A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Közgyűlése április 26-án, pénteken tartotta soron következő ülését Tiszaalpáron, ahol a jelenlévők - számos térségünket érintő téma mellett- többek között tájékoztatást kaptak a folyamatban lévő, és a már eredményes pályázatokról.
A napirend ismertetése előtt dr. Vancsura István, Tiszaalpár polgármestere köszöntötte a résztvevőket és tájékoztatott a nagyközség jelenéről és jövőjéről.
Az ismertető után Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke ismertette a két ülés közötti időszak eseményeit, majd a napirendet.
A megyei bor útja
A képviselők és a vendégek többek között
TÁJÉKOZTATÁST KAPTAK A DANUBE WINE ROUTE HATÁRON ÁTNYÚLÓ PÁLYÁZATBAN EDDIG MEGVALÓSULT RENDEZVÉNYEKRŐL ÉS EREDMÉNYEKRŐL.
A projekt célja, hogy a bor és a turizmus kapcsolatát erősítse mások mellett a tematikus borutak kialakításával.
E projekt keretében valósult meg a tavalyi évben az I. BÁCS-KISKUN MEGYEI BORMUSTRA ÉS NYITÓKONFERENCIA, melynek során a legkiválóbb megyei borászok és pincészetek kaptak lehetőséget, hogy megmutassák a Duna Borrégió kiválóságait. Ez év elejétől térségünk borászainak lehetősége volt egy 10 napos képzésen részt venni.
A program részeként minden alkalommal más-más pincészetet látogattak meg, ahol nagy tekintélyű szakemberektől kaptak hasznos tanácsokat, útmutatást a megyei bor útjáról, lehetőségeiről, irányairól. Az előadássorozaton megismerkedhettek a legmodernebb és leghatékonyabb marketing eszközökkel, technológiákkal, a már bevált hazai és nemzetközi gyakorlattal.
Bács-Kiskun Megyei Területrendezési Terv
A közgyűlés tagjai tájékoztatást kaptak a Bács-Kiskun Megyei Területrendezési Terv előkészítő és javaslattevő fázisairól is. A területrendezési tervek a területfejlesztés céljaival összehangolt, egymásra épülő koncepciók, amelyek közvetítik az országos elképzeléseket.
Bács-Kiskun Megye Területrendezési Terve meghatározza térségünk jövőbeni arculatát, fejlesztési irányait, tekintettel a fenntartható fejlődésre, a területi, táji, természeti, ökológiai és kulturális adottságokra. Mint elhangzott, a tavalyi évben az előkészítő fázis vizsgálatai véget értek, jelenleg az úgynevezett javaslattevő tervfázis készül.
Értékőrzés
Az ülésen résztvevők az elmúlt öt év értékőrző tevékenységével is megismerkedhettek. A megyei önkormányzat
KIEMELTEN FONTOS FELADATÁNAK TARTJA A HUNGARIKUM MOZGALMON KERESZTÜL AZ ÉRTÉKEK FELTÁRÁSÁT ÉS MEGÓVÁSÁT.
Az elmúlt években több sikeres pályázat eredményeként rendezvények, kiállítások, megyei versenyek valósultak meg, valamint egy, az értékeket bemutató weboldal és két színes kötet őrzi a megyei kiválóságokat.
A megyei identitás erősítése
Amint leszögezték: értékeink tovább örökítése kiemelten fontos feladat, mely számos területen - köztük a turisztikában is- markánsan meg tud jelenni. Az „Érték, Élmény, Egészség megjelenítése közösségi programokban” című projekt keretén belül a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat célul tűzte ki a megyei identitástudat erősítését, az értékek felfedezését, felismerését.
A PÁLYÁZATI FORRÁS LEHETŐSÉGET AD ÉRTÉKŐRÖK KÉPZÉSÉRE, MESEKÖNYV, LEGENDÁRIUM KIADÁSÁRA, NÉPISMERETI TÁBOROK ÉS SPORTESEMÉNYEK SZERVEZÉSÉRE,
melyek mindegyike a közösségi kohézió erősítésével támogatja a helyi és megyei identitástudatot. A három éves program megteremti azt az alapot, amely segítségével megismerhetőek lesznek a megyénkben élő népcsoportok, történetek, értékek.
A hagyományoknak megfelelően a Barna és Fiai Faiskola Tiszaalpár nagyközségnek is adományozott egy őshonos, magyar fát, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat és Tiszaalpár eredményes együttműködésének szimbólumaként. A facsemetét a közgyűlés tagjai dr. Vancsura Istvánnal közösen ültettek el. Az eseményt a Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános iskola 5. osztályos tanulóinak műsora színesítette.