Suhajda Krisztián Bács-Kiskun megye 03 választókerületének országgyűlési képviselőjelöltje sajtótájékoztatót tartott tegnap délelőtt 10 órától a párt kalocsai irodájában a bérunió megteremtését célzó kezdeményezésük kapcsán városunkban is meginduló aláírásgyűjtésről. Országosan augusztus 20-án indult, városunkban a Paprikafesztiválon kezdődik a kampány. Ha egymillió aláírás összegyűlik, a Bizottságnak tárgyalnia kell a kérdésről. Hét országban gyűjtik az ottani partnerszervezetek.
A képviselő beszédét a kezdeményezés elindulásáról szóló tájékoztatással, petíciójuk tartalmának ismertetésével kezdte. Amint elmondta:
A Jobbik 2017. március 14-én közép-európai – észt, lett, lengyel, szlovák, román, bulgár és horvát partnereivel – közösen európai polgári kezdeményezést indított útjára, hogy az Európai Bizottság tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy az újonnan csatlakozott tagállamok bérfelzárkóztatásának ügye bekerüljön az Európai Unió alapokmányaiba.
A képviselő a csatlakozás után 13 évvel hiányolta a bérek felzárkóztatására tett konkrét lépéseket. Emlékeztetett, hogy a csatlakozáskor a bérek apránkénti kiegyenlítődését ígérték, ezzel szemben egyes esetekben további lemaradás alakult ki, miközben, amint fogalmazott, az „árunió” már megvalósult, sőt, tapasztalatai szerint egyes árucikkek a nyugati országokban olcsóbbak.
Suhajda Krisztián a nyomott bérek társadalmi hatásait illetően kifejtette, hogy az alacsony bérek miatt vándorolnak el, mennek külföldre a munkavállalók, szakadnak szét családok, mert az itthoni bérekből nem tudják megteremteni a megélhetésük feltételeit, aminek demográfiai mutatókban és a munkaerő-ellátottság csökkenésében mutatkozó következményei egyaránt súlyosak – érvelt a képviselő.
Ezért indította útjára a párt a támogatói nyilatkozatot, amellyel minden magyar állampolgárhoz el kívánnak jutni. Kalocsán a piaci napokon aláírásgyűjtő standokkal települnek ki.
A PAPRIKAFESZTIVÁLON KÜLÖN SÁTRA LESZ A PÁRTNAK, AHOL SZINTÉN VÁRJÁK MAJD A TÁMOGATÓ ALÁÍRÁSOKAT.
Emellett a szokásos időpontokban a kalocsai pártirodában is alá lehet írni az íveiket.
A technikai lebonyolítás lehetőségének kérdésre – amely a kellő civil támogatás birtokában, és a Bizottság részéről is kinyilvánított, kedvező fogadtatás esetén válna esedékessé – a képviselő a béremelés lehetséges forrásaival kapcsolatban elmondta, hogy meglátása szerint egyrészt a magyar gazdaság teljesítőképessége is nagyobb, mint ami most ebből érzékelhető, amiért a korrupciót, a fejlesztési források igazságtalan elosztását tette felelőssé első helyen, másrészt elismerte, hogy a nemzetgazdaság teljesítményének, főleg a kis- és középvállalkozások (KKV-k) exportteljesítményének növelése terén is van még teendő. A képviselő elismerte, hogy ez egy hosszú folyamat lesz.
SUHAJDA KRISZTIÁN SZERINT UGYANAKKOR AZT AZ ALAPELVET MINDEN EURÓPAI POLGÁRNAK TÁMOGATNIA KELL, HOGY EGYENLŐ MUNKÁÉRT EGYENLŐ BÉR JÁR MINDEN EURÓPAI ORSZÁGBAN.
A bérkiegyenlítés módja és forrásai tekintetében elhangzottak kiegészítéseképpen később Suhajda Krisztián munkatársunknak elismerte, hogy a piaci béreket az EU közvetlenül nem határozhatja meg, azonban úgy vélte, közvetett eszközökkel igenis van lehetőség ezeket befolyásolni.
Az eszközökre példát is mondott:
Az uniós forrásokra kiírt pályázatok kritériumaiban meg lehet határozni különböző feltételeket, amelyekkel előnyben lehet részesíteni a hosszabb ideje bizonyos bérszintet garantáló, helyi munkaerőt foglalkoztató vállalkozásokat.
A BÉRFELZÁRKÓZTATÁS KÉRDÉSE KOMPLEX ÜGY, AMELY EGY TELJESEN ÚJ GAZDASÁGFILOZÓFIÁT IGÉNYEL, EGY TELJES GAZDASÁGI PARADIGMAVÁLTÁST
– nyilatkozta Suhajda.
Ellentétben a jelenlegi gyakorlattal, mely a multiknak kedvez, a célzott állami támogatások KKV-khoz juttatásával, a termelékenységet fokozó adó- és járulékpolitikával, az oktatásba és kutatás-fejlesztésbe csatornázott hazai és uniós forrásokkal e vállalkozások előnybe hozhatóak, és így ki tudják termelni a bérfelzárkóztatáshoz szükséges forrásokat.
A portálunk részére Hornyák Zsolt, a Jobbik Magyarországért Mozgalom Bács-Kiskun megyei sajtófőnöke által írásban megküldött kiegészítő sajtóanyag arról tájékoztatott, hogy a kezdeményezésüket az Európai Bizottság 2017. május 22-én hagyta jóvá.
Ennek kapcsán
A PÁRT TÖRTÉNELMI SIKERKÉNT KÖNYVELTE EL, HOGY ELLENZÉKBŐL OLYAN ÜGYET TUDTAK FELKAROLNI ÉS AZ UNIÓBAN SIKERRE VINNI, MELYET A KORMÁNY LEHETETLENNEK NEVEZETT.
Ez meglátásuk szerint egyben komoly visszajelzést jelent arra vonatkozóan, hogy munkájuk kézzelfogható eredményre vezethet, amihez első lépésben a polgári kezdeményezés mellé legalább hét uniós tagországban, legkevesebb egymillió uniós polgárnak támogató aláírását kell összegyűjteniük.
Az aláírásgyűjtést Magyarországon augusztus 20-án kezdték el, amint a tájékoztatás fogalmazott
egy sikeres Magyarország megteremtése érdekében, amely egy sikeres, jóléti európai együttműködés egyenjogú tagja kell, hogy legyen. Magyarországnak nem csak hallatnia kell a hangját Európában, Magyarországnak fel kell nőnie és formálnia kell Európát – fogalmazott a sajtóanyag.
Ütemezés
Amennyiben összegyűlik a szükséges polgári kezdeményezés melletti kellő számú támogató nyilatkozat, akkor annak benyújtását követő három hónap során a Bizottság képviselői találkoznak a szervezőkkel, hogy azok részletesen kifejthessék a kezdeményezésükben felvetett kérdéseket, emellett a szervezőknek lehetőségük nyílik arra is, hogy az Európai Parlamentben közmeghallgatáson bemutassák kezdeményezésüket, a Bizottságnak pedig a kezdeményezés alapos vizsgálatát követően el kell fogadnia hivatalos válaszát. Ebben indokait is kifejtve nyilatkoznia kell, hogy szándékozik-e intézkedéseket hozni, és ha igen, milyeneket.
E választ a biztosok testülete közlemény formájában fogadja el, és a Bizottság azt az Európai Unió valamennyi hivatalos nyelvén közzéteszi. Ha a Bizottság a polgári kezdeményezés alapján jogalkotási javaslatot terjeszt elő, akkor a szokásos jogalkotási eljárás szerint a Bizottság javaslatot dolgoz ki, szükség szerint nyilvános konzultációt indít, hatásvizsgálatot készít stb. A Bizottság javaslattervezet elfogadása után benyújtja azt a jogalkotóknak, vagyis az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, illetve egyes esetekben csak a Tanácsnak. Ha a jogalkotók elfogadják a javaslatot, az jogszabállyá válik.
Az írásos sajtóanyag zárásképpen azt is kiemelte, hogy
A PÁRTNAK A BÉRUNIÓ MEGTEREMTÉSÉT CÉLZÓ AKCIÓJA PÁRTOK FELETTI KEZDEMÉNYEZÉS.
Amint fogalmaztak:
egy új Európa-terv, mert egy igazságos és szolidáris Európai Unióban szeretnénk élni, ahol mindenki a szülőföldjén boldogulhat.
Az oldalt támogatta a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!