Dávid Károly, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője a Megyei Önkormányzat június 28-án, Hartán tartott ülésén számolt be az általa irányított rendvédelmi szerv 2018-ban végzett munkájáról.
A főkapitány a klasszikus rendőri feladatokkal azonos terjedelemben beszélt a határőrizetet helyzetéről és a határforgalom alakulásáról. A főkapitányi beszámolót követően a képviselők számos kérdést tettek fel Dávid Károlynak, amelyeket a rendőri vezető maradéktalanul megválaszolt, így a közgyűlés egyhangúan fogadta el a megyei rendőr-főkapitányság munkájáról szóló tájékoztatót.
Az írásos előterjesztésből, majd az elhangzottakból kiviláglott: a főkapitányság a mutatók tükrében eredményesebb évet zárt mint a korábbi években,
az elmúlt kilenc esztendő legkevesebb bűncselekményét 2018-ban regisztrálták.
Amint azt a főkapitány az összegző értékelése elején leszögezte: Bács-Kiskun megyében 2018-ban 9764 bűncselekmény történt, ami az előző, 2017. évinél 17,8 százalékkal kevesebb.
Visszatekintve az idővonalon, az elmúlt kilenc év legkevesebb bűncselekményét 2018-ban regisztrálták.
A pozitív változást a határzárhoz kapcsolódó bűncselekmények, és kiemelten a lopások számának csökkenése okozta.
A megyeszékhelyen, Kecskeméten 20, a rendőrkapitányságok székhely városaiban 21,8, az egyéb településeken 22,8 százalékos csökkenés következett be az elkövetett bűncselekmények számában.
A megyében történt összes bűncselekményt 27,9 százalékát Kecskeméten követték el, majd Kiskunhalas, Baja, Kiskunfélegyháza a sorrend.
A legkevesebb bűncselekményt, kettőt-kettőt Ordason, Újsolton és Móricgáton követték el, így e mutató alapján ezek a megye legbiztonságosabb települései.
Dávid Károly felidézte: a kiemelten kezelt bűncselekmények számának csökkenése
2013 óta folyamatos, de a 2017. évhez képest is 19,6 százalékos csökkenés következett be.
Míg 2017-ben 9, addig 2018-ban 3 szándékos, befejezett emberölés történ a megyében, de a halált okozó testi sértések és a testi sértések száma is csökkenést mutat. A kiskorú veszélyeztetése bűncselekmények száma 2010 óta 2018-ban volt a legkevesebb, de
a lopások száma is 20,8 százalékot csökkent egy év alatt.
A lakásbetörések elkövetése a 2017. évi 21,1 százalékos csökkenés után 2018-ban további 18 százalékos visszaesést mutat, 729-ről 598-ra változott.
Csökkent a rablások, orgazdaságok, jármű önkényes elvétele bűncselekmények száma is, míg
a kábítószerrel való visszaélésnél csak igen enyhe visszaesés tapasztalható.
A nyomozói munka legfontosabb fokmérője, a nyomozások eredményessége
a 2017. évi 62,4 százalékról 72,0 százalékra emelkedett.
A közlekedésbiztonság helyzetéről adott áttekintő adatok szerint a 2012-2014-ig terjedő időszakban a személyi sérüléssel járó balesetek száma nőtt, majd azt követően fokozatosan csökkent. 2018-ban az előző évi 842-höz képest 808 ilyen baleset következett be.
Viszont a súlyos sérüléssel járó közlekedési balesetek száma 292-ről 295-re emelkedett.
Érdekes adat, hogy 2018-ban
közlekedési szempontból a legveszélyesebb időszak 16-17 óra között volt, a legtöbb személyi sérüléssel járó baleset pénteken következett be.
A balesetek 62,6 százalékát személygépkocsi vezetők, 13,2 százalékát kerékpárosok, 10,2 százalékát tehergépkocsi vezetők okozták.
Az illegális migráció helyzetéről szólva a főkapitány elmondta: az illegális migrációhoz köthető bűncselekmények száma 8,1 százalékkal csökkent az előző évihez viszonyítva, a csúcsidő novemberben és decemberben volt.
A mélységi intézkedések területén 47 százalékos csökkenés volt tapasztalható, a határról visszakísért személyek 47 százaléka vallotta magát afgánnak, 19 százaléka pakisztáni állampolgárnak. A 2018. év jellemző kategóriája lett az iráni, 24 százalékkal, ami annak visszavonásáig a szerbiai vízumliberalizáció következménye.
2018-ban jelentősen, 22-ről 63-ra nőtt ez embercsempészettel gyanúsítottak száma.
A főkapitány még hosszasan sorolta az egyes szakterületek mutatóit, majd képviselői kérdésre válaszolva elmondta: a rendőri állomány csökkenése, a leszerelések száma Bács-Kiskun megyében eddig az országos átlag alatt maradt, ám az idei évben azt tapasztalják, hogy nagyobb az erre utaló hajlandóság. A rendőri vezetés különböző juttatásokkal, intézkedésekkel, a személyes problémák időbeni kezelésével próbálja a folyamatot csökkenteni, illetve megállítani.