A lakiteleki Hungarikum Liget adott otthont április 20-21-én a Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata szervezte polgármesteri találkozónak, amelyen a Kalocsai járás szinte összes polgármestere, köztük dr. Filvig Géza is megjelent, aki az alkalom adta lehetőséget kihasználva Rideg Lászlóval és dr. Mák Kornéllal, a közgyűlés alelnökével a TOP Plusz forrásból tervezett fejlesztéseinkről és a 2021 és 2027 közötti időszak uniós fejlesztési programjairól egyeztetett.
Az első napon egyebek mellett az energiahatékonyság javítása, az elsivatagosodás elleni küzdelem és a mesterséges intelligencia önkormányzatok szolgálatába állításának lehetőségeiről hallhattak előadásokat a résztvevők. A következő időszak uniós forrásait és azok felhasználását több előadó is érintette.
Rideg László, a vármegyei közgyűlés elnöke elmondta: Bács-Kiskun vármegye áll a legjobban az idén záruló Terület-és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) fejlesztések megvalósításában. Az elmúlt években a vármegye minden településére jutott fejlesztés TOP pályázat segítségével. Több mint 700 projekt valósult, illetve valósul meg, összesen több mint 100 milliárd forint értékben.
A TOP Plusz fejlesztéseinket az Európai Unió elfogadta, ám a pénzt visszatartja, ezért a Magyar Kormány elkezdte a forrásokat megelőlegezni – mutatott rá Rideg László, aki azt is hangsúlyozta, hogy a forrásokból a fizikai építkezés mellett jut majd a vármegyei identitás erősítésére és a közösségépítésre is, amiben idén fontos szerepet kap a Petőfi bicentenárium megünneplése.
Közben már elkezdődött a TOP Plusz program pályáztatása is, amelynek keretében
TÖBB MINT 100 MILLIÁRD FORINT ÉRKEZIK BÁCS-KISKUN VÁRMEGYÉBE A KÖVETKEZŐ HÉT ÉVBEN.
Oláh Gábor, a Miniszterelnökség területfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára kiemelte, a TOP projektek megvalósításában Bács-Kiskun az első helyen áll a vármegyék között. Közben már a TOP Plusz is elindult, a források pályáztatása megkezdődött, és – noha a 2021-27-es fejlesztési program az Európai Bizottság késlekedése miatt csak most indul, mégis országosan több mint ezermilliárd forintra, a megyei források több mint felére már kiírták a pályázatot, sőt, már vannak megvalósult projektek is.
Stefán László, a TOP Irányító Hatóság Stratégiai Tervezési és Értékesítési Főosztályának vezetője egyebek mellett hangsúlyozta: a TOP Plusz támogatások 10%-át a leghátrányosabb járásokban, vagyis a Bácsalmási és a Jánoshalmi járásban kell felhasználni.
Szabó Csaba, a TOP Irányító Hatóság Programvégrehajtási Főosztályának vezetője arra figyelmeztetett, hogy a TOP projektek december 31-el zárulnak, az önkormányzatok csak az addig beérkezett számlákat számolhatják el.