte.
Az ülés egy napirendi pontja volt a TEIT 2024. évi közmeghallgatását, amelynek keretében Gáncs István, a TEIT alelnöke projektoros prezentáció segítségével számolt be a TEIT ez évi tevékenységéről, az üléseikről, programjaikról, és bemutatta a törvényes működés kritériumaniak való megfelelést.
Gáncs István hangsúlyozta: a társulás legfontosabb feladatának letéteményese az ellenőrző bizottság, amelynek működése mindvégig stabil volt, ahogyan most is egyhangúlag fogadták el a bizottság új összetételét.
A kommunikáció terén ésszerűsítésre volna szükség, mivel a TEIT lapját egy korábbi keretszerződés értelmében 23 ezer példányban nyomtatják ki, noha 17,5 ezer is elegendő volna.
Ugyanakkor az online megjelenéseken – a társaság honlapján és közösségi médiás felületein, azok frisseségén, naprakészségén és információtartalmán egyaránt lehetne javítani – ismerte el az alelnök, ezt egyben a jövő feladataként tűzve ki.
Ezen közös fellépéssel változtatni, javítani kell, amiben az összes érintett település polgármestere egyetért – mutatott rá az alelnök, aki ugyanakkor igen sikeresnek és színvonalasnak ítélte az ősszel Dunaszentbenedeken sok gyermek bevonásával megtartott TEIT-napot.
AZ ÜLÉS ÖSSZES SZAVAZÁSA SORÁN EGYHANGÚ DÖNTÉS SZÜLETETT.