Augusztus 8-án vették nyilvántartásba – betűrendben – Arnold Adrient, a Fidesz-KDNP és a Kalocsa Jövőjéért Egyesület (KJE) közös jelöltjét, majd Horváth Krisztiánt, a Duna-híd megépítésének ígéretére és a szovjet és magyar nép megbonthatatlan barátságának eszméjére épülő plakátkampányáról korábban az országos médiában is visszhangot kapott független jelöltet, valamint Szabó Patrikot, a Mi Hazánk Mozgalom jelöltjét. Augusztus 20-án dr. Vincze Andrást is nyilvántartásba vették, mégpedig hivatalosan független jelöltként, azonban már korábban ismertté vált, hogy az ellenzéki pártok és több civilszervezet is támogatja indulását. A kampány a finisbe fordult, a körzet forgalmasabb pontjait és főbb útjait ellepték a plakátok. Van, akinek minden rivális jelölt mellé jutott egy plakát. Volt miből, a tavalyi önkormányzati választásokra készített plakátok most is épp olyan jó szolgálatot tesznek…
Ezekből a különleges, elhíresült plakátokból van talán a legtöbb, végigkísérik az körzet főbb útjait, és minden jelölt frekventált helyen kitett hirdetése mellé, és vele szembe is jutott belőle egy-egy.
No, hiszen, ha ezen múlna!
A nagy plakáthadjárat melléktermékeként néhány rongálásról, táblák kidöntéséről, összetöréséről is érkeztek hírek a közösségi médiában még a kampány elején, de tapasztalataink szerint nem ez volt a jellemző, bár nem tudhatjuk, mit hoz még az utolsó néhány nap.
Tekintsük át röviden, kiket ajánlanak a választók figyelmébe ezek a plakátok!
I.
Internacionalista, posztmodern retró
A tavaly őszi választások idején az országos médiában is viszontláthattuk az akkor a kalocsai körzetekben képviselőjelöltként indult Horváth Krisztián és családtagjai városszerte kihelyezett plakátjainak üzenetét:
„ÉLJEN SOKÁ A MAGYAR-OROSZ BARÁTSÁG!”
A jelölt ezzel személyes ismerősein kívül azok számára lehet vonzó, akik elfojthatatlan nosztalgiával tekintenek vissza 30-40 év távlatába, amikor a nép jólétének és a világbékének a kulcsát és zálogát kizárólag ebben a nemzetközi konstellációban lehetett keresni.
A plakát másik üzenete:
„ÉPÍTSÜK FEL EGYÜTT A PAKSI DUNA HIDAT!”
Nosza!
Ezzel azokat a választókat is sikeresen szólíthatta meg a jelölt, akik úgy gondolják, hogy Horváth Krisztián nélkül sohasem épül meg a várva-várt Kalocsa–Paks Duna-híd, vele viszont igen.
Mellettük
AZOK VOKSOLHATNAK MÉG RÁ, AKIK A KORMÁNNYAL ÉS AZ ELLENZÉKKEL IS ELÉGEDETLENEK, ÉS ILY MÓDON AKARJÁK EZT MEGÜZENNI A TELJES POLITIKAI GARNITÚRÁNAK.
II.
„Harmadik út”
Bár azoknak is lehet más választásuk, hiszen a Mi Hazánk Mozgalom is a hazai politikai erőtér két pólusától, az Orbán Viktor vezette Fidesz–KDNP tömbjétől és a Gyurcsány Ferenc dominálta, sokpárti, szivárvány ellenzéktől egyenlő távolságtartással (másfél méter :-) és harmadik út fölmutatásával határozza meg magát, amint ezt a jelöltállítási szándékuk bejelentésére tartott, július végi sajtótájékoztatójukon nyilvánvalóvá tették.
Így
A NEMZETI RADIKÁLIS ESZME HÍVEIN TÚL A MI HAZÁNK MOZGALOM IS A PARLAMENTI POLITIKAI ERŐK TEVÉKENYSÉGÉVEL ELÉGEDETLEN VÁLASZTÓRA APELLÁL.
Jelöltjük, Szabó Patrik szeptember elején a párt országos elnökhelyettesével, Novák Előddel és megyei elnökével, Szabadi Istvánnal közösen tartott programismertető sajtótájékoztatóján a hangsúly a választókkal való kapcsolattartásra és a többségi városvezetéssel való konstruktív ellenzékiséget ígért, de az ésszerű, az esetleges visszásságokat őszintén föltáró kritika jogáról sem mondva le.
A Mi Hazánk jelöltje már néhány százalékos aránnyal is meglepetést szerezhet, nekik ugyanis az a tét, hogy egy számukra kedvezőtlen körzetben mennyire képesek elérni, vagy megközelíteni az állami támogatáshoz, illetve a parlamentbe jutáshoz szükséges szavazati arányt.
A verseny azonban nagy valószínűség szerint a kormányzó pártszövetség és a KJE közös jelöltje, Arnold Adrien pedagógus, intézményvezető-helyettes, a Német Nemzetiség Önkormányzat elnöke, valamint a több ellenzéki párt és helyi civil szervezet által támogatott, így csak formailag függetlenként induló dr. Vincze András jogász között dőlhet majd el.
III.
Független?
Bár a helyhatósági választásokon a képviselőjelöltekre főképp személyes ismeretség, szimpátia, bizalmi elv alapján szoktak szavazni, itt várhatóan az országos pártszimpátia is szerepet kap majd a döntésben, ami nemcsak azért ésszerűtlen, mert képviselőre, ráadásul helyi testületbe delegált képviselőre szavaznak majd.
A személyes szimpátia kérdésében Arnold Adrien, mint a Kertvárosi Általános Iskola tagintézményvezető-helyettese, a Német Kisebbségi Önkormányzat elnöke valószínűleg nem áll rosszul, de dr. Vincze András jogász - nem ügyvéd, ahogy azt többen helytelenül mondják, ilyen személy nincs az Ügyvédi Kamara nyilvántartásában. Ezek szerint még mindig nem tett jogi szakvizsgát, ügyvédjelölti gyakorlati idejét tölti - az általa a tavaly őszi választáson elért szavazatszám alapján az ő beágyazottsága is jó a körzetben.
VINCZE FORMÁLISAN FÜGGETLEN JELÖLT UGYAN, DE EGY SOR ELLENZÉKI POLITIKAI PÁRT IS MÖGÉ ÁLL.
A jelöltállítástól való tartózkodással és sajtótájékoztatón bejelentett, nyílt támogatásukkal is őt támogatja a DK, a Jobbik, az MSZP, a Momentum, valamint a Békés Kalocsáért Egyesület és a Szövetségben Városunkért Egyesület. Később pedig a Kalocsai Lokálpatrióta Egyesület nyilvánosság előtt bejelentett jelöltje, dr. Tóth Roland is visszalépett az indulástól, és híveit Vincze támogatására bíztatta.
E támogatásokat később a jelölt nyilvános üzenetben elfogadta, és megköszönte.
A KÉRDÉS AZ, HOGY AZ IRÁNTA TÁPLÁLT SZIMPÁTIÁT A SOKPÁRTI TÁMOGATÁS NÖVELTE, VAGY ÉPP KOPTATTA-E?
Hiszen sokak számára lehetett egyfajta vonzó bája annak, ahogyan Vincze tavaly a fő politikai erőktől függetlenül, velük szemben, tényleg függetlenként küzdött, ám
E ROMANTIKUS IMÁZST A JELÖLT MÖGÉ FELSORAKOZOTT ELLENZÉKI PÁRTTÁMOGATÁS KÖNNYEN LE IS ROMBOLHATJA.
Az is kérdéses, hogy mennyire bíznak abban a választók, hogy a jelölt győzelme esetén meg tudná-e őrizni függetlenségét, tekintettel a pártok érdekvezérelt működésére, és arra, hogy az őt támogató erők érdekei is eltérőek, és értékrendjeik is meglehetősen szerteágazók.
RÁADÁSUL NEM TITKOLTAN, KIMONDOTTAN A KÖVETKEZŐ ORSZÁGGYŰLÉSI KÉPVISELŐVÁLASZTÁS KÍSÉRLETI TEREPASZTALÁNAK TEKINTIK A VÁROS ÉS A KÖRZET SZEMPONTJÁBÓL KORÁNTSEM EZZEL ÖSSZEEGYEZTETHETŐ VÁLASZTÁST.
VASÁRNAP EZ IS KIDERÜL!
IV.
Arnold Adrien „a kormánypártok jelöltje”
Noha mindig, minden jelölt elmondja, hogy a helyhatósági választás nem pártpolitikai kérdés, és nem pártokra, hanem személyekre kell voksolni, mégis egyrészt a politikai és választási rendszer jellegzetességei, részben a hazai politikai közélet kiélezettsége miatt
A VÁLASZTÓK, VAGY EGY RÉSZÜK ÓHATATLANUL A KORMÁNYZATI ÉS ELLENZÉKI MUNKÁT IS ÉRTÉKELI SZAVAZATÁVAL.
Ennek megfelelően a higgadtan, pozitív üzenetekkel kampányoló Arnold Adrienre leadott szavazatokban az ország életét befolyásoló kormányzati döntések választói megítélése, így például
A VÁLASZTÓKNAK A KORMÁNY, AZ ÖNKORMÁNYZAT JÁRVÁNYHELYZET KEZELÉSÉRE TETT ERŐFESZÍTÉSEIRŐL ALKOTOTT VÉLEMÉNYE, A GAZDASÁGVÉDŐ PROGRAMOKKAL, A CSALÁDOK TÁMOGTÁSÁVAL, JÖVŐJÉVEL, A MUNKAHELYEK MEGŐRZÉSÉVEL, AZ IMMÁR BIZONYOSAN MEGÉPÜLŐ DUNA-HIDDAL, A VÁROS FEJLESZTÉSI TÉRSÉGBE KERÜLÉSÉVEL, A PAKS II. LEHETŐSÉGEIVEL. AZ USZODA FEJLESZTÉSÉVEL KAPCSOLATOS EGYETÉRTÉSE, VAGY ELLENÉRZÉSE IS TÜKRÖZŐDHET MAJD.
Ugyanígy a korábbi slágertémák – a migráció kezelésének kérdése, a nemzetpolitika irányai, az Európa jövőjéről, a nemzeti és keresztény identitásról folytatott, elhúzódó vita – is befolyásolhatják majd a július derekán bejelentett jelölt eredményét.
Az mindenképpen Arnold Adrien rátermettségének, kvalitásainak és tettrekészségének elismerése mellett szólhat, hogy a kampányban kérdőíveket küldött ki, hogy megismerje a választói igényeket, a kétoldalú információáramlás (lakosság-önkormányzat) felgyorsítása érdekében pedig egy online felület létrehozására tett javaslatot. A német nyelv anyanyelvi szintnél is magasabb ismerete pedig a város nemzetközi, testvérvárosi kapcsolatainak építésénél jelenthet komoly segítséget az önkormányzatnak.
TESSÉK VÁLASZTANI!