Ugyan érdemi mennyiségben egy hónapja nem hullott csapadék a kalocsai járásban, a Dunapataji Új Élet Mezőgazdasági Kft. szeptember 20-án, hétfőn délelőtt Dunapataj-Böddpusztán tartott új öntözőfürt-rendszer átadó eseményének időpontjában szakadó eső fogadta a résztvevőket. Mindez azonban nem zavarta azt a jó hangulatú beszélgetést, amit Font Sándor országgyűlési képviselővel és a cég képviseletében jelen lévő Dusnoki Csaba Sándorral először az egyik gépszín alatt, majd a még mindig zuhogó esőben, az immár legmodernebb, amerikai gyártású eszközökkel öntözhető 100 hektáros terület szélén folytattunk. A helyszínre jutás kuriózuma, hogy maga az országgyűlési képviselő vezette azt a korszerű traktort, amely nélkül a felázott utakon aligha jutottunk volna ki a beruházás megtekintésére.
A társaság Böddpusztai telephelyén Dusnoki Csaba Sándor fogadott bennünket, aki megerősítette, hogy az alkalomból, neves, a szakmát képviselő személyiségek, köztük az agrártárca államtitkára és az Országos Vízügyi Hivatal főigazgatója részvételével szakmai tanácskozást is tartanak majd a Bakodpusztai Idegenforgalmi Centrumban, 15 órai kezdettel.
A délelőtti esemény célja, hogy a sajtó képviselőit, rajtuk keresztül a közvéleményt is tájékoztassák a fizikai megvalósítás részleteiről, az érintett, immár öntözhető terület elhelyezkedéséről, a terepen is bemutassák, amit megvalósítottak. Ennek lényege, hogy a közel 100 hektáros területet a legkorszerűbb, műholdas rendszerű öntözőberendezéssel látták el. Az öntözővizet a Szelidi csatornából nyerik, a beruházás megvalósítására 160 milliós forrást használtak fel.
Figyelemmel arra, hogy a 15 órakor kezdődő tanácskozás egyik fő témája a fejlesztés részleteinek ismertetése lesz, erről külön tudósításban számolunk be.
Font Sándor országgyűlési képviselő az Országgyűlés ülésére tartva szakította meg útját Böddpusztán, hogy személyesen is gratuláljon a megvalósított, példa értékű fejlesztéshez, és tájékozódjon annak részleteiről.
A képviselő elmondta:
Az agrárminiszter már kinevezésekor jelezte, hogy külön hangsúlyt fordít az öntözhető területek bővítésére. Kalocsán és térségében korábban nagy területek voltak öntözhetők, azonban ezek a hosszú évek során, az elhanyagoltság következtében is tönkrementek. A térségben több helyen megindult ennek a problémának a kezelése, az öntözés újjáélesztése. Itt, ezen a helyszínen mintegy 100 hektáros terület újraöntözésének a megteremtése történt meg, a legkorszerűbb eszközökkel. Ennek a projektnek van ma az átadási ünnepsége. Jeles esemény ez, hiszen az újra öntözhető területről származó mezőgazdasági termények értéke, ezzel együtt az ebből származó árbevétel növekszik."Font Sándor hozzátette: Hangsúlyozom, hogy Dunapatajon nem egy új technika, technológia telepítése, megvalósítása, hanem ezzel együtt egy integrált, modern technológiai folyamat indul el, hiszen egy meteorológiai mini állomás, és egyéb információs rendszerek segítik az öntözést, azaz egy „okos” rendszerről van szó. Gyakorlatilag távirányítással, előre programozással lehet meghatározni, melyik területrész legyen öntözve. Tehát nem egyszerűen 100 hektár visszahódításáról van szó az öntözésbe, hanem a ma ismert legmodernebb öntözési technikának az alkalmazásról. Ez utat mutat másoknak is, mert a víz nagy érték. Ugyan hazánk földrajzi elhelyezkedése miatt látszólag bőven van vizünk, de ezzel is rendkívül takarékosan kell gazdálkodni. Azért elengedhetetlen ezeknek az okos eszközöknek a használata, hogy egy köbméter kitermelt vizet a legnagyobb hatékonysággal használjunk fel öntözésre. Ez egy ilyen beruházás.
A képviselő a továbbiakban kifejtette:
Az új technológiák telepítésére új támogatási alapot hoztak létre. A már működő 2021-2027-es uniós fejlesztési ciklusban a dunapatajihoz hasonló beruházások külön támogatást kapnak, hogy takarékosan bánjunk a vízzel. A másik fontos tényező, hogy a korszerű technológiára fogékonynak kell lenni, és ez a fogékonyság elsősorban a fiatal generációkban van meg. Ők értik igazán – itt Dunapatajon is -, hogy az új technológiák alkalmazása miért jelent előnyt, és immár miért nélkülözhetetlen a korszerű mezőgazdaságban, ahol már drónok röpködnek a táblák felett. Tehát az állami támogatás mellett érzék, fogékonyság is kell ehhez. Gratulálok ahhoz, hogy Dunapatajon mindkettő egymásra talált és érvényesül – mondta Font Sándor.