Az elmúlt hétvégén a viharral, heves esővel érkező ítéletidőben több részletben is jégeső zúdult Bátya főként Baja felőli határára. Míg másutt a növényi kultúrák megúszták a jégverést, a bátyaiak nem voltak ilyen szerencsések. A szombaton helyenként cseresznye nagyságú jégdarabok szinte felaprították az ígéretes termést hozó zöldborsót, de a paprikapalánták is megsínylették az égi áldást – az egyik gazdának 3 hektár paprikáját döngölte földbe a jég –, hogy a viharos szélben megdőlt gabonáról már ne is beszéljünk. És még akkor ott vannak a gyümölcsösök, különösen a szedés előtt, vagy alatt álló meggy. A kialakult helyzetről Nagy Attila megyei vezető falugazdász tájékoztatta portálunkat.
A szakember az elszenvedett kár ellenére kívánatosnak nevezte a lezúdult csapadékot, amely a szomjúhozó földeknek, de különösen a gabonának, a kukoricának, napraforgónak szinte az utolsó pillanatban érkezett. A heves szél ugyan sok helyen megdöntötte a gabonát, de ez még mindig elenyésző kár ahhoz képest, ha a növények nem jutnak időben vízhez.
Nagy Attila a járás területéről bejelentett károkról szólva arról számolt be: egyedül Bátyáról jeleztek komolyabb jégesőt, ott szombaton a lezúduló vízzel, viharos széllel érkező jég valósággal letarolta a veteményeket. Egyelőre úgy látszik, hogy a zöldborsó sínylette meg legjobban a jeget, de a károk felmérése még tart. A bátyai jéggel vert terültek gazdái közül többen jelezték kárenyhítési igényüket.
A szakember az évszázados megfigyeléseken alapuló Medárd-napi, azaz június 8-ához köthető időjóslással kapcsolatban annak a véleményének adott hangot: Medárd ide vagy oda, kétségtelen tény, hogy általában június a nyár legcsapadékosabb hónapja. A népi mondás szerint, „ha ezen a napon esik, negyven napig egyfolytában esik.” Ám ha június 8-án szép napos idő van, akkor negyven napos aszály várható. Ez utóbbi katasztrofális helyzetet okozott volna a mezőgazdaságnak, ugyanis már égető szükség volt az esőre.
Miközben ezeket a sorokat kedden este, úgy 23 óra körül írom, kint észak-nyugati irányú orkán erejű szél tombol. A levegő jelentősen lehűlt, de egyelőre egy csepp eső nem esik. Az időjósok szerint az elkövetkezendő napokban bőven lesz részünk esőben, szélben, viharban, de abban csak reménykedni tudunk, hogy a jég elkerül bennünket.
Apropó, jég! Nagy Attila vezető falugazdászhoz kérdést intéztünk: mi van a jégkárcsökkentő rendszerrel, aminek a telepítése némiképp megosztja a közvéleményt. Egyesek szerint ahol van, ott nem csak a jég, de az eső is elkerüli a földeket, miközben pár kilométerrel arrébb jótékony hatását érezteti az áztató eső.
Arra is kíváncsiak voltunk, térségünkben pontosan hol van, illetve hová telepítenek további jégkárcsökkentő berendezést. Nagy Attila ezzel kapcsolatban elmondta: a kérdés megválaszolása nem tartozik a hatáskörébe, ezért azt továbbítja a falugazdászokat is foglalkoztató Nemzeti Agrárgazdasági Kamarához. Amint a válasz megérkezik, arról tájékoztatjuk olvasóinkat.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!