A jelenlegi digitális világban felnövő generációknak évről éve változnak a kommunikációs szokásai, a beszédhez való viszonyulása. Az okokat könyvtárnyi szakirodalom taglalja, de nézzük meg, laikusként mit tehetünk, kihez fordulhatunk, ha felnőttkorunkban még mindig tapasztaljuk a beszédünkben rejlő hibákat, javítani szeretnénk annak színvonalán.
A motyogó, szavakat kereső, halk beszédű ember más személyiséget tükröz, mint az, aki bátor kiállással, gazdag szókinccsel, esetleg humorral fűszerezve fejezi ki gondolatait.
A felnőttkorban is meglévő beszédhiba kellemetlen lehet mind a beszélő számára, mind a hallgatóságnak, mivel a figyelem nem a mondanivalóra, hanem a beszédben megmutatkozó hibákra irányul – tudtuk meg Földiné Ferencz Veronika logopédustól, aki azt is elmagyarázta, felnőttkorban mely hangokat érinti leggyakrabban az elváltozás: r, s, zs, cs, sz, z, c, t, d, l.
A felnőttkori beszédhibával érdemes foglalkozni, mert befolyásolja a továbbtanulást, pályaválasztást, a társas kapcsolatokat.
- javasolja a beszédhibákkal küzdő felnőtteknek Veronika.
Gondoljunk csak bele. Szóbeli vizsga, állásinterjú, köszöntő beszéd- sokunkat a remegés kerülget, ha csak rá gondolunk.
Azonban a lámpaláz leküzdhető, a magabiztos beszéd pedig önbizalmat ad.
Logopédus segítségével, a fejlődésre irányuló akarattal eredményesen javíthatók az artikulációs hibák akár felnőttkorban is – vallja a szakember.
Felelős szülőként gondolnunk kell gyermekeinkre!
A kisgyermek a közvetlen környezetében élő felnőttektől sajátítja el anyanyelvét, azaz édesanyanyelvét.
Ha mi magunk, felnőttek beszédhibával küzdünk, nagyobb az esélye annak, hogy mindezt gyermekeink is átveszik, az ezzel járó problémákat átélik, hiszen nem látják a jó példát, a helyes mintát maguk előtt. Tapasztalatom szerint több esetben a digitális kultúra elhatalmasodása miatt hiányoznak a családi beszélgetések, a mozgás. Mindennek eredője, negatív hozadéka, hogy a gyermekek, családtagok sokat ülnek egy helyben, ezáltal nem érzékelik a körülöttük lévő világ viszonyulásait, nem kapnak elég ingert, információt egymásról még azok sem, akik a mindennapjaikat egy fedél alatt töltik.
Legyen a napnak olyan időszaka, akár 10 15 perc, mikor csak a gyermekkel foglalkoznak. Közösen mondjanak mondókákat, verseket, énekeljenek, mesekönyvekből meséljenek, lehetőleg háttérzaj nélkül, kapcsolják ki a televíziót és csak egymásra figyeljenek! Ezzel hozzájárulnak gyermekük beszédkészségének, szókincsének kialakulásához, fejlődéséhez.– hívja fel a figyelmet Földiné Ferencz Veronika logopédus.
Földiné Ferencz Veronika felméri a beszédállapotot, megvizsgálja a nyelést és az esetleges artikulációs zavart, ha szükséges, terápiát alkalmaz, és nem utolsó sorban segíti az egyes felsőfokú intézményekbe jelentkezők beszéd-alkalmassági vizsgára való felkészítését.
Elérhetőségek
Telefon: +36 20/ 430 9880
Cím: 6300 Kalocsa, Magtár u. 13.
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Dr. Török Lajos és Dr. Szakál Szabolcs, a Kalo-Vet Állatgyógyászati Központ tulajdonos ügyvezető-igazgatói, akikkel az ebek veszettség elleni oltásának fontosságáról és a májusra meghirdetett oltási akcióról beszélgettünk.