Az idén 12. Szelidi Halászléfőző Fesztivált a versenyzők és az üdülőfalu lakói, vendégei ezúttal is a hal szeretete melletti törtetlen elkötelezettséggel és páratlan hangulatú baráti találkozókkal köszöntötték.
A kalocsai járás legnagyobb ilyen jellegű rendezvényét a természetfelelős is a kegyeibe fogadta július 29-én, szombaton: az előző napok kánikuláját 27 -28 fokos meleg, lengedező szél váltotta. Mindez csak fokozta a résztvevők számát, akik ezúttal is bebizonyították: a Szelidi Halfőző Fesztivál nemcsak a remek halászléről, a főzés tudományáról, hanem a barátságról, a Dunapatajt, Szelidet szeretők találkozásáról, az egymásra figyelés öröméről, az egészséges lokálpatriotizmusról szól.
Az előző halászléfőző versenyek törzsfőzői, csapatai, a köréjük gyűlt társaságok, vendégek persze most sem maradták távol, de azért újak is akadtak.
Itt volt Németh Antal és családja Akasztóról, az egyre ígéretesebb főzőformáját mutató többi állandó résztvevő: a kalocsai E.T. Pizzéria, Kovács Miki, aki a COMO Bárfőzőmesteri tisztét látta el, az 50 éves születésnapját itt ünneplő Sziráki Szilárd és népes baráti köre, és persze a Szittyótérről is jól ismert Bor Ferenc, Romek György, de még hosszú a sor, hiszen 22 csapat gyújtott a bográcsok alá - a Kalocsai Néplap Online közzétette a versenyre nevező csapatokról készült fotógalériás összeállítását!
Amint a versenybe benevezett főzőcsapatok táblácskáiból, a vendégek összetételéből, az autók rendszámából látni lehetett, a baráti hívó szóra az ország minden szegletéből, még külföldről is érkeztek vendégek. Számos olyan főzőhely volt, ahol az asztalnál, néhol felváltva, 25-30 ember foglalat helyet.
Az ételkínálat persze nem csak halászléből állt, halpörkölttel, sült és rántott hallal, megannyi házi süteménnyel is kedveskedtek a haltól ezen a napon bizonyosan hosszú időre eltelt vendégeknek.
Ahogy azt a szervezők előre bejelentették, az üdülőfalu vendégei, a fürdőzők és azok sem maradtak halászlé, halételek nélkül, akik kifejezetten a fesztivál, egy jó halászlé elfogyasztása miatt érkeztek Szelidre.
A kitelepült éttermeknél a késő esti órákig mindenkinek jutott a finom halászléből, a hódítóan méretes és szaftos sült halakból, és minden olyan halételből, ami még a legigényesebb vendégek elismerését is kivívta. Itt a versenybe be nem nevezett, de több hasonló versenyt nyert „Mészi”, a kalocsai Vigadó tulajdonosa segítette a Duna menti ponty halászlé elkészítését.
Rögtön az elején leszögezzük: egy versenynél nincs helye az érzelmi diskurzusnak, és ez a megállapítás kiterjesztően a halászléfőző versenyre is igaz. Csakis a megalapozott, szenvtelen értékelés, az összesített pontok segítenek a „melyik a legjobb halászlé?” eldöntésében. Azonban mindannyian tudjuk: nehéz helyzetben van, aki erre vállalkozik. Nem is volt könnyű feladata a Benke Csaba, Kovács János, Sánta Gábor(Szancsó) alkotta zsűrinek, akik idén a korábbi főszervezőtől, Váradi Gyulától a szervezési feladatokat is átvették. Szerencsére ez törést nem okozott, ment minden olajozottan.
A személyes tapasztalatokból és a visszhangokból ítélve ennyi jó hallevet talán még soha nem főztek, ilyen nagyszámú baráti társaságot, víg kedélyű embert talán még soha nem számláltak a Szittyótéren és annak környékén, ahol már 11 órától a halászlé illata lengedezett.
A halászléfőző verseny zsűrije munkájában több mint 10 éve résztvevő kalocsai Kovács János ezt az alkalmat ragadta meg arra, hogy visszaemlékezzen az első fesztiválra. Akkor kérésére Dunapataj messze földön híres főzőasszonya, Szivi néni (Király Ferencné) töltötte be a zsűri elnöki posztját, aki már akkor megjósolta:
„HA ÍGY FOLYTATJÁTOK, MEGÉL EZ A FESZTIVÁL MÉG VAGY 100 ÉVET, A DUNA-MENTI EMBEREK SZERETIK, MINDIG SZERETNI FOGJÁK A JÓ HALÁSZLEVET, HALÉTELEKET, A JÓ TÁRSASÁGOT ÉS A VENDÉGSÉGET.”
Ugyan Szivi néni már az égieknek főzi az utánozhatatlan töltöttkáposztáját, de a Duna menti kultikus ételről, a halászléről szóló jóslata beigazolódni látszik.
Azt le kell szögezni, a verseny szervezői mellett a halat szeretők idén is a pontyból készült halászlevet részesítették előnyben. Ezúttal kevesebb volt a vegyes halból főzött, viszont többen szegediesen apróhalból, illetve a hal fejéből és farkából főztek alaplevet, hogy aztán ebbe engedjék a gusztusos, előre lesózott halszeleteket, vagy éppen a szépen kifilézett halkockákat, és persze az utolsó 5-10 percben az ikrát és a haltejet.
A zsűrizés folyamatát mi is figyelemmel kísérhettük, így bátran kijelenthetjük, az ítészek tisztességesen, részrehajlás nélkül, anonim módon, az ételeket számozással azonosítva végezték munkájukat.
Hosszú lére lehetne még engedni ezt a tudósítást, de lássuk, kik végeztek az első helyen a XII. Szittyótéri Halászléfőző Fesztiválon!
Az első helyezett Gyurkity István lett Bajáról, a vándorkupát ő vihette haza. Második helyen az E.T. és a kis E.T. (apa és lánya) végzett, míg a harmadik helyezést az éveken át első helyezést elért Németh Antal érdemelte ki Akasztóról.
Az értékes nyereményeket, köztük a soltvadkerti Szent Korona Cukrászda családi fagyizását Suhajda Krisztián ajánlotta fel.
Benke Csaba, a zsűri elnöke a díjak kiosztásánál azt hangsúlyozta: általánosságban valamennyi csapatot elismerés illeti, így a részvételért mindenkinek díszes emléklap adott át. A versenyt és a díjak megvásárlását Dunapataj Nagyközség Önkormányzata és a Szittyótéri vendéglátóhelyek támogatták.
A végig kitűnő hangulatú XII. Szelidi Halászléfőző Fesztivál az élőzenés Szittyótéri utcabállal a hajnali órákban zárult.