Pontokba szedve hasonlította össze a Facebookon Török Ferenc saját polgármestersége négy évének teljesítményét a jelenlegi városvezetés eredményeivel, azok után, hogy előzőleg már testületi ülésen is szembesítette kampányígéreteivel utódját, Bálint József polgármestert, azt ígérve, hogy a közösségi médiában folytatja.
A Városházán, már hetekkel ezelőtt elhangzott felszólalásról annak idején mi is írtunk, akinek nincs kedve olvasgatni, most vágatlan felvételen is megnézheti a Kalocsa TV fölvételén, amelyet Török Ferenc is közzétett Facebook-oldalán.
Ez azonban csak a kezdet volt, hiszen a korábbi polgármester képviselő folytatást ígért, amit meg is kaptak az érdeklődők a múlt hónap végén, amikor összehasonlításképpen a kék közösségi oldalon elhelyezett, „Dr. Bálint József és csapatának négy éve és a mi négy évünk tényszerű összevetése” című, újabb posztjában pontokba szedve ismertette a korábbi és a mostani polgármesteri ciklus eredményeit.
Kijelenti ugyanakkor, hogy
EZ NEM BÁLINT JÓZSEFRŐL ÉS RÓLA SZÓL – NEM A KAMPÁNY KEZDŐDÖTT EL, HANEM NÉGY ÉV TELJESÍTMÉNYÉNEK TÉNYSZERŰ ÖSSZEMÉRÉSE FOG MEGTÖRTÉNNI!
A volt polgármester a most idézett bejegyzésében újra folytatást ígért, ezúttal a kampányígéretek és a megvalósult eredmények összevetésével – ám ezt a szembesítő bejegyzést még nem tette közzé.
Ugyanakkor Angeli Gabriella egy vállalást, mégpedig a német befektetők Kalocsára vonzásával kapcsolatos ígéretet már számon kérte Bálint Józsefen, szintén testületi ülés keretében, mivel nem látta az annak érdekében tett erőfeszítéseket, illetve azok eredményét.
Az Angeli által megkezdett munkát tehát várhatóan Török Ferenc folytatja majd, aki a mostani felsorolás bevezetéseként elmondta:
ŐT MAGÁT IS MEGLEPTE A KÉT CIKLUS (NÉGY ÉV) BERUHÁZÁSAIT, FEJLESZTÉSEIT, PRODUKTUMAIT FELSOROLÓ ÖSSZEHASONLÍTÁS VÉGEREDMÉNYE.
Török Ferenc a saját ciklusának vívmányaiból az alábbiakat tartotta kiemelendőnek:
[A bizonyára a kerek szám miatt éppen 100 pontban felsorolt eredményeket az olvasmányosság kedvéért rövid, szövegszerű bekezdésekbe rendezve adjuk közre, a jelenlegi adminisztráció négy évének sikereit Török Ferenc olvasatában alább olvashatják – A szerk.]
Munkahelyek
Stratégiai megállapodást kötöttek a ma városvezető pozícióban lévő, akkori ellenzék által fantomcégnek titulált Anda Presenttel, amely vállalkozás városunkban az egyik legdinamikusabban fejlődő cég, és immár több mint 100 főt alkalmaz Kalocsán.
Gazdálkodás, stratégia-, koncepcióalkotás
Adósságkonszolidációt hajtottak végre a költségvetési hiány radikális lefaragására, a város vagyonának pedig felelős gazdája lett a Vagyonhasznosítási Kft. személyében.
Új koncepció készült a város stratégiai jelentőségű, összefüggő ipari területeinek hasznosítására, valamint az Ipari Parkban egy összevont közszolgáltatási telephely kialakítására és a Parkgondozó Kft.-nek a belvárosból való kikötöztetésére.
Elérték, hogy kormányprogramba emeljék a Kalocsa-Paks Duna-híd koncepcióját, ezzel megteremtve a megvalósítás lehetőségét.
Tudatos márkaépítéssel, országos rendezvényeken való részvétellel új alapokra helyezték a városmarketinget, a turizmusfejlesztés koordinálására pedig Turisztikai Desztináció Menedzsment szervezetet hoztak létre.
Lobbizásuk eredményeként a kalocsai népművészet és a kalocsai paprika egyszerre vált Hungarikummá.
Középület- és közterület-fejlesztések
Megújult a Városháza – ahol energetikai korszerűsítés is történt –, valamint a volt Zsinagóga épülete a Schöffer Múzeum és a Schöffer-torony, továbbá a Szabó József utcai és a Vigadó sori kerékpáros híd, illetve az Ecetgyár utcai a Mátyás király úti és a Foktői úti híd, az utóbbi közelében, a Csillás parkban pedig turisztikai buszparkoló létesült, ahonnan térkövezett promenád épült az a Szentháromság térig és onnan az Érsekkertig.
Kiépült 2,5 km új kerékpár út, 4 km új járda, más belvárosi térburkolatok és közműkiváltások alapvetően értékalapú közmunkába szervezve, és új tér- és forgalomfigyelő rendszert építettek ki 17 kamerával.
Elvégezték az ’56-osok tere és a Piac teljes rekonstrukcióját, ahol új vizesblokkot is kialakítottak.
Megtörtént a Kubikus park teljes rehabilitációja, ahol megépült a Kubus büfé, emellett sport- és játszóparkot, a Vajas partján pedig sétautat alakítottak ki.
Vízvédelmi fejlesztést végeztek a Rokkanttelepen és a Szőlőkközében.
Korszerűbb hulladékkezelést, rendszeres lomtalanítást vezettek be, és nagyobb gondot fordítottak közterületek tisztaságára.
Végrehajtották a Kálvária rekonstrukcióját a temetőben, ahová új elektromos szállítójárművet szereztek be, új temető-nyilvántartási és irányító rendszert vezettek be.
Munkájuk nyomán új LED-es közvilágítási rendszer létesült, amelynek köszönthetően annak üzemeltetése 40 %-kal, karbantartása pedig 60 %-kal lett olcsóbb.
Elvégezték Vigadó sor 2. alatti lakóház teljes rehabilitációját.
A Hunyadi 82. alatti, volt SZDSZ pártházból új közösségi házat alakítottak ki a civil szervezetek számára.
Turisztikai vonzerőnövelés
A lepusztult diákfarmból pedig népszerű Vízimadár Parkot hoztak létre.
Megújult az Érsekkert utca, valamint az Asztrik tér – bár a volt polgármester fájlalta, hogy az új városvezetés nem az eredeti tervek szerint fejezte azt be.
Megkezdték az Érsekkert teljes rekonstrukcióját – amelyet Török szerint az új városvezetés nem az eredeti tervek szerint fejezett be –, benne új szabadtéri színpad épült, és újjászületett a Platán rendezvényközpont is, amely a poszt szerint szintén nem az eredeti elképzelések alapján üzemel, a park mellett pedig új parkolókapacitás létesült.
Az Érsekséggel konzorciumban megépült az Asrticeum Érseki Látogatóközpont, illetve külön városi látogatóközpont és kiállítótér létesült.
Megtörtént a Népművészeti Ház teljes felújítása, a Meszesi önkormányzati üdülő rekonstrukciója, a Meszesi kishajó kikötő kialakítása, valamint a Meszesi turisztikai kikötő partszakaszának rekonstrukciója.
Egészségügy
Lobbitevékenységük eredményeként a kalocsai kórházban újranyitott gyermekosztály, megújult a traumatológiai osztály, fejlesztették a rehabilitációt, és az új, 10 ágyas nappali pszichiátriai osztályt.
Új kórházi szárny és főbejárat épült, új diagnosztikai eszközök, köztük CT érkezett városunkba, megtörtént az orvos lakások rekonstrukciója.
Egészségfejlesztési Irodát hoztak létre, egészségnapokat, az által pedig igen népszerű, ingyenes szűrővizsgálatokat szerveztek.
Digitális átállás, modernizálás, közszolgáltatások
Új szolgáltatásokkal fejlesztették a KalocsaKOM hálózatát, ahol végrehajtották a teljes digitális átállást is.
Digitális fejlesztéseket végeztek a közszolgáltatásokban, és megújították a város honlapját, a Polgármesteri Hivatalban pedig Szervezetfejlesztést hajtottak végre.
A megyében elsőként alakították ki a Kormányablakot, utcáról elérhető lakosságbarát önkormányzati ügyfélirodát nyitottak, és korszerűsítették a Járási Hivatal épületét.
Részleges rekonstrukciót végeztek az ivóvíz- , valamint a szennyvízhálózat korszerűsítésére.
Megújult a kutyamenhely.
Változatos, tartalmas közétkeztetést vezettek be.
Ifjúságpolitika és oktatás
A fiatalok megtartása, városba vonzása érdekében újjá szervezték a GYIÖK-öt, amely rengeteg ifjúsági program lebonyolítását hozta magával.
A városi élet fölpezsdítésére új rendezvényeket indítottak, például elindították a mára igen közkedveltté vált sárkányhajó versenyeket, és megszervezték minden idők leglátogatottabb Paprikafesztiválját a belvárosban.
Óvodafejlesztési programot indítottak, amelynek keretében megtörtént a Csokonai utcai és a Zöldfa utcai óvoda épületenergetikai felújítása, és napelemekkel gazdagodott a Zöldfa utcai és a Csokonai utcai óvoda is.
Megtörtént a Zrínyi utcai bölcsőde teljes rekonstrukciója.
A Szent István Gimnáziumban az épületenergetikai felújítás, a homlokzat-, és tetőrekonstrukció mellett új természettudományi labort rendeztek be.
Szociális ellátás
Ingyenes tankönyvhöz, étkezési hozzájáruláshoz, lakhatási támogatáshoz, temetkezési segélyhez, tűzifához juttatták a rászorulókat.
Megkezdték a Malom utcai szociális otthon kiváltását, amelynek első és második ütemét le is zárták.
Sport és feltételrendszere
A sportinfrastruktúra fejlesztése érdekében megtörtént a Városi Sportcsarnok teljes rekonstrukciója, ahol új sportpadlózat és tetőrendszer épült ki.
A Városi Sporttelepen több összenyitható, megvilágított műfüves pálya, a nagypálya körül új salak futókör, mellette többfunkciós lelátórendszer, az edzőpálya mellett pedig világító rendszer létesült, új öltözők és buborékcsarnok, valamint új birkózó terem épült.
Emellett új asztalitenisz terem is kiépült.
A Sportcsarnokot napelemekkel is fölszerelték, akárcsak a KSE Város Sporttelepet és az uszodát, ahol új szauna is létesült.
Megkétszerezték sporttámogatásokat.
Az érme másik oldala
Az utóbbi négy év vívmányait mindössze 15 pontban foglalta össze a volt polgármester és itt-ott ahhoz is kritikai megjegyzéseket fűzött:
1.) Új testvérvárosi kapcsolat Altinóval, határon túli pályázati együttműködés Kúla testvérvárosunkkal
2.) Megnyert TOP-os pályázatok bizonytalan kimenettel, határidővel és költségvetéssel négy területen (városi szennyvízrendszer fejlesztése, óvoda a volt úttörőhöz helyén, szociális alapszolgáltatási központ a Malom utcában, valamint inkubátorház a honvédség Foktői úti bázisában)
3.) Nőközpont (a nők életét megkönnyítő, munkába visszailleszkedésüket segítő programok szervezése)
4.) Hét településsel közösen humánerőforrás-fejlesztési program (munkanélküliek, munkakeresők, szülés után dolgozni akaró nők, idős koruk, egyéb szociális helyzetük miatt hátrányos helyzetben lévők mentorálása)
5.) Damjanich utcai vízi bázis, közösségi ház fejlesztése (többször módosított költségvetés és vonatkozó tervek hiányában kérdéses a végeredmény, az első kenuk már megjöttek.
6.) KalocsaKom és több értékes ingatlan eladása, a befolyó 500 millió forint működési célú felhasználása (ez lehetett volna eredmény is, ha a befolyó pénz a jövő generációjába, ösztöndíj programokra, fejlesztési önerő alapra, városmarketingre, iparfejlesztési beruházásokra megy el)
7.) Ugyanezen célokat szolgálhatták volna a bevezetett új helyi adók, de azt is elműködtük.
8.) A nyugdíjasok karácsonyi és húsvéti egységes 2000 forintos juttatásának visszavezetése (szerintünk itt igazságosabb lett volna a rászorultsági elvű támogatási rendszer fenntartása, de elfogadjuk, hogy ez egy „gesztus” a város részéről, ami mindenkinek ugyanúgy szól)
9.) Ovi Sport programban mini műfüves pálya a Zöldfa utcai óvodában
10.) Kísérleti bázisú aszfaltozás két utcában
11.) Bem Apó utcai óvoda energetikai fejlesztése
12.) Paksi közi vasúti átjáró fénysorompója (negyedik bejelentés után talán már csinálja a MÁV)
13.) Horgásztó a Miskei úton
14.) Fásítás a piactéri parkolókban
15.) Plusz térkövezés az Érsekkertben (ahelyett, hogy a botanikai felújítást folytatták volna, sőt még egy csomó fát ki is vágtak)
No comment – teszi hozzá az előző polgármester, bár elismeri, hogy a listák a teljesség igénye nélkül készültek – a jelenlegi polgármester például biztosan több mint 15 pontot talált volna a mostani eredményekre –, ezért
TÖRÖK FERENC MINDENKIT ARRA KÉRT, HOGY – LEHETŐLEG KULTURÁLT HOZZÁSZÓLÁSBAN – EGÉSZÍTSE KI IGÉNYEI SZERINT.
Mi is ezt kérjük, olvasóinktól:
Ha egyetértenek, azért, ha nem, hát azért, de bátran robbantsák föl a netet hozzászólásaikkal – de csak civilizáltan!