A Világ Legnagyobb tanórája egy világméretű oktatási projekt, melynek célja az ENSZ által 2030-ig meghirdetett fenntartható fejlődést szolgáló 17 úgynevezett globális cél megismertetése a diákokkal. Az idén két célt tűzött zászlajára a megvalósításért felelős EMMI és a PontVelem Nonprofit Kft: minőségi oktatás és fellépés az éghajlatváltozás ellen.
A Kalocsai Szent István Gimnázium a programra történő regisztrációval azt vállalta, hogy október 4-8-ig nem csupán általában a fenntarthatóságra irányítja a 9. évfolyamosok figyelmét, hanem a klímavédelem konkrét feladatait, problémáit igyekszik a lehető legközelebb vinni a tanulókhoz, előadások, interaktív foglalkozások, tevékenységek segítségével, a földrajztanárok vezetésével.
A programsorozat nyitórendezvénye Áder János köztársasági elnök úr rendhagyó online tanórája volt, melyen minden regisztrált magyar iskola tanulócsoportja részt vehetett határon innen és túl. A mi 9. évfolyamos tanulóink október 4-én, 11 órakor kapcsolódtak be az online közvetítésbe. Az elnöki tanóra sok, az éghajlatváltozással kapcsolatos érdekességet, tényt és összefüggést tárt fel, s talán legfontosabb üzenete ez volt:
Válj te is klímavédővé!”Október 5-én, kedden a 9.B osztályosok földrajzórája máris jól példázta: a mai diákok érzékenyen reagálnak a környezetvédelem kérdéseire. A vízlábnyom fogalmának értelmezése során, illetve az általuk készített plakátok bemutatása kapcsán elindult beszélgetésben figyelemreméltó megállapításokat tettek, és értékelték a klímavédelmet a gyakorlatban leginkább szolgáló eljárásokat, lehetőségeket is.
Szerdán a 9.A osztályosok a globális célokat elsősorban a problémákra koncentrálva vizsgálták meg, számos hazai példával is alátámasztották a megvalósítás fontosságát. Csapatmunkában készített tablóik ismertetése során kitértek a klímavédelem lehetőségeire.
A 9.C osztályosok a pénteki tanórán elsősorban az üvegházhatással foglalkoztak, az éghajlatváltozás jelenségeit, illetve a környezettudatos magatartás jellemzőit gyűjtötték össze plakátjaikon, s tudásukat meg is osztották egymással. Ezen a héten sok, a szemléletüket formáló ismerettel gazdagodhattak a tanulóink. Köszönjük a program megvalósítását a földrajztanároknak: Hajduné Dienes Szilviának, Kenyeres Zsoltnak és Thuránszky Rudolfnak.
Farkasné Bekes Rita