Újabb, lakossági érzelmeket borzoló fakivágás történt ma: dacolva a zord idővel kosaras autóval, láncfűrészekkel fölszerelt munkások jelentek meg a KSE főbejárata mellett, a buborékcsarnok melletti kerítés tövében álló két hatalmad nyárfa körül. Sürgés-forgás, zúgás, berregés, és már hullottak is a két ránéztében egészséges fáról az emberderék vastag ágak, ám közelebbről nézve egy-egy rönkben már csúnyán átkorhadva. A szomszédos ház lakója tiltakozni próbált a helyszínen, és a kivágási engedélyt követelte, amit kisvártatva meg is kapott, így a munka folytatódhatott.
A helyszínen a munka kezdeti fázisában jártunk, amikor a tiltakozó lakó és a munkát elvégző Parkgondozó Kft. illetékes munkatársa az engedélyt követelte, illetve az általa nem megfelelőnek ítélt tájékoztatás miatt emelt szót.
Elmondta: a szomszéd épületben lakik, ezen a területen tudnak parkolni a kocsijukkal, onnan kellene bepakolnia a lakásába, de most nem tud behajtani, ugyanis
A MUNKÁK IDEJÉRE AZ EGYIRÁNYÚ UTCÁCSKÁT MINDKÉT IRÁNYBÓl, LEZÁRTÁK.
Ennek ellenére semmiféle előzetes tájékoztatást nem kaptak, csak a láncfűrész hangjára figyelt föl. Nehezményezte, hogy az utcácskát használó közlekedőket sem figyelmeztették előzetesen a lezárására, így ott is maradt egy nagy értékű, BMW márkájú személykocsi is, amit később tulajdonosa szerencsésen kimenekített a területről.
Védett fát vágtak ki?!
AZ IS ELHANGZOTT PANASZKÉNT, HOGY A FA HELYI VÉDELMET ÉVEZETT – LEGALÁBBIS EGY, A TÖVÉBEN KORÁBBAN LÁTHATÓ, LEBETONOZOTT RÉZTÁBLA TANÚSÁGA SZERINT.
Most már ellenben a táblának csak hűlt helyét találtuk. Azt viszont senki nem tudta megmondani a helyszínen, hogy mikor, és miként tűnt el onnan.
Az állítólagos védettség híre mindenesetre érdekes, mivel a nyárfa nem egy különösen értékes faj, nem is igazán utcára való, sőt városba sem igazán, így valószínűleg valami kötődött hozzá, például valakinek vagy valaminek az emlékére ültethették…
HA VALAKINEK VAN A FA ESETLEGES, EGYKORI VÉDETTÉ NYILVÁNÍTÁSÁRÓL BÁRMILYEN EMLÉKE, KÉRJÜK, JELEZZE!
Talányos, hogy a helyszínen tiltakozó lakó szerint két nappal korábban még biztosan ott volt a tábla lebetonozva, mivel a saját szemével látta, ám a munkák megkezdésekor már csak egy kis gödröcske jelezte, hogy volt ott valami.
Később a tiltakozó azt is elmondta munkatársunknak, hogy amiatt is fölháborítónak tartja az esetet, mert nem egyedi, hanem
A VÁROSBAN FOLYAMATOSAN, MEGLEPETÉSSZERŰEN TÜNEDEZNEK EL ÉRTÉKES FÁK,
ami véleménye szerint másokat is fölháborít.
Megfontoltabban és a nyilvánosság nagyobb bevonásával kellene meghozni az ilyen döntéseket – vélekedett a környékbeli lakó.
A látszat csalhat
A munkavezető azonban arra hívta föl a figyelmünket, hogy
AZ ILYEN ÖREG FÁK, HA LÁTSZATRA EGÉSZSÉGESEK IS, BELÜLRŐL MÁR GYAKRAN KORHADTAK, ELVÉNÜLTEK, ÍGY EGY VIHARNAK ESETLEG MÁR NEM ÁLLNAK ELLEN,
A letörő, hatalmas ágak okozta károkért ki vállalna felelősséget?”
– kérdezte, az ilyen döntésekkel járó felelősségre utalva.
KÉTSÉGTELEN, HOGY A NAGYOBBIK NYÁRFA EGYIK ÁGÁBÓL A BETEGSÉGRE UTALÓ, SZÜRKÉSBARNA LÉ CSORGOTT, AMIKOR ÁTVÁGTÁK, EGY MÁSIK METSZETÉN PEDIG MÁR JÓL LÁTHATÓ VOLT A KORHADÁS.
Másrészt a beteg ágak teljes eltávolításával és a sebek kezelésével az ilyen fák – főképp, ha nemesebb fajhoz tartoznak – élete még soká meghosszabbítható volna, amint az más helyeken szokás is. Ami például a kipusztított, érsekkerti Öreg Tölgyet illeti, talán még száz évvel is.
A MÁSIK FA VISZONT NEM TŰNT BETEGNEK.
Az más miatt volt útban, amint azt a jegyzőségen történt tájékozódásunk során később megtudtuk.
Nem volt rá hatályos védettség
A védettség kérdésére visszatérve, dr. Kiss Csaba jegyző munkatársunknak elmondta, hatályos védelem a fára nem vonatkozott.
HELYI VÉDETTSÉG ALATT EGYEDÜL AZ ÉRSEKKERT ÁLL,
és bár a zöldfelületi rendeletünk erre lehetőséget adna, nincs olyan fa a városban, amelyik önmagában bármiféle védettséget élvezne.
Megjegyzésünkre, hogy volna néhány fa a városban, amely megérdemelné, azt válaszolta:
SZÍVESEN FOGADJÁK A JAVASLATOKAT,
amelyek alapján később – testületi döntéssel – védetté nyilváníthatnák az arra érdemes faegyedeket.
Erről a konkrét esetről elmondta:
A FA KIVÁGÁSÁRA IRÁNYULÓ KÉRELEM A VALÓSÁGNAK MEGFELELŐ INDOKOKKAL VOLT ALÁTÁMASZTVA, MISZERINT A KÉT KIVÁGOTT FA KÖZÜL A NAGYOBBIK MÁR MEGEMELTE A KÖZVETLEN MELLETTE LÉVŐ KERÍTÉST,
és már egyébként is kezdenek elhalni a vastagabb ágai, amelyek leszakadva lakóépületekben, autókban és a buborékcsarnokban előre fölbecsülhetetlen károkat okozhatnának.
A MÁSIK, MÉG ÉLETERŐS, FIATALABB PÉLDÁNYRÓL PEDIG A BUBORÉKCSARNOK GÉPÉSZETI BERENDEZÉSEIBE POTYOGTATJA AZ ÁGAIT ÉS A LOMBJÁT, VESZÉLYEZTETVE ANNAK BIZTONSÁGOS MŰKÖDÉSÉT.
A jegyző által fölsorolt indokok figyelembevétel tehát károk kiküszöbölése érdekében indokolt volt a két fa kivágása, bár megjegyezzük, hogy
NEM A FA ÁLLT A BUBORÉKCSARNOK GÉPÉSZETI BERENDEZÉSEI MELLÉ.
Átgondoltabb, a növényzet értékeire is odafigyelő tervezéssel esetleg megmaradhattak volna még ezek a fák is. A jegyző ugyanakkor arról is biztosított, hogy a most kivágott két fa helyett másikat telepítenek, ennél megfelelőbb helyre.