Ebben az évben – új felhívási megszólítással – a korábbiaknál szerényebb előkészületi hírverés kíséretében „derült égből” jelent meg december 2-án a „Kalocsai szó és kép” antológiás kötet negyedik kiadványa. A meglepetés annál is nagyobb volt, hiszen a három egymást követő évben történt megjelenéseket egy esztendő kihagyás követte – a végeredményre viszont megérte várni!
Csordultig telt ismét a Tomori Pál Városi Könyvtár kamaraterme a negyedik antológia bemutató estjén, amelyen szavalatok és muzsikaszó kíséretében ismerkedhettek meg a szép számmal megjelent érdeklődők többek között a kiadvány háttérmunkálataival, a benne szereplő alkotókkal, sőt, tőlük kaphattak ízelítőt is a könyv tartalmából.
Tamás László könyvtárigazgató köszöntőjét követően dr. Bálint József polgármester osztotta meg a jelen lévőkkel ünnepi gondolatait, hangsúlyozván, milyen szerencsésnek érzi magát, hogy egy olyan városnak lehet a polgármestere, amely ennyi tehetséges és kivételes adottságokkal rendelkező művészembernek az otthona.
Ezután az antológiákban saját költeményekkel is közreműködő Németh Sándor ezúttal a szerkesztőcsapat nevében szólt a kötet megszületésének hátteréről és ragadta meg az alkalmat, hogy köszönetet mondjon mindenkinek, aki lehetővé tette, hogy legyen mit a kezünkben tartani ezen a szép alkalmon.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Mint azt a szerkesztő egy korábbi nyilatkozatában elmondta, feszített tempóban dolgoztak, hogy a karácsonyfa alá is kiváló ajándéknak ígérkező könyv decemberre testet öltsön. A tervezettnél később tudták útjára indítani az anyaggyűjtést, amelyet koncentrált időpontokra hirdettek és CD-n kértek bekerülésre a pályázóktól. A döcögős kezdést azonban lendületes folytatás követte, idézte fel Németh Sándor, büszkén világítva rá arra is, hogy a korábbi kiadványokból ismert alkotók köre a jelenlegi könyv kétharmadában köszön vissza, az ötven bekerült író, költő, festő egyharmada azonban az „antológiás körökből korábban kimaradt”, vagy a helyi művészeti palettán azóta feltűnt tehetség.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
– Van állandóság és megújulás is, amit mi nagyon egészségesnek vélünk – summázta a jelenséget a költő-szerkesztő, hozzátéve, hogy kifejezetten örül annak, hogy az „újoncok” java inkább a fiatal, mintsem a közép korosztályt képviseli. – Húszasok, harmincasok ők főleg, ebből fakadóan mást is írnak, mást is festenek, aminek örülünk. Ők a kevésbé idealizált, inkább mára jellemző realista, nyugtalan hangulatot hozzák. Persze az ő írásaikban is megmutatkoznak a klasszikus értékek, de elég sok a nyers, helyenként megdöbbentő hangvétel – mutatott rá Németh Sándor, többet viszont elöljáróban nem is árulnánk el a kiadványról, legyen az meglepetés mindenkinek, aki kézbe veszi és fellapozza azt. A hivatalos bemutatón ezt megtehették a kiadványba került, saját műveikből ízelítőt nyújtó Dávid Attila és Moretti Gemma tolmácsolásában.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.