A Kalocsai Szent István Gimnáziumba a jó tanulmányi eredmény mellett bekerülési követelmény az is, hogy két tárgyból – anyanyelvi ismeretekből és matematikából – úgynevezett központi felvételi vizsgát írjanak a náluk továbbtanulni vágyó nyolcadikosok. Bár a dolgozatok javítása még folyamatban van, Perity Lajos intézményvezető felkeresésünkre megosztott velünk néhány (régi-új) tapasztalatot.
– A felvételi dolgozatokra kapott pontszám, illetve a hetedik és nyolcadik osztályból hozott tanulmányi eredmény lesz a mérvadó, amikor azt rangsoroljuk, hogy kik kezdhetik elsősként ősszel a tanévet iskolánkban – vázolta a bekerülés feltételeit az intézményvezető.
– 224 tanuló jelezte, hogy nálunk szeretné megírni a felvételi dolgozatot és 219-en el is jöttek. Minden zökkenőmentesen zajlott. Szaktanáraink folyamatosan javítják a dolgozatokat, amelyek megírására tárgyanként 45-45 perc állt rendelkezésre – írta le az eseményeket Perity Lajos.
Mint minden esztendőben, az idén is ismerős feladattípusok köszöntek vissza a dolgozatokban, mondta az igazgató, kollegáival folytatott egyeztetésekre hivatkozva.
Perity Lajos kitért arra is, hogy az idén is kiütközött az a jellemző probléma, ami a dolgozatot javító pedagógusok korábbi tapasztalatai és nyilatkozatai szerint súlyos pontokkal rövidítik meg a teszt végeredményét:
az időhiány!
– Mondhatnám azt, hogy ez a rendszer egyik komoly problémája, ami évek óta visszatérő gond a tanulók számára. Túl sok feladat szerepel a vizsgán, azonban az ezek megoldására biztosított 45 perc, a gyakorlat szerint, nem elegendő. Ilyenkor nagyon ügyesen kell gazdálkodniuk a dolgozatíróknak, hogy mindenre jusson idejük, azonban ez rendre megoldhatatlan problémát okoz nekik – így Perity Lajos.
– A kijavított dolgozatok eredményeit egy internetes felületre kell feltöltenünk, és innen nyomtatjuk majd ki a jövő héten kiküldésre kerülő hivatalos értékelőlapokat. Mielőtt ez megtörténne,
a tanulók január 22-én 8 órától 16 óráig személyesen is megnézhetik a kijavított dolgozatokat,
és ha bármilyen problémával találkoznak, akkor ezt igyekszünk itt a helyszínen orvosolni – mondta az igazgató.
– Körülbelül kétszázan jelentkeztek Kalocsa járás körzetében lévő iskolákból a felvételi dolgozatok megírására a Szent István Gimnáziumba. De többen érkeztek az idén például Kecelről és Akasztóról is. Császártöltésről vagy Dusnokról jellemzően többen Bajára jelentkeznek a dolgozat megírására. A felvételizők java tehát Kalocsáról és annak szűkebb környezetéből érkezett az idén is – konstatálta Perity Lajos.