Ugyan harmadik nekirugaszkodásra, de Kalocsán november 17-én, a Bajai SZC Kalocsai Dózsa György Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma dísztermében megalakult a Nemzeti Pedagógus Kar Bács-Kiskun Megyei Küldöttgyűlése. Az alakuló ülésen titkos szavazással Fekete Antalt, a fórumnak helyet adó intézmény igazgatóját elnöknek, Szabó István Sándort, a Kecskeméti Katona József Gimnázium igazgatóját elnökhelyettesnek választották meg. Az alakuló ülés azért számít mérföldkőnek, mert a megyében dolgozó pedagógusoknak mindeddig nem volt olyan területi szerve, amelyre a szakmai érdekeik érvényesítésében közvetlenül számíthattak, elképzeléseiket, javaslataikat az Országos Küldöttgyűlés elé terjesztette.
A megjelent pedagógusokat elsőként Szakál Ferenc Pál, a Nemzeti Pedagógus Kar Pest megyei elnöke, országos elnökségi tag köszöntötte, aki a Kar legfontosabb feladatait, az eddig elért eredményeket összegezte. Mint elhangzott: A nemzeti köznevelésről szóló törvény értelmében kötelezően ki kell kérni a kar véleményét a köznevelést és a pedagógusképzést érintő jogszabályok megalkotása és módosítása esetén.
A Kar a feladat- és hatáskörét érintő kérdésekben közvetlenül tehet javaslatot az oktatásért felelős miniszternek. Ezen felül olyan fejlesztési javaslatokat is előterjeszthet, mint amelyek például a pedagógusfoglalkoztatást, életpályát, minősítést, tanfelügyeletet, tartalomfejlesztést, fenntartást-működtetést, a tankönyvellátást érintik.
A Kar feladatai közé tartozik továbbá, hogy minden tanévben megyénként két oktatási intézményben a közösségi szolgálatot ellenőrizze. Az intézményvezetői pályázatok véleményezze, szakmai napokat, konferenciákat szervezzen. Az etikai eljárások lefolytatása ugyancsak annak a Nemzeti Pedagógus Karnak a feladata, amelynek valamennyi aktív pedagógus a törvény erejénél fogva tagja.
Ha már az etika szóba került, itt érdemes megemlíteni, hogy az alakuló Bács-Kiskun Megyei Küldöttgyűlésen az etikai bizottság elnökének Junger Péter tanárt választották meg. A voksok alapján elnökségi tagok Török Krisztina, Arnold Adrien és Nagy Gézáné lettek. Arnold Adrient, Török Krisztinát, Illés Pétert, Junger Pétert, Martin Gábort és Szabó István Sándort országos küldöttnek választották.
A voksolás sikerét látható elégedettséggel fogadó Szakál Pál Ferenc országos elnökségi tag portálunk kérdésére elmondta: jó hír, hogy a Nemzeti Pedagógus Kar kezdeményezésére például az elsajátítandó tananyag mennyiségének, a tanuló és a pedagógus túlterheltségének revíziója hamarosan megtörténhet, ezekben a kérdésekben már a közeljövőben pozitív változások történhetnek. Mint más forrásból megtudtuk, komoly esély van arra, hogy a diákot és tanárt egyaránt próbára tevő 7. és ezen felüli órák megtartását rendelettel tiltják meg.
Szerkesztőségünk és valamennyi olvasónk nevében sikeres munkát kívánunk a Nemzeti Pedagógus Kar Bács-Kiskun Megyei Küldöttgyűlése vezetésének és küldötteinek!