Itt találod az összes cikket a „Kovács László” témában!
A több mint negyedszázados múltra visszatekintő Ordasi Falunap ezúttal is bebizonyította: nem a település nagysága, hanem a benne élők lokálpatriotizmusa, hagyománytisztelete, a „tudni miért, hogyan és kiért tenni” képességek és elhatározás az, ami egy közösséget összetart.
Tavaly tavasszal választották meg Kovács László fazekas mestert a Magyar Művészeti Akadémiai levelező tagjává. Május 9-én, csütörtökön a Tomori Pál Könyvtárban Kalocsán is elmondta a mester az eredetileg április 9-én a Pesti Vigadóban elhangzott székfoglalóját.
Nagy izgalommal készülnek a keceli Flora Virágfesztivál és a kapcsolódó, immár 18. alkalommal megrendezésre kerülő Országos Fazekas Kiállítás szervezői a hétvégén tartandó nagyrendezvényre, hiszen három év alatt talán a biciklizésből is ki lehet esni. Azt remélik, a közönség is hasonló várakozással tekint a visszatérő, ma nyíló fesztiválra.
„Hiába fürösztöd önmagadban, csak másban moshatod meg arcodat” – e mottóval tartották meg a környékbeli művészeknek bemutatkozási lehetőséget, mellé egy jó hangulatú estét kínáló „Művészetek Éjszakáját” a Kalocsai Fazekas Alkotóházban.
A népi fazekas és kézműves gyerektábor idén öt egyhetes turnusban fogadja a tartalmas foglalkozásain a gyermekeket hétköznap délelőttönként. Már csak néhány hely kiadó!
„Hiába fürösztöd önmagadban, csak másban moshatod meg arcodat” – e József Attilától kölcsönzött mottóval immár negyedik éve tartják meg az alkotóházban ezt a programot, amelyen helybéli és környékbeli alkotók kapnak bemutatkozási lehetőséget kötetlen formában a művészetek iránt fogékony közönség előtt.
A Paprikafesztivál idején, szeptember 9-én pénteken és 10-én szombaton tartották Kovács László fazekas alkotóházában a különböző mesterségekkel való ismerkedés lehetőségét is kínáló, kenyérsütéssel és cserép égetéssel egybekötött kétnapos nyárzáró rendezvényt.
A XXXI. Csíplek Kalocsa! Paprika- és Gasztrofesztivál nulladik napján, csütörtökön a Kalocsai Színházban tartották a kalocsai folklórt bemutató „A seholsincs virágok világa – Lakodalomtól pamudáig” címmel készült alkotás premierjét.
A gyerekek Madár Helga vezetésével nem csak az agyagmívesség, hanem más kézműves technikák alapjaival is megismerkednek.
A tárlat az alkotóház kiállítóterében a következő, a Paprikafesztiválon megnyíló kiállításig tekinthető meg. A megnyitó remek hangulatú szalonnasütéssel zárult.
A kalocsai Török „Töce” Tibor, A-MAFOSZ-fotóművész 16 éves pályafutása legeredményesebb évét zárta. A fotográfus 2021-ben 30 díjat nyert. A több mint 150 kiállításra javasolt képe négy földrészen és 20 különböző országban került bemutatásra. A pályázatokon díjazott képeinek 90 százaléka Kalocsán és annak vonzáskörzetében készült!
Még az előző kiállítás – Magyar Zita kerámiái – is látható volt a Fazekas Alkotóházban vasárnap délután, ahol a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület tagjai által a krumplis pogácsa készítésének tudományával, egyúttal, a házigazda Kovács László jóvoltából a kemencés sütés-főzés fortélyaival ismerkedhettek az érdeklődők.
A fazekasmester célja az volt a kemenceépítéssel, hogy időközönként kisebb rendezvények keretében, hozzáértő vezetésével lehessen megismerni a kemence használatának módjait, a benne készülő termékeket, fölelevenítve őseink tudását. Mi lehetne méltóbb nyitánya e rendezvényeknek, mint egy hagyományos kenyérsütés?
A jelentkező gyerekek családjainak ezúttal nem kellett fizetni a részvételért. Ám mire meghirdették a tábort, a több éve visszajáró gyerekek már meg is töltötték a helyeket, akkor még nem is sejtve, hogy most megspórolják a családok a táborozás díját.
A tavaly hagyományteremtő szándékkal megtartott, összművészeti rendezvényt idén a Vendégváró Egyesület együttműködésével, CLLD pályázati forrás bevonásával szervezték meg.
Mindig sajátos hangulata van annak, amikor Kovács László fazekasmester tavasszal először égeti a cserepeket az udvari kemencében. A mester a közösségi médiában hirdeti meg az ehhez hasonló közösségi alkalmait, amelyekből idén nyáron sem lesz hiány.
A vírus ellehetetlenítette a vásárokat, a turizmust, a városi rendezvényeket, rendkívül nehéz helyzetbe hozva a – túlzás nélkül mondhatjuk – mesze földön híres fazekasműhelyt, és a benne alkotó Kovács Lászlót és alkotótársát, Madár Helgát. Egyetlen dolog van, amiből több lett a mesternek: a szabadidő. Nem telik hiába! Az eredmény: oktató, bemutató videók sora, valamint egy online szakkör beindítása. A mester további terveiről is beszélt portálunknak.
Kézzelfoghatóan csökkentek az ingatlanárak Kalocsán. Erről számolt be a Kalocsa TV-nek Kovács László ingatlanszakember.
Tizenéves fiatalokkal nevezett a Kalocsai SE második számú csapata a megyei harmadosztályú asztalitenisz-csapatbajnokság küzdelmeibe, ahol Farkas Zoltán edző tanítványai újoncként nem vallottak szégyent a rutinos játékosokból álló mezőnyben.
Az idei Kalocsai Paprikafesztivál kínálatát Kovács László magánszervezésben, műhelye udvarán szombat délutántól késő estig tartott rendezvénye is színesítette, ahol mézeskalácsos, viseletkészítő, tűzzománcos, vesszőfonó, fafaragó, sőt most első alkalommal kovácsmester is ízelítőt adott mesterségéből – erről egy videót is készítettünk.
A március 15-én reggel tartott ünnepélyes képviselő-testületi ülés keretében átadták a város díszpolgári címét Kovács László fazekasmesternek. Az eseményt számos pályatárs és városunk sok polgára mellett Kovács László szülővárosának, Karcagnak polgármestere és kísérete, Kecel városának polgármesteri delegációja, valamint a nemzeti ünnepre érkezett, Valka Károly VMSZ-elnök vezette kúlai küldöttség is megtisztelte jelenlétével.
Holnap, március 15-én, a városi ünnepségek nyitányaként adják át a Kalocsa város díszpolgára címet, amelyet idén Kovács László fazekasmester vehet át. Az ülés keretében kerül sor a mester nyilvános méltatására, de a dolgok elébe menve igyekeztünk összegyűjteni az érdemeit.
Amint már megírtuk, az óvodaépítés megvalósulása esetén nagyszabású fejlesztések indulhatnak meg ebben a szép nevű városrészünkben. Arról, hogy a fejlesztést megelőző koncepcióalkotást társadalmi vita kíséri majd, polgármesteri ígéret hangzott el. Izgalmas feladat lesz, amelyhez csak nagyon megfontoltan, kapkodás nélkül szabad hozzákezdeni. Mondjuk, miért!
A virágkora hajnalán Karcagról városunkba települt, a szakmában országszerte, sőt határainkon túl is ismert, így városunknak is nevet szerzett fazekasmestert és pályáját bemutató könyvet advent utolsó szombatján tartott, bensőséges születésnapi ünnepség keretében mutatták be a közönségnek.
Visszatérő keménymag, szélesedő versenymezőny.
Gazdag kulturális körítéssel tálalták a szervezők az idei Paprikafesztivált és az annak gerincét adó Paprikás Ételek Főzőversenyét. Így telt a szombat.
Magánszervezés is gazdagítja a Paprikafesztivál kínálatát: a Fazekas Alkotóházban nyílik tűzzománc és bőrdíszmű-kiállítás, ahol a kapcsolódó, kézműves foglalkozással, bemutatókkal is kiegészülő vásáron több ősi mesterség is bemutatkozik.
Az ország távoli csücskeiből is eljönnek Kovás László szakmai táborába az érdeklődők, van, aki rendszeresen. A kiemelkedően fölszerelt fazekasműhelyben nemcsak a mestertől, hanem egymástól is sokat tanulhatnak a résztvevők, a tábor lényegét jelentő közösségépítés pedig bőven túlmutat a szakmai berkeken.
Tudta-e, hogy a fazekasmester szinte minden hangszeren játszik? Kiderül, melyiken nem! Azt beszélik abszolút hallása van. Relatív. De mi a helyzet a szaglással? Kérdéseinkre Kovács László válaszolt – kerek perec.
Új sorozat indul a Kalocsai Kortárs Művészeti Klubban.
Egy új formátummal jelentkezik jövő héttől hírportálunk: indul a KALOhírek új stúdiójának első műsora, a Fókuszban Podcast. Érdemes lesz velünk tartani!