Játékos vetélkedők és tudáspróbák, kézműves és múzeumpedagógiai foglalkozások, tárlatmegnyitók és tárlatvezetések, népszerű-tudományos és kulturális programok sora jellemezte az idei Múzeumok éjszakája rendezvénysorozatát Kalocsán, ahol a Viski Károly Múzeum égisze alá tartozó négy alegységnek az érsekkerti dombbal kiegészült öt helyszínén délután öt órától folyamatosan zajlottak a programok. Az idei programsor több újítást hozott, köztük a székelykeresztúri testvérvárosunkból érkezett delegáció meglepetéseivel és a városunkban ez alkalomra átadott Vinczellér Imre állandó kiállítással.
Az egész rendezvény nyitánya – egyben talán a legtöbb látogatót vonzó rendezvénye – Vinczellér Imre állandó kiállításának megnyitója volt, amelyet az egykori zsinagóga épületében tartottak délután öt órakor.
A megnyitón egyébként – a művész és munkássága méltatása mellett – a létesítménynek a város és a múzeum birtokában lévő értékes műtárgygyűjtemény darabjainak állandó bemutatóhelyévé történő bővítése terveiről is szó esett.
Forrás: Illés György / KALOhírek
A Schöffer-gyűjteményben
este héttől szintén kiállítás-megnyitóval várták az érdeklődőket. Itt „Rátok bízom” címmel dr. Molnár Istvánnak az 1950-70-es években Keresztúr-székben készült néprajzi dokumentumfotóiból készült válogatás kerül bemutatásra.
Ezzel párhuzamosan a fiatalabb korosztály Mácsainé Iván Éva művészettörténész múzeumpedagógiai foglalkozásának keretei közt vehetett részt a „Hétpróbások” kiképzésén.
Egyidejűleg a múzeumban is megkezdődtek a programok
Itt a különböző termekben és a folyosón különböző lehetőségek közül választhattak az érdeklődők, illetve kötetlen sorrendben járhatták végig a helyszíneket. Kötöttséget csak az udvaron zajló kulturális programok adott időpontja , így az Englerné Böttger Boglárka vezette Kalocsa Kamarakórus kilenc órakor kezdődött koncertje, valamint a székelykeresztúri Pódium Színház előadása jelentett.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Az utóbbi produkció során Zsidó Ferenc színdarabját láthatta az udvaron elhelyezett széksorokat színültig megtöltő közönség, Kiss László rendezésében. A Simogatórium című darabról a helyszínen megtudtuk, hogy világpremier, ugyanis a társulat e formában még odahaza sem mutatta be a művet.
A történet egyéként századunk közepén, a jövőben játszódik, azonban általa – időnként abszurdba hajló, szatirikus látásmódjával – korunk elidegenedett társadalmának, marketinges szakemberek által terelgetett fogyasztóerő-tömegeinek tart görbe tükröt a szerző.
A múzeum különböző termeiben fényképes trükkel vetkőzés nélkül lehetett cifra kalocsaiba öltözni, túrós sütemény-kiállítást nézegetni, illetve kóstolgatni, oda nem illő tárgyakat keresgélni, vagy a kapcsolódó, aratás témájú gyermekrajz-pályázat képeit nézegetni.
De lehetőség volt a múzeum igazgatójának tárlatvezetésével a múzeum állandó kiállításának értő magyarázatokkal kiegészülő megtekintésére, volt több különböző múzeumpedagógiai foglalkozás, mézeskalács-kiállítás és -vásár, sőt mézeskalács-figura készítés és sütés is.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Az oda nem illő tárgyakat egyébként még késő éjszaka is sokan keresgélték. Ottjártunkkor volt, aki már jó ideje bolyongva vizslatott az utolsó hiányzó darab után, mások egy-egy tárgy fölött tanakodtak, hogy vajon oda illik-e. Tehát a meghívó igazat írt: a program nem csak gyerekeknek szórakoztató, hanem bizony, próbára tette a tapasztaltabb generációkat is.
Mindeközben…
… a Városi Galériában igazi jósnő segítségével pillanthattak a jövőjükbe, akik nem bírják kivárni. Fél kilenctől ugyanott a Kék Madár Fesztivál keretében megnyílott Mácsai István emlékkiállítást lehetett megtekinteni Lakatos Ervin vezetésével.
… az Érsekkertben, a dombon pedig kilenc órától Bagó Balázs amatőr csillagász várta a hasonló érdeklődésűeket, méghozzá hegedűszóval. A fakultatív programra lovas kocsival szállították oda az érdeklődőket.
Tűz! Tűz! Tűz!
Az egész rendezvénysorozat lezáró aktusa a Múzeumok éjszakájánál jóval régebbi hagyományokra visszatekintő Szent Iván-éji tűzgyújtással – és tűzugrással zárult, amelyet már megszokott módon a Viski Károly Múzeum udvarán tartottak meg.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.