Múlt pénteken délelőtt 11 órakor Simon Zoltán alpolgármester a városházán tartott sajtótájékoztatót, amelynek témáját az összesen negyedmilliárd forintos CLLD pályázatok adták. A forrás felhasználását az e célra megalakult helyi akciócsoport (hacs) koordinálta, a közösen megalkotott helyi fejlesztési koncepcióban kijelölt célokra fordítható pályázatok kiírásával.
Az így felosztott forrásból, összesen 15 projekt keretében építési, eszközbeszerzési célok valósultak, illetve valósulnak meg.
A pályázatok keretében jelentős összeg fordítható különféle rendezvények szervezésére is. Ez utóbbiak a koronavírus-járvány miatt késedelmet szenvedtek, de amint a helyzet engedi, pótolni fogják – derült ki a Simon Zoltán által elmondottakból, aki az önkormányzat és a civil szféra további együttműködésének erősítéséről is szólt, illetve ismertette a nyertes pályázatokat.
Kalocsa város önkormányzata nagy hangsúlyt fektet a civil szervezetekkel való együttműködésre, és ez a jövőben is így marad – jelentette ki Simon Zoltán alpolgármester, méltatva a civilszervezetek közösségformáló erejét.
A tájékoztató témájával kapcsolatban Simon Zoltán elöljáróban elmondta: a CLLD pályázatok – a tekintélyes, 250 milliós összegen túl – azért különösen fontosak, mert az öt évvel ezelőtt útjára indított pályázati rendszert megelőzően a civil szféra hosszú éveken át nem jutott hasonló támogatásokhoz.
Az alpolgármester továbbiakban a CLLD pályázati konstrukció sajátosságait ismertette.
Mint elhangzott, a CLLD pályázat alulról jövő kezdeményezések finanszírozására szolgál, maga a név is körülbelül annyit jelent, közösségileg vezérelt helyi fejlesztések.
A pályázatok végrehajtása, lebonyolítása öt éve zajlik, és ebben az évben, vagy a következőben fog lezárulni. A civil szféra határozhatta meg előre azokat az irányokat, amelyekre pályázni lehetett.
A pályázat keretében megvalósuló építményekre öt éves fenntartási kötelezettség áll fenn, míg a rendezvények esetében ilyen megkötés nincs.
Formálisan a pályázatok kiírója Magyarország Kormánya, és az unió mellett egyben társfinanszírozója is a programnak. Az irányító hatóság a Pénzügyminisztérium, de a pályázatok ennek az alulról szerveződő pályázati rendszernek a keretében jelentek meg, amelynek a létrehozásához vezető első lépés az egész folyamat mozgatórugójaként tevékenykedő helyi akciócsoport (HACS) öt évvel ezelőtti megalakulása volt – vázolta Simon Zoltán az előzményeket.
HACS – helyi fejlesztési stratégia – pályáztatás
A helyi akciócsoport három nagy szféra – a civil, a vállalkozói és a közszféra – együttműködésével létre jött, 13 tagból, azaz 13 szervezetből, és az azokat képviselő 13 személyből álló szervezet. Annak tagja Kalocsa város önkormányzata is, és mint konzorciumvezető szerepel ebben a közösségben, a háromtagú elnökséget pedig dr. Törökné Moczár Györgyi, Bolvári Ferdinánd, valamint az önkormányzat delegáltjaként a választásokat megelőzően Lakatos Melinda alpolgármester, azt követően pedig Simon Zoltán alpolgármester alkotja.
A HACS feladata volt, hogy első lépésként egy helyi közösségi fejlesztési stratégiát állítsanak össze, amelyben összefoglalták a különféle helyi hagyományokra, célkitűzésekre, elvárásokra, igényekre épülő palettát, amire ezt követően majd pályázni lehetett. Ez a helyi stratégia fogalmazta meg a pályázatok benyújtásának feltételeit is.
A 250 milliós támogatási keretösszeget már korábban kiosztották, a pályázatnak ez a szakasza lezárult, a projektek megvalósítás szakaszában vannak, illetve részben már le is zárultak.
Kétlépcsős elbírálás
A pályáztatás folyamatáról Simon Zoltán elmondta: a helyi akciócsoport a fejlesztési stratégia alapján kiírta a helyi felhívásokat, kijelölve a különböző pályázati területeket. Erre bármely kalocsai civil szervezet beadhatta pályázatát, azonban más pályázatoktól eltérően itt két lépésben történt az elbírálás.
Elsőként a HACS vizsgálta meg, hogy a beadott igények megfelelnek-e a helyi fejlesztési stratégiában megfogalmazott céloknak. Ezt követően a Magyar Államkincstár és irányító hatóságként a Pénzügyminisztérium is megvizsgálta, hogy a tervezett projektek megfelelnek-e az Európai Unió vonatkozó előírásainak, illetve a kormányzat által előzetesen megfogalmazott kritériumoknak.
A mindkét lépcsőn sikerrel átesettek lettek a győztes pályázatok, mégpedig Kalocsán összesen 15 projekt. A továbbiakban
AZ EGYES SZERVEZETEK LEBONYOLÍTOTTÁK, ILLETVE LEBONYOLÍTJÁK A SAJÁT BERUHÁZÁSAIKAT, ELKÉSZÍTIK A MEGFELELŐ DOKUMENTÁCIÓT, ELVÉGZIK AZ ELSZÁMOLÁST, ÉS LEZÁRJÁK A PÁLYÁZATOKAT.
Dicséret az önkormányzat apparátusának
Simon Zoltán a továbbiakban méltatta annak az önkormányzat fejlesztési csoportja tagjaiból álló munkaszervezetnek a tevékenységét, amely közreműködött a fejlesztések tervezése, lebonyolítása, lezárása során, mindvégig segítve, tanácsokkal látva el a lebonyolító szervezeteket.
Állandóan bábáskodott ez a munkaszervezet a pályázatok körül, és az ő munkájuknak nagymértékben köszönhető, hogy ezek a pályázatok sikerrel működnek, amelyik pedig már befejeződött, sikerrel lezárult."Külön köszönetet mondott az önkormányzat Fejlesztési csoportjában tevékenykedő kolleganőknek a magas szakértelmükért, segítőkészségükért.
Ezt követően Simon Zoltán a nyertes pályázatokat részletesebben is bemutatta, hangsúlyozva, a felsorolás azért is tanulságos, mert abból kiderül, hogy milyen szervezetek nyertek, milyen összeget, és ezt milyen célokra fordíthatják.
Ebből is láthattuk ennek a pályázati rendszernek a rendkívüli sokrétűségét, azt hogy a városnak milyen sok területen sikerült ezeknek a pályázatoknak köszönhetően fejlődést elérnie” – vezette be a nyertes projektek fölsorolását az alpolgármester.
Kalocsa városának futó CLLD-projektjei
Mindenkinek jutott belőle
Simon Zoltán rámutatott: amint a felsorolásból is kitűnik,
A CIVIL SZFÉRÁNAK SZINTE MINDEN SZEGMENSE KAPOTT TÁMOGATÁST CÉLJAI MEGVALÓSÍTÁSÁRA,
MÁSFELŐL A VÁROS LAKOSSÁGÁNAK MINDEN RÉTEGE, MINDEN KOROSZTÁLYA KAPOTT VALAMIT, AMI AZ Ő IGÉNYEIT SZOLGÁLJA KI.
A pályázatok részben már lezárultak, nagyrészt folyamatban vannak, és egy részük ezután fog megvalósulni. Egyetlen pályázat van, amely még a szerződéskötések fázisában vannak, a támogatói okirat még nem érkezett meg, de a pályázó már szinte minden szükséges jóváhagyás birtokában van.
Őszre rendezvénydömping ígérkezik
Sajnos a programokhoz kapcsolódó rendezvények megtartása az ismert okokból rengeteg problémába ütközött, és szenvedett késedelmet a koronavírus járvány okozta, jelenleg is érvényben lévő tilalmak és korlátozások miatt.
Simon Zoltán reményét fejezte ki, hogy talán a nyártól már eljön az az idő, amikor újra a megszokott életünket élhetjük, és a tiltások feloldása után a rendezvények szabadon megtarthatóak lesznek.
Ezért valószínűsíthető, hogy – feltehetőleg főképp az ősz során – rendkívül sok rendezvénnyel fog találkozni a városban Kalocsa lakossága. Az alpolgármester hozzátette:
EZ NEM BAJ, SŐT NAGYON JÓ DOLOG, HISZEN ÍGY NAGY LESZ A PALETTA, AMELYBŐL A VÁROS LAKOSSÁGA VÁLASZTHAT.
AZONBAN EZ A BŐSÉG ZAVARÁT IS OKOZHATJA, EZÉRT SZÜKSÉG VAN NÉMI KOORDINÁLÓ TEVÉKENYSÉGRE IS.
Ennek érdekében Kalocsa város önkormányzatának és az itt működő civil szervezetek közti együttműködés további javítása érdekében a múlt héten megbeszélést folytatott Zsikó Zoltánnal, a Kalocsai Innovációs Központ ügyvezető igazgatójával. A cél, hogy az Innovációs Kft., az önkormányzat és a civilszervezetek közötti együttműködést minél szorosabbra fűzzék, párbeszédet alakítsanak ki, illetve létrehozzanak esetleg egy programnaptárt, hogy a civil szerveződések egyesületek minél eredményesebben folytathassák tevékenységüket, és elérjék céljaikat – zárta mondandóját Simon Zoltán.
Simon Zoltán végül a sajtó képviselőinek kérdésekre válaszolt
A sajtó részéről egy kérdés arra irányult, hogy az építési beruházások fenntartási ideje mikortól érvényes, és – különös tekintettel a Vízparti Közösségi Házra – azt kik, és milyen feltételek mellett fogják majd használni.
Erre Simon Zoltán elmondta, hogy mindez testületi döntést igényel, és mivel jelenleg a képviselő testület a járványügyi szabályok miatt nem tud működni, ezért e kérdésekre később lehet majd választ adni, ahhoz a képviselő testületet meg kell várni.
Szintén kérdésre válaszolva Simon elmondta, hogy 4-5 pályázat zárult le eddig, a többi még folyamatban van, annyit azonban hozzátett, hogy az eszközvásárlások, építési beruházások nagy része már lezajlott, és jobbára csak a rendezvényszervezéssel kapcsolatos feladatokban van elmaradás. Ám ez is jelentős részét képezi a pályázati rendszerben támogatott céloknak.
E programok esetében vis maior helyzet miatt nem lehetett a tervezet időben megvalósítani a pályázatokat – mutatott rá az alpolgármester, hozzátéve: ezért határidő módosítási kérelmek vannak folyamatban, és a vis maiorra tekintettel, nagy valószínűséggel ezekhez az irányító hatóság hozzájárul majd, hiszen nem a pályázó hibájából történt a rendezvények elmaradása.