December 17-én, advent utolsó szombatjának délutánján a Kamarateremben tartották azt a rendezvényt, amelyen az önmagában is jelentős kézműves tevékenysége mellett a város kulturális életében játszott kiemelkedő szerepéről is ismert fazekasmestert köszöntötte hatvanadik születésnapja alkalmából a város apraja-nagyja. Ekkor mutatták be a nagyközönségnek az ifjú mesterként Karcagról Kalocsára települt, s azóta a város kulturális életének egyik meghatározó egyéniségévé, motorjává vált mester eddigi pályájának foglalatát adó kötetet is, „Föld víz, tűz , levegő – Az igazi fazekasmester: Kovács László” címmel.
A kamaratermet dugig megtöltötték az érdeklődők a délután három órakor kezdődött születésnapi rendezvényen, amelynek alaphangulatát a köszöntők előtt a Liszt Ferenc AMI zenei felvezetője adta meg, majd dr. Magóné Tóth Gyöngyi fölkérésére a mestert elsőként dr. Bálint József polgármester köszöntötte, aki a most bemutatott kiadvány elején olvasható köszöntőt is írta. A polgármester átadott Kovács Lászlónak egy, az érdemeit méltató oklevelet is.
Ezt követően Haszilló Ferenc, Kecel polgármestere mondott köszöntőt. Kecel városával a virágkiállítással együtt évről-évre megrendezésre kerülő országos fazekas találkozó szervezőjeként ápol régre nyúló kapcsolatokat a kalocsai mester.
Forrás: Deák Gábor
Föld víz, tűz , levegő – Az igazi fazekasmester: Kovács László
A továbbiakban Imre Károly, a Bács-Kiskun Megyei Közművelődési Intézet nyugalmazott igazgatója mutatta be a Tamás László szerkesztette, a mester születésnapjához időzített kiadású kötetet, egyben méltatva Kovács László munkásságát. A könyv áttekintését a megjelentek számára Pécsi Vivien projektoros prezentációja tette lehetővé, amely a kötet által fölvonultatott fotók segítségével mutatta be a mester gyermekkorát, mestereit, pályájának főbb állomásait, a mostanáig megtett utat. A fotókat a könyvből vett idézetek egészítették ki.
[A 80 oldalas illusztrált album formátumú, igényes kivitelű kötet a Balaton Könyvesboltban önköltségi áron, 2500 forintért beszerezhető – A szerk.]
A továbbiakban Buda Ferenc Kossuth-díjas és József Attila-díjas költő köszöntőjét Kállai Sándor tolmácsolta, majd dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek köszöntötte a mestert jókívánságaival, nagyra értékelve munkásságát, és utalva régre visszanyúló személyes kapcsolatukra is.
A metropolita köszöntője után elsőként a Tomori Pál Könyvtár munkatárasai köszöntötték a mestert egy születésnapi tortával, majd oldódó keretek közt számos gratulációt fogadott Kovács László, akinek Váci Attila egy szavalattal, Reményik Sándor Predesztináció című versével is kedveskedett.
Forrás: Deák Gábor
Meglepetés koncert
A köszöntéseket követően a fazekasmester – aki nyilvánvalóan sokkal több, mint egyszerű fazekasmester, pedig az sem volna kevés – meleg szavakkal, könnyekig elérzékenyülten köszönte meg a jókívánságokat, valamint a könyv elkészítésében és a születésnapi rendezvény megszervezésében részt vállalók munkáját.
Az alkalmon közreműködött a Mezei Virágok Népdalkör és a Kalocsai Református Egyházközség Énekkara is, de az igazi meglepetést és zenei csemegét mégis maga a születésnapos szolgáltatta.
A több hangszeren is kiválóan, művészi színvonalon játszó ünnepelt ugyanis végül mintegy félórás, közös éneklésbe forduló zongorajátékkal hálálta meg a köszöntéseket, majd – a könyv dedikálását követően – a folyosón Vellán Tamás őstermelő húsáruival, aprósüteményekkel és borral terített asztal melletti állófogadással zárult az alkalom.
Forrás: Deák Gábor
Születésnapi monográfia fejezetcímekben
A kötet Kovács László eddigi életének és munkásságának áttekintésére vállalkozik, a mester önvallomásainak Tamás László által szerkesztett, gazdagon illusztrált közreadásával. Bemutatja A kezdet időszakát és azokat az elődöket is, akiknek nyomán érdemes volt elindulni, hiszen munkájukon nem fogott A vasfogú idő – akikről a mester maga mondja: Akikből erőt merítettem.
Kovács László városunkról úgy emlékszik meg: Kalocsa, ahol gyökeret eresztettem. Ezt legyökerezést az itt élők is hamar észrevették, hiszen hamarosan hajtásokat, leveleket, virágokat is hozott: sok-sok kalocsai előtt az ő alkotóházában fedte föl magát először A kemence titka, amikor Értékek őrzése és a hagyománytisztelet jegyében különféle rendezvényekre gyűltek össze nála, ahol mindenkit várt A műhely melege.
Negyedik évtizede, hogy Kovács László alkotóházában virágzik a Közösségi élet, ami nem csoda, hiszen az Érsekkert bejárata közelében található műhely – amellett, hogy mindig színvonalas és jó hangulatú rendezvényeknek ad helyet – köztudottan a Tisztesség, hűség, becsület szigete az Értékvesztett világ zajló tengerében.
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.