Az Országgyűlés által 2020 tavaszán lehatárolt, 99 települést magába foglaló Közép-Duna mente az ország legújabb kiemelt fejlesztési térsége. A térségi együttműködés megteremtését segíti elő a 2020. augusztus 4-én megalakított Közép-Duna Menti Fejlesztési Tanács, amelyben a helyi és a kormányzati vélemények, elképzelések egyaránt megjelennek. A tanács tagjai a három érintett megye – Bács-Kiskun, Fejér, Tolna – közgyűlésének elnöke és egy-egy további képviselője, valamint hat minisztérium egy-egy delegáltja – adja hírül a Magyar Nemzet.
A tanács elnökévé a tagok a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter delegált tagját, Mikulás Brigitta főosztályvezetőt választották.
A tanács négy alelnököt választott: Marczinkó Zoltán István helyettes államtitkárt, a Pénzügyminisztérium delegált tagját, továbbá a kiemelt térség három érintett megyéjének megyei közgyűlési elnökeit: Fehérvári Tamást, Rideg Lászlót, és Molnár Krisztiánt.
MINT MEGTUDTUK, A 12 TAGÚ TANÁCSBAN OTT VAN FONT SÁNDOR, TÉRSÉGÜNK ORSZÁGGYŰLÉSI KÉPVISELŐJE.
A TANÁCS ELSŐ FELADATA A KÖZÉP-DUNA MENTI KIEMELT TÉRSÉG TERÜLETFEJLESZTÉSI KONCEPCIÓJÁNAK ÉS TERÜLETFEJLESZTÉSI PROGRAMJÁNAK KIDOLGOZÁSA, AMELY A TERVEK SZERINT 2021. ELSŐ NEGYEDÉVÉBEN KÉSZÜL EL.
Ez alapozza meg a térség fejlesztési szándékait és pályázati lehetőségeit.
A TÉRSÉG SPECIÁLIS FEJLESZTÉSI FÓKUSZÁT AZ ENERGIATERMELŐ INFRASTRUKTÚRÁHOZ KAPCSOLÓDÓ TÉRSÉGI INFRASTRUKTÚRA- ÉS GAZDASÁGFEJLESZTÉS KÉPEZI. TÍZÉVES TÁVLATBAN ÚJ DUNA-HÍD ÉPÜL, VASÚTI VONALAKAT KELL FELÚJÍTANI, KIKÖTŐFEJLESZTÉS LESZ, VALAMINT TELEPÜLÉSI INFRASTRUKTÚRA-FEJLESZTÉSEK (EGÉSZSÉGÜGYI, KÖZNEVELÉSI, SZAKKÉPZÉSI INFRASTRUKTÚRA, KÖZBIZTONSÁG) ÉS KÖZVETLEN GAZDASÁGFEJLESZTÉS (ENERGETIKAI K+F, TELEPHELYBŐVÍTÉS, LOGISZTIKA, TURISZTIKAI SZOLGÁLTATÁS) IS MEGVALÓSUL.
Korábban a kormányzat többször egyértelművé tette, hogy kiemelt figyelmet fordít az ország valamennyi térségének fejlesztésére, az egyes térségekben tapasztalható fejlettségi különbségek csökkentésére. A javaslat tavaszi parlamenti vitája során elhangzott: a kormányzat határozott szándéka, hogy a fejlesztéspolitikai intézkedések a fejlődést az ország minden területén érzékelhetővé tegyék, ezt a célt segíti a kiemelt fejlesztési térségek kijelölése.
Forrás: Magyar Nemzet