Nem külterületen, nem is védett természeti terülten, egyenesen Kalocsa belterületén, a volt tűzoltó gyakorlótéren, a Petőfi Sándor utca, Gödrök köze, Tulipán, Remete, Pásztor utca bejáratához közel eső területen derékig érő, javában virágzó gaztenger rontja a városképet, az ember esztétikai érzékét és persze egészségét. A március eleje óta egyre durvább képet mutató, lassan mellig érő, szemet riasztó állapotokról szólva Szűcs Zsolt közterület-felügyelő portálunk kérdésére elmondta: a területet befektetési céllal megvásároló, fővárosi székhelyű céget hiába szólították fel a telek kaszálásra, rendben tartására, az egyelőre a füle botját sem mozdítja.
A környéken lakók elmondásából tudjuk, hogy a probléma hosszú évek óta tart. Az egykor szeméttelepnek használt, majd feltöltött területet megvásároló cég valamiféle üzem építésében gondolkodott, de a talajmintavételt követő elemzés elszomorító adatokat tárt fel. Olyan speciális alapozásra lenne szükség, ami az építkezést jelentősen megdrágítaná. A közterületek rendje fölött akkoriban talán jobban őrködő önkormányzat azért jelölte ki a terület város felé eső részét tűzoltó gyakorlópályának, hogy legalább azt a részt rendben tartsák a lánglovagok.
Az eladást követően azonban ők is szedték a sátorfájukat, maradt a tulajdonossal rendelkező, de valójában gazdátlan terület.
Botanikai elemzésbe nem fogtunk, de a város azon területén a nagy növénymeghatározó lexikont biztosan nagy haszonnal lehetne forgatni. Azt nem tudjuk, hogy az összesen 350 gyomnövényből ott mennyi található, de ránézésre is szép számmal képviseltetik magukat.
A területet szemlélve Ady Endre: A magyar Ugaron című versének az a része ugrott be, a költő után szabadon:
Elvadult vad tájon gázolok, ősi földön dudva, muhar
Ezt a vad mezőt ismerem, ez a „kalocsai” Ugar. A környéken élőktől tudjuk: a látottakon túl számukra leginkább a folyamatos orrfolyás, szemviszketegség, könnyezés, orrnyálkahártya-gyulladás jelzi, hogy már megint nem kaszáltak. Holotta legtöbb probléma április, május, június hónapban, a pázsitfüvek virágzásakor jelentkezik, ezeknek a gyomnövényeknek a pollenje akkor uralkodik a légtérben. A július, augusztus, szeptember sem mindig zavartalan, mert a csalán és a parlagfű virágzása még a legjobb immunrendszerrel rendelkezőket is próbára teszi.Az érzékenyek számára az allergiás időszak ősztől tavaszig eltarthat.
A terület egy részét bejárva parlagfűvel is szép számmal találkoztunk. Amint az köztudott, a parlagfű virágporának szóródása július végén, augusztus elején kezdődik, és egészen az első fagyokig tarthat.
Egy közepes parlagfű növény több tízezer magot és mintegy 8 milliárd (!) virágporszemcsét termelhet egy szezonban.
A mag rendkívül ellenálló, akár 30 évig is csíraképes maradhat a földben.
A terület fotózás közben lépett hozzánk egy férfi, aki szerint már holnap megkezdi a gépi kaszálást, mert a cégtől évek óta neki van erre megbízása. Jelentem megnéztük! Másnap, majd harmadnap sem történt semmi, legfeljebb, hogy az aranyat érő csütörtöki, pénteki eső jól jött a végeláthatatlannak tűnő gazáradatnak. Talán a környéken lakóknak is, mert az eső az allergén anyagokat kimosta a levegőből.
A választási körzethatárokat nézve arra jutottunk, hogy Kalocsán közel kétezer ember közvetlenül, további kétezer a széliránytól függően közvetve szenvedhet az inkriminált területen uralkodó állapotoktól.