A paksi atomerőmű által létrehozott Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA) Kuratóriuma november 24-én, kedden Pakson megtartott ülésén a kalocsai Uszoda és Gyógyfürdő energetikai fejlesztésére 30 millió forintot ítélt meg, de valamennyi, a kalocsai járásban lévő település tízmilliókban mérhető fejlesztési forráshoz jutott – tájékoztatta portálunkat Kováts Balázs, az alapítvány szakértője.
A szakember arról is beszámolt, hogy a rendelkezésre álló 600 millió forintos keretből összesen 67, az erőmű vonzáskörzetének fejlődését szolgáló pályázatot támogattak. A Miniszterelnökség által biztosított pluszforrásból a tartaléklistára került húsz igényt is kielégítik, de erre vonatkozóan még szerződést kell módosítani a Miniszterelnökséggel.
Mint megtudtuk, Hajós a pincefalu kerékpár-út megvilágításához 4,4 millió, a fejlesztési terv készítéséhez 1 millió, Dusnok az óvoda tetőfelújításához közel 12 millió forint támogatásban részesült.
Ordas belterületi utak felújításához, fejlesztési terv készítésére nyert kis híján 13 millió forintot, míg Harta az iskola hőszigeteléséhez, nyílászárók cseréjéhez, a Nagykékesi utca felújításához kapott 12,5 millió forintot.
Bátya belterületi utak felújításához 12, Géderlak étkező-, tálalókonyha kialakításához, fejlesztési tervhez 12,1, Uszód a Báthori utca felújításához, fejlesztési terv elkészítéséhez 13, Drágszél szálláshely létesítéséhez 12 millió forintot összeget kapott.
Kalocsa az Uszoda és Gyógyfürdő energetikai fejlesztéséhez 30, Miske a közösségi ház II. üteme első fázisához 12 millió forint támogatásban részesült.
Szakmár a temető felújításához 9,3, Dunapataj a Béke tér felújításához 21,1, Foktő a közétkeztetés feltételeinek javításához 18,6, Fajsz a művelődési ház elektromos rendszerének korszerűsítéséhez 12, Öregcsertő utak felújításához 11,6, Dunaszentbenedek a sportöltöző bővítéséhez 12, a plébánia felújításához 4,7, fejlesztési tervre 1 millió fejlesztési forrásban részesült.
Újteleken közel 12 millió JETA forrásból újíthatják fel a közösségi épületet, a homokmégyi önkormányzat eszköztároló, parkoló kialakítására és fejlesztési terv készítésére jutott 13 millió forint támogatáshoz.
Mint emlékezetes, a JETA működési területén,Tolna és Bács-Kiskun megyében 41 település fekszik. Az idei évben az
MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-től a Miniszterelnökség vette át a támogatói szerepet, és minden korábbinál magasabb, évi 600 millió forintot keretet biztosított az alapítvány számára.
Kováts Balázs, az Alapítvány szakértője arról számolt be, hogy az augusztusban közzétett felhívásra 88 pályázat érkezett, amelyek közül szakértők véleményét figyelembe véve
hatvanhét támogatása mellett döntött a kuratórium.
Húsz igény tartaléklistára került, ám Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter levélben arról tájékoztatta dr. Kovács Antalt, a kuratórium elnökét, hogy a Miniszterelnökség
további 150 millió forint forrást biztosít
az érvényes, támogatható pályázati igények kielégítésére. Így már együtt közel 720 millió forintra egészül ki a két megye településeire érkező pályázati forrás, amely az önrészek miatt ettől sokkal nagyobb összegű fejlesztéseket generál.
A szakember emlékeztetett arra, hogy az alapítvány számára biztosított 600 millió forintos térségfejlesztési támogatásra magának a JETA-nak is pályáznia kellett a Miniszterelnökséghez. A pályázatban a fejlesztési célokat és a lehetséges kedvezményezett települések körét is részletezték. A most elbírált pályázatokat szeptember 15-ig kellett benyújtani.
Kováts Balázs azt is elmondta: a korábbiakhoz képest a pályázati feltételek is módosultak. A kuratórium öt pályázati ablakot nyitott meg, amelyek az életminőség és az életbiztonság emelését, a közösségi épületek energiaracionalizálást, a helyi építészeti értékek megóvását célozzák. Önálló ablak nyílt a települési szolgáltatási infrastruktúra fejlesztési terveinek elkészítésére. Változás még, hogy egy önkormányzat akár három pályázatot is benyújthat, ha a pályázatok összhangban vannak a fejlesztéssel.
Egy új formátummal jelentkezik jövő héttől hírportálunk: indul a KALOhírek új stúdiójának első műsora, a Fókuszban Podcast. Érdemes lesz velünk tartani!