A nyilvánosság előtt először Kovács Sándor, a Bács-Kiskun Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (Bácshosz) ügyvezető elnöke, a Magyar Horgászszövetség (MOHOSZ) választmányának tagja múlt év októberében jelentette be Solton: Kiemelt Horgászturisztikai Pontot terveznek Kalocsára, a Meszesi Duna-partra. Úgynevezett standard horgászturisztikai pont lehet Ordasnál és Mohácson, de egyéni horgászturisztikai szolgáltató is létesülne Szekszárdnál, Mohácsnál, Bajánál és Soltnál abból az országosan 13 milliárd forintból, amelyből a Kormány a kerékpár-, lovas-, és borturizmus mintájára a horgászturizmust is fejleszteni kívánja. A kalocsai Kiemelt Horgászturisztikai Pont létesítésének állásáról dr. Igaz Ferencet, a Kalocsai Horgászegyesület elnökét, a MOHOSZ választmányának tagját kérdeztük.
Dr. Igaz Ferenc arról számolt be, hogy a MOHOSZ legutóbbi választmányi ülésén nem tűzték napirendre a horgászturizmus eddig soha nem látott fejlesztési forrása elosztásának ügyét. Ennek oka, hogy egyelőre nem írták ki azt a pályázatot, amelyen majd a Bácshosz is indulna, hogy a tervek szerint Kalocsán valósítsa meg a megye legmagasabb szintű fejlesztését, azaz a Kiemelt Horgászturisztikai Pontot.
A helyi egyesület elnöke elmondta: a következő években a Magyar Országos Horgász Szövetségnek (MOHOSZ) 13 milliárd forint áll rendelkezésére, hogy a megyei horgászszövetségekkel közös projekt keretében három szinten fejlessze a horgászturizmust.
Érthető, hogy ekkora fejlesztési lehetőség láttán valamennyi megyei szövetség mozgolódik annak érdekében, hogy saját megyéjét a legkedvezőbb helyzetbe hozza. Nincs ez másként a mi megyénket képviselő horgászati tisztségviselők esetében sem. Az országos választmány megyében élő tagjai és mások is minden legális lehetőséget megragadnak, hogy a tervezett fejlesztésekből minél nagyobb rész valósuljon meg Bács-Kiskunban.
Dr. Igaz Ferenc megerősítette Kovács Sándor azon korábbi nyilatkozatát, miszerint
Kalocsa országosan és a megyén belül is „kiemelt” helyzetben lesz.
Az elnyert fejlesztési forrásból Meszesen, a Duna- parthoz közel kívánnak telket vásárolni, ahol a horgászturistát étterem, kulturált szálláshely és felkészült horgász túravezető várja, de a vendégek természetesen minden kapcsolódó, vagy már meglévő szolgáltatást is igénybe vehetnek majd.
Az elnökből előbújt az ügyvéd is, amikor a fejlesztés jogi alapjait is szóba hozta. E szerint a horgászturizmushoz nélkülözhetetlen halgazdálkodási vízterületek halgazdálkodási jogát a MOHOSZ kapta meg, számára ezt immár törvény biztosítja. Ugyanakkor a MOHOSZ alhaszonbérleti szerződéssel, 2016 januárjában, a Duna két szakaszán is a halgazdálkodási jogot a Bácshosz részére biztosította. Az újonnan kezelésbe vett állami vízterület gondozására 15 éves időtartamra szerzett jogot a Bácshosz.
Dr. Igaz Ferenc azzal folytatta: a fejlesztés középső szintje az úgynevezett standard horgászturisztikai pont lesz, amit egyfelől Ordasnál és Mohácsnál a Duna-parton, másfelől a Fűzvölgyi csatornán Szalkszentmárton és Szabadszállás között létesítenének.
A tervek szerint egyéni horgászturisztikai szolgáltató Szekszárdnál, Mohácsnál, Bajánál és Soltnál fogadja majd a Duna, a víz, a horgászat szerelmeseit.
Amint a Kormány, illetve a szaktárca a pályázatot kiírja, a Bácshosz szakemberei kalocsai kollégáikkal közösen olyan, a lehetőségeket feltáró helyszíni bejárást tartanak, amely a megvalósítási terv alapját adja.
Dr. Igaz Ferenc szerint különösen a kalocsai, de az ordasi és a solti fejlesztés adhat új lendületet a város, a járás horgász- és vízi turizmusának.
A fejlesztésből Kalocsa mellett a Duna-menti települések, Bátya, Fajsz, Dusnok, felfelé Uszód, Dunaszentbenedek, Géderlak, Ordas, Dunapataj, Solt turizmusa, ezen keresztül gazdasága profitálhat.
Amennyiben a tervezett szolgáltatások megvalósulnak, az hosszú távon új munkahelyeket, bevételi forrást jelent az itt élőknek és a vállalkozásoknak – mondta dr. Igaz Ferenc, a Kalocsai Horgászegyesület elnöke, a MOHOSZ választmányának tagja.