2025. 01. 01. szerda
Fruzsina
: 410 Ft   : 394 Ft Benzin: 613,9 Ft/l   Dízel: 636,6 Ft/l   Írjon nekünk

Elstartolt az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás pályázata - December 23-ig nyújtható be, érdemes szaktanácsadóhoz fordulni!

Zsiga Ferenc  |  2024. 12. 01., 08:39

Mintegy a gazdálkodók karácsonyi ajándékaként, 2025-ben öt évre szóló új AKG (Agrár-környezetgazdálkodási) támogatási program indul, amelyre a gazdálkodók 2024. november 25. és 2024. december 23. között nyújthatják be támogatási kérelmeiket. A gazdák, az agrárcégek által régen várt, több agrárfórumon már előzetesen felvázolt, az új Közös Agrárpolitika Stratégia Terv keretében, európai uniós társfinanszírozással elinduló programról, a kiírt pályázat részleteiről Szigeti Tamás agrármérnökkel, a Közép-Duna Menti Kiemelt Fejlesztési Térség agrárbiztosával beszélgettünk.

Mérnök úr! Valójában mi az új a most kiírt pályázatban?

Az új AKG támogatási program lehetőséget ad arra, hogy a gazdálkodók széles köre, kiemelt kompenzációs támogatás mellett, a fenntarthatóság jegyében folytassa gazdálkodói tevékenységét. A mondatban a fenntarthatóságon van a hangsúly. A felhívás keretében a támogatási időszak 2025. január 1-én kezdődik, és 2029. december 31-én zárul le, azaz 5 évig tart. A támogatási konstrukció vissza nem térítendő átalánytámogatás nyújtásával arra ösztönzi a gazdálkodókat, hogy az 5 éves időszakra olyan növénytermesztéssel, gyümölcs- és szőlőültetvények művelésével és gyepgazdálkodással összefüggő gyakorlatokat vállaljanak, amelyekkel hozzájárulnak a környezet állapotának megőrzéséhez és javításához. Az intézkedés elősegíti többek között a műtrágya és a növényvédő szerek használatának csökkentését, valamint a talajok, a vizek és a biodiverzitás védelmét.”Korábban is voltak hasonló pályázatok, most mire kell kiemelten figyelni?:

Az új felhívás több ponton túlmutat a korábbi kiíráson, új fenntartható gazdálkodási gyakorlatok választási lehetőségét teremti meg a termelők számára vagy egyes korábbi vállalási lehetőségeket továbbfejleszt, összesen 10 különböző tematikus előíráscsoportba rendezve.Környékünkön elsősorban szántóföldi gazdálkodás folyik. Ezeknek a gazdálkodóknak mit tud mondani? Egyáltalán mekkora forrás áll rendelkezésre?

A szántóföldi gazdálkodók számára első alkalommal nyílik lehetőség a talajmegújító gazdálkodáshoz és a Natura 2000 szántókhoz kapcsolódó tematikus előíráscsoport választásához a mostani agrár-környezetgazdálkodási programban. A Közös Agrárpolitika Stratégia Terv keretei között a felhívásra tervezett forrás 200 milliárd forint, a program finanszírozása ugyanakkor túlnyúlik a jelenlegi agrártámogatási cikluson. A támogatási konstrukció a Vidékfejlesztési Program alapján kiírt és az idei év végén záródó három éves agrár-környezetgazdálkodási program folytatásának tekinthető, amelyben mintegy 17 ezer gazdálkodó, köztük számos, a Közép-Duna Menti Kiemelt Fejlesztési Térségben, a kalocsai járásban gazdálkodó vesz részt, hozzávetőlegesen 1,2 millió hektár termőterülettel.Az eddigi tapasztalatok és általános vállalások alapján elmondható: szálas pillangós takarmánynövények és zöldugar vetésszerkezetbe állításával és az ehhez kapcsolódó előírások betartásával együttesen hektáronként akár 100.000 ezer forint támogatás is igényelhető a most induló AKG programban.
A jelentős támogatási forma nem csak a fenntarthatósági szempontok miatt, hanem a jelenlegi piaci-gazdasági helyzet miatt is igen megfontolandó!

Milyen konkrét teendők vannak, amelyeket az immár szűk egy hónapban a sikeres pályázat érdekében el kell végezni?

A pályázat benyújtási határideje november 25 –től december 23- ig tart, tehát ha valamikor, most igazán érdemes a vállalások és a pályázat agrártanácsadókkal történő átbeszélése. A növekvő adminisztrációs terhek miatt sem ajánlatos szaktanácsadói segítség nélkül elindulni, bár a NAK elkészített egy gazdákat segítő kézikönyvet! Az első teendők közé tartozik a terület 1 méteres pontossággal történő geodéziai felmérése.A kötelező vállalások közé tartoznak:
- a bővített talajvizsgálatra épülő tápanyaggazdálkodási terv készítés;
- kötelező trágyázás: zöld-, vagy istállótrágya bedolgozva;
- szűkített növényvédőszer készítmények alkalmazása

Az esetlegesen vállalható kategóriába sorolhatók pl.:
- a vetésszerkezet: szálas pillangós takarmánynövények és zöldugar beillesztése;
- középmély lazítás;
- madárbarát kaszálás, vadriasztó lánc alkalmazása;
- szalma-, és szármaradványok beforgatása a talajba, stb.

Mindenkit arra kapacitálok, hogy mielőbb, szaktanácsadó segítségével állítsa össze a pályázatát, és azt december 23-án éjfélig nyújtsa be, hiszen a rendelkezésre álló pályázati forrás és maga a lehetőség is akkora, hogy arról lehetőség szerint senkinek nem szabad lemaradni!– zárta a tájékoztatást Szigeti Tamás agrármérnök.

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2024. 12. 30., 07:49
Az éves engedély 235 000 forint marad. Még >>>
2024. 12. 29., 10:14
Nem csak emberre, állatra is veszélyesek a Szilveszteri tűzijátékok! Még >>>
2024. 12. 28., 10:31
Az intézmény munkatársai Szabó Sándor karnagy vezényletével léptek fel. Még >>>
2024. 12. 27., 09:27
A fiatal nő a nyílt utcán szerelemféltésből kétszer rátámadt és a haját húzta vetélytársának. Még >>>
2024. 12. 25., 17:12
A sértett szerencsére a rablás után hívta a rendőröket, akik nem sokkal később el is fogták a férfit. Még >>>
2024. 12. 24., 06:58
Elérkeztünk a huszonnegyedik adventi játéknaphoz. Cikkben található a furfangos vers! Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK