Az Országos Baranta Szövetség és az Aero Club Foktő-Kalocsa Egyesület Sárköz Baranta Szakosztályának közös szervezésében rendezték meg Homokmégyen a Wesselényi Kupát április 26-án. Az idei évben jubiláló eseményen – mely a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával valósult meg – több versenyszámban adtak számot tudásukról, tehetségükről és nem utolsó sorban kitartásukról a sportolók.
Mint a Wesselényi Kupa portálunkon is olvasható ajánlójában is olvasható volt, a Baranta a IX. és XX. század közötti magyarság harci kiképzési formáira épülő fegyveres és pusztakezes harcművészeti irányzat, amely hagyományos népi és harci értékeink közvetítője. A barantás a magyar kultúrát éli meg mindennapjaiban: a küzdelmi formák gyakorlása mellett magyar népdalokat, meséket és néptáncokat tanul, és magyarul is gondolkodik. A barantázó nem pusztán ellenfél legyőzésére törekszik, hanem saját fejlődésére és a társak segítésére.
Wesselényi Miklós, a „nép barátja”, a 19. századi magyar reformkor egyik meghatározó alakja előtt tisztelgő kupán a földharc (böllön), a csatavívás, a csatakereszt-párbaj került középpontba, illetve a gyermekeknek szablyavívást és övbirkózást hirdettek meg a szervezők.
Forrás: Kiss Dániel/KALOhírek
A böllön során a 14-17 éves fiúk, a 18 éven felüli férfiak és a 14 éven felüli nők küzdöttek meg.
ITT NINCSENEK PONTOZÁSOK: AKI FELADJA A KÜZDELMET, VESZÍT.
A passzivitás esetén a bíró dönt, mindkét versenyző esetén nulla pontot is kaphatnak.
Az idei év újdonsága volt a csatavívás, melyen a két ellenfél sorolt fegyverrel (például szablya, hosszúkard, lándzsa) küzdött meg, melyek polifoam borításúak, továbbá a fejvédő használata is kötelező volt.
A csarnokon kívül került sor a csatakereszt-párbajra: a versenyzőknek kereszt alakú, élezett dobófegyverrel kellett különböző testhelyzetekből egy táblát célba venniük. Aki előbb elért két találatot a három dobásból, az nyert.
Forrás: Kiss Dániel/KALOhírek
Mint Fekete Bence, az Aero Club Foktő-Kalocsa Egyesület Sárköz Baranta Szakosztályának vezetője portálunknak elmondta, ez az első versenyük, melyen több mint negyven versenyző indult.
Ez egy nagyon nagy megtiszteltetés, hogy ilyen sokan eljöttek a Wesselényi Kupára, határon túlról is érkeztek versenyzők”
– emelte ki Fekete Bence a homokmégyi sportcsarnokban megrendezett kupa kapcsán, mely izgalmakban gazdag mérkőzéseket tartogatott.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.