2024. 12. 28. szombat
Kamilla
: 415 Ft   : 398 Ft Benzin: 619 Ft/l   Dízel: 632 Ft/l   Írjon nekünk

Online „inasoskolát” indított Kovács László– A válsággal küzd, mégis fejlesztések indultak a fazekasműhelyben

Online „inasoskolát” indított Kovács László– A válsággal küzd, mégis fejlesztések indultak a fazekasműhelyben
Illés György Cinó  |  2021. 02. 21., 08:13

Városunk színfoltja Kovács László fazekasműhelye, ahol amellett, hogy rengeteg kulturális programnak, kiállításnak is helyet ad, igen magas színvonalú alkotó munka folyik. A mester emellett mindent megtesz, hogy megszerzett tudását átadja az új nemzedéknek. A koronavírus-helyzet adta akadályok megkerülésére online kurzust indított, a közösségi médiában számos videóval népszerűsíti a fazekas mesterséget, rengeteg fogást, a szakma csínját-bínját megmutatva minden érdeklődőnek. Egyedülállónak mondható tevékenysége kapcsán beszélgettünk Kalocsa város díszpolgárával, Kovács László fazekasmesterrel, aki egyúttal arról is beszámolt, hogy egy pályázati forrás segítségével régóta tervezett fejlesztés indult a fazekas alkotóházban.

Kovács László a Facebook-oldalán hirdette meg „inasoskoláját” – voltaképpen online fazekas szakkört –, azon fölbuzdulva, hogy bemutató videóit nagy érdeklődés övezte. Tavaly szeptembertől kezdve a mestersége, népszerűsítését, megismerését szolgáló, kis szakmai videók sorát készítette el és osztotta meg a saját oldalán kívül más szakmai és egyéb csoportban. Három hónapon keresztül több mint hetven videót tett közzé, amelyeket Kalocsán, a Fazekas Alkotóházban maga készített, részben avégett, hogy fölmérje az érdeklődést, a szakma iránti kíváncsiságot, a tanulni, ismereteket bővíteni vágyók számát.

Az érdeklődés igen nagy volt és elindulhatott a történet második, régóta tervezett felvonása, az ’inasoskola’ – írja a kurzus indítását bejelentő bejegyzésében a mester.


Ez egy online fazekas szakkör, amelyet az addig komoly érdeklődést mutatottakat hívott Facebook csoportba Kovács László. Az immár a Duna-Tisza Köze Népművészeti Egyesület által is támogatott kurzus január elsejével el is indult, szép számú lelkes tagsággal. A kísérlet június végéig tart, a folytatás a tapasztalatok fényében alakulhat.

PEDAGÓGUSOKNAK, 18 ÉV ALATTIAKNAK INGYENES!

A cél a szakmai örökség, a tapasztalatok, a tudás átadása. Annál is inkább hiányolja Kovács László az érdeklődők köréből a fiatalabb korosztályt, valamint olyan pedagógusok jelentkezését, akik vonzalmat éreznek e csodálatos mesterség, a fazekasság iránt. Számukra, ahogyan a 18 éves kort be nem töltött gyermekek számára is, ez a lehetőség teljesen díjmentes, azzal a feltétellel, hogy igazoltan továbbadják az ott megszerzett tapasztalataikat.

Nem sok minden kell hozzá, csak egy korong, a hozzátartozó néhány szerszám és egy helyiség, ahol tud gyakorolni az "inas" a videók alapján, illetve a személyes instrukciókat figyelembe véve”- írja a tárgyi feltételekről a mester.

KALOhírek Archívum


Mivel ez a mesterség egy kis fizikai munkával is jár, hagyományosan igazi inaskor alsó korhatára 10-12 év. Ugyanakkor tekintettel arra, hogy a gyermeki korban lévők még nem használják a közösségi médiás platformot, így ők csak a szülők felügyelete alatt, mellett tudnak csatlakozni. Ezért a 18 év alattiak jelentkezése kizárólag a szülőkkel a műhelyben történő, személyes egyeztetés után lehetséges.
(Kapcsolatfelvétel: info@fazekasmester.hu, 06-70/4305404)

Élő foglalkozásokkal folytatják, megújuló környezetben

– (KH) Hány tanítvány jár az online szakkörbe?

– (K. L.) Negyvenhét tagunk van, ebből huszon-egynéhány nagyon aktív, és mintegy húsz szakmai támogató, nagyon nagy tudású mesterek is figyelemmel kísérik a munkánkat.

Hogyan kell elképzelni a foglalkozásokat?

– Szisztematikusan, a fokozatosság elvét követve teszek közzé bemutató videókat, amelyekkel ezt a kört célzom meg. Csütörtökönként aztán online konzultáció során mód van tisztázni a kérdéseket, illetve kötetlen online beszélgetés keretében megbeszélni a heti tapasztalatokat. Ilyenkor sokszor adnak ötletet is a tanítványok arra, hogy milyen munkadarabbal, fogással, témakörrel folytassuk a bemutatókat.

Mikor érdemes bekapcsolódni, ha valakit érdekel?

– Tulajdonképpen bármikor, persze a szakkörnek van egy éves ritmusa, tematikája, ezért a legjobb, ha az egy évfolyamhoz tartozó csapat egyszerre indul. A szakkör folyamatban lévő félévét június végéig tervezem, a következő évi folytatást pedig a tapasztalatok fényében tervezzük majd meg.
Az online szakkört műhelygyakorlatokkal folytatjuk, mihelyt a járványhelyzet megengedi, és a korlátozásokat föloldják. Már alig várjuk! – mondja a mester, aki más, immár a megvalósulás útjára lépett fejlesztési tervéről is beszámolt portálunknak.

– A CLLD pályázati rendszerben Kalocsának, az itt megalakult Közösen Kalocsáért helyi akciócsoportnak (HACS) megítélt 250 milliós keretből elnyert forrásból, a Kalocsa Hírnevéért Vendégváró Egyesülettel közösen beadott, nyertes pályázatunk révén az alkotóházban folyó munkának, benne a szakköri tevékenységeknek is hamarosan nagymértékben javulnak a körülményei. A pályázati támogatás révén sokkal komfortosabbá válik majd az alkotóház. Vizes blokk épül, új nyílászárókat építünk be, persze, az épület műemlék volta miatt szigorúan az eredetiekkel azonos kivitelben, a fűtés, illetve az energetikai rendszer korszerűsítése pedig lehetővé teszi majd, hogy télen is tarthassak foglalkozásokat.

Hogyan került a képbe a Vendégváró Egyesület?

– Aki figyelemmel kíséri az alkotóházban zajló életet, tudhatja, hogy az egyesülettel már korábban, mindenféle pályázati lehetőség nélkül is tartottunk közös rendezvényeket. A pályázat révén ez a jövőben még nagyobb hangsúlyt kaphat. A pályázati kiírás ugyanis lehetővé tette, hogy az egyesület meghatározott feltételek mellett úgy pályázzon, hogy az elnyert forrást külső vagyonelemre, ez esetben az alkotóházra fordítsa. Ennek fejében a közösen elvégzett fejlesztésnek együtt látjuk hasznát, közös rendezvényeinkkel a jövőben, remélem, még több kalocsainak és idelátogatónak okozva jó élményeket, emlékezetes pillanatokat, illetve az egyesület saját rendezvényeinek is itt lesz az állandó helyszíne.

Mire futja még a pályázati pénzből?

– Az összeg nagy része az építési beruházásra fordítandó, de kisebb mértékben eszközbeszerzésre is költhetünk belőle. A pályázati forrás ötödét használhatjuk föl erre, amiből kisebb tárgyi eszközök mellett rendezvénysátrat és sörpadokat fogunk beszerezni, nagyban javítva az itt folyó közösségi élet feltételeit.

Mikorra lesz mindebből valami?

– Hamar! Az építési munkákat lassan egy hete már meg is kezdték, és bízom benne, hogy a nyárelőre, májusra már el is készülünk a fejlesztésekkel, és az idei szezonra készen áll majd a megújult alkotóház a látogatók fogadására, remélhetőleg járványügyi korlátozások nélkül!

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2024. 12. 28., 10:31
Az intézmény munkatársai Szabó Sándor karnagy vezényletével léptek fel. Még >>>
2024. 12. 27., 09:27
A fiatal nő a nyílt utcán szerelemféltésből kétszer rátámadt és a haját húzta vetélytársának. Még >>>
2024. 12. 25., 17:12
A sértett szerencsére a rablás után hívta a rendőröket, akik nem sokkal később el is fogták a férfit. Még >>>
2024. 12. 24., 06:58
Elérkeztünk a huszonnegyedik adventi játéknaphoz. Cikkben található a furfangos vers! Még >>>
2024. 12. 23., 09:08
Ma a huszonharmadik adventi játéknap van. Cikkben található a furfangos vers! Még >>>
2024. 12. 22., 09:19
Elérkeztünk a huszonkettedik adventi játéknaphoz. Cikkben található a furfangos vers! Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK