Június elején írtunk arról, hogy a már öt megjelenést megért „Kalocsai szó és kép” antológiás kötet, amely kalocsai és környékbeli, vagy a városhoz kötődő alkotók munkáit gyűjti csokorba és mutatja be, 2019-ben hatodszor jelenleg meg. Írásunknak, akkor még csak a kincstári optimizmus által vezérelve ezt a címet adtuk: „Kalocsai szó és kép volt, van, lesz”. Most már szinte biztos, hogy lesz!
Ugyancsak idézve nyár eleji cikkünkből, a szerkesztők bíznak abban, hogy a pályázók meghallják a hívó szót és a hatodik könyvbe is gazdagon kerülnek majd történetek, novellák, egypercesek, költemények, vagy képzőművészeti alkotások minőségi fotói.
Ebbéli reményeit fogalmazta meg akkor a szerkesztő csapat képviseletében Balogh Csaba Zoltán, mondván, augusztus közepéig várták a pályaműveket digitális formátumban, és arról, hogy a nevezett művek bekerülnek-e a várhatóan karácsonyra megjelenő könyvbe.
Azt is elárulta, hogy a kötet tartalmáért felelős társaság személyi összetétele az idén is változatlan, azaz Németh Sándor a főszerkesztő, a képzőművészeti alkotások szűréséért pedig Kiss István művésztanár felel, de a szerkesztőség munkáját segíti a megszólaló riportalany és Gróf József költő is.
Balogh Csaba Zoltán immáron örömmel jelentheti, hogy
összeállt a hatodik antológiás kötet anyaga,
amelyben új arcukat és hangjukat mutatják meg a kiadványban rendszeresen szereplő irodalmárok és képzőművészek, hiszen van belőlük szép számmal.
Az új hanghoz ugyanakkor teljesen új, korábbi kötetekből ismeretlen arcok és nevek is hozzájárulnak majd, köztük négy új irodalmárral és hét képzőművésszel, akik a hatodik kiadványban debütálnak majd Kalocsa művészetpártoló olvasóközönsége előtt.
A szerkesztő rövid összesítést is készített, amelyből kiderül, hogy az első hat kötetben mindeddig 122 szerző jelenik, illetve jelent meg, köztük 52 irodalmár, 63 képzőművész, és 7 mindkét területen érintett alkotó, és összesen 410 képzőművészeti alkotásról készült fotónak adott helyet oldalain valamennyi könyv.
A remélt megjelenési időről és módról Balogh Csaba Zoltán egyelőre óvatosan fogalmaz. Annyit elmondott, hogy ha novemberben mielőbb el tudják juttatni a tördelő-szerkesztőtől a nyomdához az anyagot, akár már december első felében kézbe vehető lesz a kötet. Annak küllemében látványos átalakítást – hagyományosan – nem terveznek, hiszen azzal mára teljesen eggyé forrott a Rökk Károly festőművész jegyezte kalocsai téli táj képe, és azzal a hagyománnyal sem szeretnének szakítani, hogy a Tomori Pál Városi Könyvtárban tartsák meg az ünnepélyes könyvbemutatót. A mikor kérdés azonban mindkét esetben a jövő zenéje. Azt viszont hangsúlyozta, hogy érdemes lesz „centit vágni” a megjelenésig, ugyanis izgalmas új hangok és látásmódok köszönnek majd vissza a lapokról.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.