A Nemzeti Pedagógus Kar Kalocsán október 15-én immár második alkalommal tartott fórumot a Bajai SZC Kalocsai Dózsa György Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma intézményben. A neves előadókat felvonultató rendezvény egyik előadója volt Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ nemrégiben kinevezett új elnöke. Az elnök asszony korábban a szakmai elnökhelyettesi feladatokat látta el, jelenleg is tanára az egyik fővárosi középiskolának, így a Neptun KRÉTA (Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszer), azaz az elektronikus iskolai napló bevezetésének tapasztalatit gyakorló szakemberként is megosztotta a rendszert szeptembertől kötelezően használó pedagógusokkal.
A Klebelsberg Központ elnöke szokatlan, kendőzetlen őszinteséggel beszélt azokról a problémákról, anomáliákról, amelyek a KRÉTA kötelező bevezetését megelőzték. Mint elhangzott, ennek egyike oka, hogy a nyári szünet alatt nem sikerült szélesebb körben kiképezni a KRÉTA oktatását helyben végző szakembereket. Ugyanakkor a már beszerzett eszközök egy része egy tűzeset során megsemmisült, azok pótlása időt vett igénybe.
Az elnök szerint rövid idő után csak megszokás kérdése, hogy az új, kötelező rendszert jól használják-e, hiszen sokkal több és hasznosabb funkcióval rendelkezik, mint az elődje. Mint elhangzott: a kritika jogos, de a KRÉTA mostanra felgyorsult és gépek is vannak ahhoz, hogy a pedagógusok hozzáférjenek. A rendszer integráltan és adaptívan együttműködik a közoktatás más rendszereivel.
A Klebelsberg Központ vezetője szerint azok az iskolák, amelyek már régebb óta használják, már jól belejöttek az elektronikus adminisztrációba. Hajnal Gabriella emlékeztetett arra az időszakra, amikor tanév elején valóban megtörtént, hogy a KRÉTA egy kicsit lassabb működött, például a közép-magyarországi régióban, de sehol máshol. Ott is azért, mert hirtelen nagyon sokan kezdték használni. Ám kérésére a központi kormányzati informatikai rendszerek a KRÉTA megsegítésére siettek. Jelen pillanatban teljesen zökkenőmentesen működik, és jóval többet tud a KRÉTA, mint az összes többi korábbi elektronikus napló összevéve.
A Klebelsberg Központ vezetője leszögezte: az immár hároméves program kiállta a próbát, így valószínűleg hosszú távon működni fog. Fejleszteni, finomítani azért kell, hogy például szkennelni lehessen az orvosi igazolásokat. Az e-napló egyre népszerűbb a szülők körében, hiszen van letölthető telefonos applikáció is, így azonnal látnak minden változást a naplóban. A KRÉTA még az adott napra feladott házi feladatot is követni tudja, ha a pedagógus és a szülő együttműködik a fel-, illetve letöltésben.
A Klebelsberg Központ elnöke azzal zárta az előadását: a KRÉTA az adatvédelmi szabályoknak teljesen megfelel, ráadásul az iskolai és kormányzati adminisztráció csökkentésére is alkalmas. Adott esetben nem kell külön statisztikai adatokat gyűjteni, azok a rendszerből célzottan lekérdezhetők.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!