A város legjobban várt és legrégebbi hagyományokkal rendelkező eseményének társrendezvényeként, a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület szervezésében a most debütáló filmben mutatták be Kalocsa egykori és napjainkban élő, meghatározó hagyományait.
A filmvetítést megelőzően dr. Filvig Géza, Kalocsa város polgármestere köszöntötte az őt elkísérő Maxim Puhov, orosz testvérvárosunk Polyarnyye Zori polgármesterét és delegációját, valamint a megjelenteket.
Kalocsa az egyetlen olyan város Magyarországon, amely kettő hungarikummal is rendelkezik. A seholsincs virágok világa – Lakodalomtól pamudáig című film egy igazi hiánypótló műremek, amely feltárja az élő hagyományokat Kalocsa kulturális terében. A Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság és a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület együttműködésével, az Agrárminisztérium, valamint a Hungarikum Bizottság támogatásával megvalósuló ismeretterjesztő- és dokumentumfilm a közösségi hagyomány életben tartó erejére helyezi a fókuszt – írják az alkotás méltatásában.
A film a mozgókép lehetőségeit maximálisan kihasználva bemutatja a messze földön ismert kalocsai paprikát, városunk hímzését, viseletét, pingálását, táncát, vagyis a népművészetet. A filmből nem csupán a pompás virágos viseleteket, a sajátos táncokat ismerhetjük meg, hanem részesei lehetünk a közösség életének, élő szokásainak - a hagyomány őrző lakodalomtól a gyermek születéséig, megkereszteléséig, de még egy hagyományos disznótorba is betekinthetünk, s együtt mulathatunk jókedvű, derűs emberekkel.
Ahogyan azt dr. Csonka-Takács Eszter, a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóságának vezetője, a film felelős szerkesztője elmondta:
Azt szeretnék megmutatni, hogy miként él a hagyomány a kalocsaiak körében. Mint jelent kalocsainak lenni. Mit jelent az, hogy generációról-generációra hagyományozódik egy örökség. Miként élik meg a saját örökségüket a kalocsai emberek"
A vetítési utáni pódiumbeszélgetésből a szerkesztő-producer, Ágics Gitta jóvoltából az is megtudtuk, hogy a több helyszínt felölelő és közel 4 évnyi munkát igénylő filmet
Eredetileg 26 percesre terveztük, de egy 53 perces nagyfilm lett belőle.A rendező-operatőr, Kovács László a beszélgetés során kiemelte
Nem beállított, előre megírt forgatókönyv szerint zajlott a forgatás.
Kovács László külön is megköszönte Laurának és Balázsnak, hogy személyes életükbe is beengedték a forgatócsoportot. Ezáltal láthattuk a szerelemtől a lakodalmon át, a keresztelőt, a pamudát és az azt követő mulatozást.
Ez a spontán történés és a fiatal pár története nagyot dob a film egészén, ezáltal a néző úgy érezheti, hogy ő is részese a filmnek.
A hagyományőrző egyesületet vezető Kovács Istvánné Sztakó Éva is kifejezte háláját a film minden szereplőjének, hiszen nélkülük ez a színvonalas produkció nem jöhetett volna létre.
Azok se búsuljanak, akik lemaradtak a vetítésről. A seholsincs virágok világa - Élő hagyományok Kalocsa kulturális terében a TV-ben is megnézhető lesz. Szeptember 10. – szombat 15 óra 50 perckor és másnap, vasárnap reggel 6 óra előtt 10 perccel, az M5 tűzi műsorára. További jó hír, a Kalocsa TV is hamarosan vetíti a kalocsai hagyományokat a teljesség igényével bemutató alkotást!
Szerkesztőségünk és olvasóink nevében is gratulálunk a nagyszerű alkotás nagyszerű alkotóinak!