Dunapataj központi helyein, a körforgóknál hetek óta látványos és szép dekorációk hirdették, hogy szeptember 6-8-ig rendezik meg a település immár országos hírűvé vált rendezvényét, a Pataji Őszt, amely idén 22. alkalommal bizonyult a kalocsai járás egyik legrangosabb gasztronómiai, kulturális és zenei programokkal tűzdelt népünnepélyének. Kellett ehhez az az optimuzmus és profizmus, ami a nagyközség hasonló rendezvényein eddig is megmutatkozott, és az az összefogás, ami elsősorban az önkormányzat hivatala és intézményei, a helyi egyesületek részvételével különösen szombaton, az időnként szakadó eső ellenére valósult meg és teljesedett ki, mindenki örömére. Így nem csoda, hogy a rossz idő sem tudta elvenni a patajiak és a vendégek kedvét attól, hogy a 32 helyen versenyszerűen főzött, mintegy 15 mázsányi (!) pacal, Pataj helyi értéke és a Bács-Kiskun megyei értéktárba felkerült étek, a köréje szervezett kulturális, szórakoztató rendezvények, koncertek igazi őszköszöntő vidámságot hozzanak. Mindazok örömére, akik a térség legdinamikusabban fejlődő településére, Dunapatajra látogattak, az ezúttal barátságtalanabb arcát mutató, beköszönő ősz, de még inkább Dunapataj nagyközség ünneplésére.
Jöjjön Patajra, egy jó ízű pacalra! – ezzel az ismerős mottóval invitálta őszköszöntő népünnepélyére a nagyközönséget Dunapataj Önkormányzata. A szeptember 6-8-ig tartó rendezvénysorozat híre messze földről vonzotta a vendégeket. A hétvégi programfolyam gerincét idén is a legendás pataji pacal különféle elkészítésére szakosodott, szombati Gyimesi József Pacalfőző Verseny adta. A 32 főzőhelyen versenyszerűen készítetett 15 mázsányi pacal bírálatáról, az elért eredményekről külön cikkben számolunk be.
Az izgalmakban és ízekben gazdag gasztronómiai esemény ezúttal is megannyi színes sport- és szórakoztató eseménnyel párosult.
Péntek este a Kodály Zoltán Művelődési Házban a „Hotel Menthollal” várták egy slágerparádéval tűzdelt időutazásra a közönséget. Közülük a korábban kelők másnap reggel 8 és 10 óra között már újra a nagyközség vendégei lehettek egy finom lángosra, amit már a főzőverseny és a programok központi helyszínén, a sportpályán fogyaszthattak el.
A háromnapos műsorfolyam leghosszabb eseménye a pacalfőzés volt, amely a pacal időigényes főzési ideje miatt már szombaton kora reggel elkezdődött. A huszonkettedszer megrendezett Gyimesi József pacalfőző versenyen közel 15 mázsa pacal rotyogott a kondérokban, de ahogy ígértük, erről külön cikkben, bővebben.
Forrás: KALOhírek / Zsiga Ferenc
A házigazdák a szombati nyolc órai kezdéstől az éjszakába nyúló zárásig mindent megtettek, hogy a legkisebbektől a legidősebbekig mindenki találjon magának való programot a Pataji Ősz kínálatából, aminek persze az időnként szemerkélő, máskor szakadó eső nem egyszer keresztbe tett, de ilyenkor szinte már rutinszerűen kerültek elő az esernyők, esőkabátok.
Gyermekműsor, folklór, Forgács Gábor humorista-színművész műsora, Rácz Gergő, a Csík zenekar gondoskodott a jó, időnként kitörő hangulatról, de ezek az események annyira külön életet éltek, hogy ezekről, főként a koncertekről, ugyancsak külön cikkben számolunk be.
Másnap, vasárnap délelőtt már nem esett az eső, így az asztalitenisz, délután pedig a labdarúgó bajnokság már a természet közbeszólása nélkül búcsúztatta az épp csak beköszöntött őszt Dunapatajon.
Az ünnepség hivatalos megnyitója szombaton 12:30-kor, szemerkélő esőben kezdődött, de pár perc múlva már erőteljesebben megeredtek az ég csatornái.
Dusnoki Csaba polgármester köszöntő beszédében elmondta:
Szeretettel és tisztelettel köszöntöm megjelent kedves vendégeinket, a 22. Pataji Ősz rendezvényen!”
Forrás: KALOhírek / Zsiga Ferenc
A polgármester külön köszöntötte a díszvendégeket, Prof.Dr.Stumpf Istvánt, az első Orbán-kormány miniszterét, alkotmánybírót, Font Sándor országgyűlési képviselőt, Zászlós Tibort, a Nemzeti Agrárkamara mezőgazdaságért felelős alelnökét, Szabó Ferenc, Pest megyei főügyészt, Csóti András altábornagyot, Kalocsa és a szomszédos járások rendőrkapitányait, a járás polgármesterit, a tankerült vezetőjét és még számos közéleti és az államigazgatásban dolgozó személyt.
Forrás: KALOhírek / Zsiga Ferenc
A településvezető külön is szólt a helyi általános iskola 6. és 7. osztályos tanulóiról, akik maguk is beneveztek a pacalfőző versenybe. Nekik, mint a hagyományok tovább éltetőinek külön tapsot kért a közönségtől a polgármester.
Forrás: KALOhírek / Zsiga Ferenc
Dusnoki Csaba a tőle megszokott módon nem felolvasott, hanem élő beszédét azzal folytatta:
A mostoha időjárás ellenére együtt örülhetünk sikereinknek, és ebben a rohanó, most éppen esős világban egy kicsit kikapcsolódhatunk. Örülök, hogy a patajiak a szürke, munkás hétköznapok okozta fáradság ellenére ilyen nagy számban megtisztelik a település legnagyobb ünnepét. Külön öröm, hogy gyermekeink, unokáink is nagy számban vannak jelen, hiszen őértük dolgozunk, ők jelentik a jövőt a családnak és a településnek. A 32 főzőcsapatról nem is beszélve, nélkülük a mai ünnep nem lenne igazi!– mondta a polgármester.
Hozzátette: „Huszonkét évvel ezelőtt egy ilyen esős őszi napon indult a Patajiak Körének székházából, a községháza előtt folytatódott, majd a jelenlegi helyére költözött a Pataji Ősz rendezvény, a nagyszámú érdeklődőre tekintettel.
Sokan és sokszor feltették a kérdést, de ma már egyre kevesebben, hogy szüksége van-e ekkora rendezvényre egy településnek?
Bátran állíthatom, hogy igen! Az idő is ezt igazolta, hiszen közel negyedszázada tartjuk meg a Pataji Őszt. Igazolta az is, hogy a pacal több mint három éve nem csak helyi érték, hanem Bács-Kiskun megye értéktárába is bekerült.
Ahogy egy családnak, egy településnek is szüksége van az ünnepekre, szükség van megállni, ünneplőbe öltöztetve a szíveket-lelkeket, hiszen az élet ünnepek nélkül olyan, mint a hosszú út pihenő nélkül.
ÜNNEPELNI OTT ÉRDEMES IGAZÁN, AHOL VAN MIT, NEKÜNK PATAJIAKNAK PEDIG VAN MIT ÜNNEPELNÜNK.
Azt a fejlődést, ami talán mindenki számára látható és kézzelfogható.
A MEGVALÓSÍTOTT FEJLESZTÉSEK AZ ITT ÉLŐK ÉS AZ IDELÁTOGATÓ ÜDÜLŐK ÉLETMINŐSÉGÉNEK JAVULÁSÁT SZOLGÁLJÁK, ÖNKÉNT ÉS KÖTELEZŐEN VÁLLALT FELADATAINKNAK A SZÍNVONALÁT EMELIK, ÉS EGY ÉLHETŐBB, VONZÓBB TELEPÜLÉST TEREMTENEK.
A mai napon, az elvégzett munka örömére szeretnénk a vidámság, kikapcsolódás színterévé változtatni Dunapatajt.
Forrás: KALOhírek / Zsiga Ferenc
A Pataji Ősz, a mai nap sikerének sem lehet a záloga más, mint az összefogás, együttműködés, tisztelet, és a falunk iránti alázat, ami mindennek, így Pataj fejlődésének is az alapja.
Remélem egyre többen gondolkodunk így és egyre többen cselekszünk e gondolatok szellemében. Kívánom, hogy erősödjenek a barátságok, szülessenek újak önmagunkért és a településünkért, a következő évszázadokért! Kívánok Önöknek önfeledt kikapcsolódást, kérjük, hogy a gyerekdal, a „Süss fel nap” hozza meg számunkra a jó időt!” - zárta ünnepi beszédét Dusnoki Csaba.
Font Sándor országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke, Dunapataj díszpolgára egy iráni népmese példáján keresztül érzékeltette, hogy a jelenlegi rendezvényt sújtó, de a mezőgazdaság részére fontos eső arra irányítja rá a figyelmünket, hogy nem mi irányítjuk a világ forgását, az időjárást.
A képviselő néhány mondattal felidézte a Dunapatajon 100 évvel ezelőtt történt eseményeket, azt a nyáron konferenciával egybekötött megemlékezést, amellyel a patajiak a vörösterror helyi áldozataira emlékeztek, nekik állítottak emléket.
Ma már tudjuk, mondta a képviselő, hogy
A VÖRÖSTERROR IDEJE ALATT ÁRTATLANUL MEGÖLT EMBEREK 10 SZÁZALÉKA DUNAPATAJON ESETT EL, AMIT TALÁN MÉG MA SEM TUD FELDOLGOZNI A TELEPÜLÉS.
Font Sándor megköszönte mindazoknak a közreműködését, akik a rendezvény szervezésében részt vettek.
A képviselő az akkor éppen zuhogó eső ellenére rámutatott:
„Dunapatajon az elmúlt öt évben egy olyan fejlődést, fejlesztést sikerült megvalósítani, amelyet nehezen lehet majd teljesíteni a következő fél évtizedben. És ez egy embernek nagyon nagy kihívást fog jelenteni.
ŐT ÚGY HÍVJÁK, DUSNOKI CSABA, AKI MEGMUTATTA, HOGY A FEJLESZTÉSI FORRÁSOKAT MIKÉNT LEHET A LEGHATÉKONYABBAN FELHASZNÁLNI, HOGY MAJD AMIKOR ÚJRA MEGNYERI AZ ŐSZI ÖNKORMÁNYZATI VÁLASZTÁSOKAT, A KÖVETKEZŐ ÖT ÉVBEN EZEKRE TÁMASZKODVA IGYEKEZZEN A MOSTANI FEJLŐDÉST TÚLSZÁRNYALNI. TUDOM, ARRA KÉSZÜL, HOGY TÚLSZÁRNYALJA, ÉS EBBEN SZÁMÍTHAT A SEGÍTSÉGEMRE.”
- mondta ünnepi beszéde zárásaként Font Sándor országgyűlési képviselő.
Egy új formátummal jelentkezik jövő héttől hírportálunk: indul a KALOhírek új stúdiójának első műsora, a Fókuszban Podcast. Érdemes lesz velünk tartani!