Az eredetileg éves beszámolónak szánt pénteki tájékoztatón Simon Zoltán a város pénzügyi és költségvetési kérdéseit, gazdálkodását vette górcső alá, főképp annak kapcsán, hogy a polgármester két fontos döntést, a harmadik költségvetés-módosítást és az építményadó-emelést nem tudta átvinni a képviselő-testületen, így a város jövő évi költségvetésének forrás oldala kétséges, abból több tízmillió forint hiányozhat. Simon fölszólította dr. Bálint József polgármestert, hogy vonja le a megfelelő konzekvenciákat. Noha szó szerint ez nem hangzott el a tájékoztatón, ám olvasatunkban ez mégsem jelenthet mást, mint, hogy Simon a polgármester lemondását követeli.
Eredetileg az egy évi munka értékelése végett tartott volna sajtótájékoztatót, de időközben olyan helyzet alakult ki a városban, amely szükségesség tette, hogy eltérjen ettől a témától – kezdte tájékoztatóját Simon Zoltán, a Fidesz kalocsai csoportjának elnöke, aki szerint
drámai helyzet alakult ki a város gazdasági helyzetében és a város irányításában is. Kalocsa láthatóan elindult a lejtőn lefelé. Dr. Bálint József polgármester kezéből kicsúszott az irányítás, a város eladósodva csúszik a csőd felé.
Kiindulásképp fölmutatta az Ön-Ért című kiadványt, az önkormányzat tavaly ősszel megjelent tájékoztató füzetét.
Mint fogalmazott, az elegáns kiadvány „egy dicshimnusz volt”. Más kérdés, hogy az előző önkormányzat eredményeit taglalta, de akkor is úgy volt beállítva, mintha a 2014 októberében megválasztott, baloldali önkormányzat érdemei lettek volna itt feltüntetve – folytatta.
Ez a dicshimnusz mára romokban van, gyakorlatilag az elhangzott ígéretekből szinte semmi nem valósult meg. Bálint József arra tett ígéretet, hogy fejleszti a várost, ezzel szemben úgy tűnik a város elindult a lejtőn lefelé. Nem tudom, hogy megállítható-e ez a folyamat. A kép teljességéhez hozzátartozik, hogy 2013-ban a kormányzat teljes adósságkonszolidációt végzett. Ez azt jelenti, hogy 2013-ban a Fidesz-kormány átvállalta az önkormányzatok adósságát, így lehetővé téve a „gondtalan” gazdálkodást. Cserében azt az elvárást támasztották az önkormányzatok felé, hogy a továbbiakban nem mutathat hiányt éves költségvetésük – idézte föl az előzményeket.
A Fidesz-kormány Kalocsa városának 2014 után is megfelelő és igen jelentős támogatásokat nyújtott – mondta a pártszervezeti elnök, majd számszerűsítette is:
rendkívüli támogatásban részesült városunk.
Úgy vélte, ez a kormány önkormányzatokról való gondoskodásának bizonyítéka, de figyelmeztetett, hogy pénzpazarlásra nem adnak pénzt, a költségvetést illető elvárásaikat fönntartják.
A továbbiakban a jelenlegi vezetéssel szembeni kritikákat fogalmazott meg Simon Zoltán.
A városvezetés a gazdasági helyzet stabilizálása helyett a Fidesz és a KDNP képviselőinek ellenkezése dacára pazarló intézkedéseket foganatosított. Hiába figyelmeztetett az ellenzék a gazdálkodás hibáira és a pazarlásra, ezt nem vették figyelembe – mondta, hozzátéve, hogy
az akkor még egységes baloldal folyamatosan és rendszeresen leszavazta a javaslataikat.
Azért is nehezményezte ezt Simon, mert ők konstruktív ellenzéki szerepet játszottak, amit az is bizonyít, hogy 10 napirendi pontból 8 esetében 12 igennel történt a döntés, tehát a megítélésük szerint a várost előre vivő javaslatokat mindig megszavazták, csak az elveikkel és Kalocsa város érdekével ellentétes döntéseket utasították el – jelentette ki.
A továbbiakban Simon Zoltán – portálunk megnevezése nélkül – több részletet idézett föl abból az interjúból, amelyet dr. Bálint József polgármesterrel közvetlenül megválasztása után készítettünk. Ebben a polgármester terveiről, jövőképéről is beszélt, és egyebek mellett személyi kérdések iránti tudakozódásunkra is válaszolt. Simon most az akkor elhangzottakkal szembesítette Bálint Józsefet.
Az interjúban megkérdeztük a polgármestert, hogy lesz-e leszámolás, amire azt válaszolta, hogy nem lesz.
Simon úgy vélte, ennek a tények ellentmondanak, hiszen több mint száz ember került eltávolításra.
Vezetőket küldtek el, beosztottakat küldtek el, de nem racionalizálási okokból, hanem azért, hogy saját embereiket tegyék a helyükre.Tagja-e a csapatnak Török Gusztáv?
Külön kört futott a korábbi polgármester, Török Gusztáv Andor körül, akinek a ciklus során várható szerepére mi is rákérdeztünk, amire Bálint József többször kijelentette, hogy nem kíván együtt dolgozni vele.
– A csapatban szán szerepet Török Gusztáv Andornak?
– Nem.
– A háttérben sem?
– Nem, sőt nem is számítok a közreműködésére.
(részlet az interjúból, 2014.10.15.) Ezzel szemben Török Gusztáv Andor 2014 decembere óta havi 280 ezer forintos megbízási díj ellenében alkalmazásban áll. Költségtérítést, telefonhasználatot és irodahasználatot biztosít a polgármester a mai napig a részére. Nem csoda, hiszen Török Gusztáv Andor dr. Bálint Józsefnek a volt polgármestere és politikai mentora. Simon úgy vélte, az ígéret ellenére a sajtóiroda sem szűnt meg, csak bújtatott állásokkal oldották meg, és feltételezte, hogy mindig lesznek is olyan emberek, akik ezt a feladatot látják el, még ha nem is ezen a néven.
A város kitörési pontjait illető kérdésünkre Bálint József azt válaszolta, hogy a legfontosabb kitörési pont a kis- és középvállalkozások megerősítése.
Simon szerint azonban a most meghiúsult adóemelés terve is bizonyítja, hogy épp a kis- és középvállalkozásoknak az ellehetetlenítése és a vállalkozások feltételeinek jelentős gyengítése folyik az önkormányzat intézkedései nyomán.
Úgy érzem, hogy ezekkel a felsorolt példákkal Bálint József két év alatt elveszítette a hitelességét – mondta Simon, fölidézve, hogy tavaly ősszel, október 1-jén a KalocsaKOM Kft. eladása, valamint az államtól kapott 170 milliós működési támogatás után szó szerint ezt mondta Bálint József:
Innentől nem hivatkozhatunk arra, hogy elődeink mit hagytak ránk, tehát innentől kezdve, ha olyan helyzetbe kerülünk, azt csak saját magunknak róhatjuk föl.
Hol a KalocsaKOM ára?
Emlékeztetett, hogy a polgármester kijelentése szerint a KalocsaKOM értékesítéséből befolyt 450 milliót jó célokra, csakis fejlesztésre fogják fölhasználni
Alig telt el egy év, és nem csak a 170 milliós állami támogatás, hanem a KalocsaKOM eladásából származó 450 milliós bevétel is eltűnt, a város elherdálta, elműködte, gyakorlatilag a pazarló költségvetéssel ez a pénz eltűnt. A jövő évi költségvetés egyensúlyának megteremtésére a nyáron megfogalmazott stabilitási rendelet szerint 185 milliós pluszbevételre lenne szüksége a városnak. Ezt vagy többletbevételből, vagy megtakarításokból kell előteremteni december 31-ig – vázolta a jelenlegi pénzügyi helyzetet, amelyet igen súlyosnak ítél:
Ki merem jelenteni, hogy Kalocsa ilyen gazdasági válsághelyzetben még nem volt. A stabilitási rendelet ugyanis főként adóemelést, ingatlaneladást, bírságok és pótlékok bevételének növelését irányozza elő, amelyet a Fidesz-KDNP képviselői nem fogadtak el. Az adóemelési mizéria tapasztalatai
Simon elfogadhatatlannak tartotta, hogy semmiféle előzetes vizsgálat nem előzte meg a bejelentést az adóteher-emelkedésnek a vállalkozókra, vállalkozásokra gyakorolt hatásával kapcsolatban.
Az ennek kapcsán összehívott vállalkozói fórumot egy tragikomikus eseménynek nevezte Simon, mondván, a több mint 500 érintett kalocsai vállalkozóból négy jelent meg ezen a fórumon.
Én azt hiszem, senki nem föltételezi, hogy a vállalkozókat nem érdekelte ez a téma, és azért nem jöttek el. Feltételezem, hogy itt nagyon komoly szervezési hibák történtek, amit úgy is lehet értelmezni, hogy a polgármester egyáltalán nem vette komolyan az egészet. Az adóemelési kísérlet előkészítése és bukása során Bálint József több olyan kijelentést is tett, amely Simonnál kiütötte a biztosítékot.
„Abban az esetben, ha nem megy át ez az előterjesztés, mármint az adóemelés, nekem nincs vesztenivalóm”,
”Kihúzom a három évet így is úgyis” – idézte Bálint József szavait Simon, majd emlékeztetett, hogy
„a polgármester egy jó könyvelőt ajánlott” az adóemelés gazdasági hatásainak ellensúlyozására.
Simon úgy vélekedett, hogy a vállalkozások adóemelése egyértelműen veszélyeztetné a foglalkoztatást, és munkahelyek megszűnését vetítené előre. A 2014-es ígéretek munkahelyteremtésre, vállalkozások megerősítésére vonatkoztak, miközben szerinte ennek pontosan az ellenkezője történik folyamatosan.
Fölháborító, hogy a polgármester a pazarlásból és rossz gazdálkodásból eredő hiányt a kalocsaiak többségének munkát adó vállalkozókra akarja áthárítani – mondta. Úgy vélte, veszélyben vannak a munkahelyek. Ez a több mint 70%-os adóemelés nagyon komoly teher, van olyan vállalkozás, ahol több 10 milliós tételt jelentett volna, ha a polgármester sikerrel viszi át a testületen.
„Kalocsa elindult a lejtőn”
Ezek után, nem hogy nem jönnek ide a vállalkozók, de meggyőződésem, hogy akik itt vannak, azokat pedig elriasztja ez az intézkedés. Én több vállalkozás vezetőjétől hallottam, hogy gondolkoznak azon, hogy a környékbeli falvakba áthelyezik a székhelyüket – mondta a Fidesz helyi elnöke, hozzátéve, hogy ez azzal jár, hogy az iparűzési adót és a gépjármű adót nem Kalocsának, hanem a székhely szerint illetékes önkormányzatnak fizetnék be.
Simon szerint ez egy rendkívül felelőtlen, átgondolatlan intézkedési javaslat volt, amit is elutasított a képviselő-testület.
Olvadozó többség
A politikus fölhívta a figyelmet arra a tényre, hogy a képviselő-testület egy prominens baloldali tagja [dr. Angeli Gabriella – A szerk.] is tartózkodott, tehát gyakorlatilag szembe ment a polgármester elképzelésével.
Amikor már körvonalazódott a közel 200 milliós hiány, még nyáron stabilitási rendeletben írta elő a képviselő-testület, hogy világítsák át a város gazdasági társaságait, készítsenek intézkedési tervet, amely a gazdasági társaságok pénzügyi stabilitását létrehozza, és a polgármesternek is előírta a képviselő-testület, hogy stabilizációs intézkedési tervet készítsen a rendszerszintű pénzügyi hiányosságok orvoslására.
Simon szerint ebből nagyon kevés valósult meg, alig kaptak ilyen tevékenységről tájékoztatást
E helyett a polgármesternek az adóemelés, az ingatlaneladás, és a bírságok, pótlékok növelése volt a legütőképesebb terve a csődhelyzet elkerülésére. Simon szerint ez a teljes koncepciótlanság bizonyítéka. Úgy vélte,
Bálint József nem tudja irányítani a város gazdálkodását, nem tud úrrá lenni ezen a csődhelyzeten, sőt elveszítette a képviselő-testületben a többségét, hiszen a képviselő-testület két igen sarkalatos, kardinális kérdésben leszavazta a polgármestert.
Mondjon le!
A pártvezető szerint a városnak megszorítások helyett a kiadásokat kellene csökkenteni, gazdálkodni kellene, és az igen jelentős állami támogatást megfelelő módon kellene fölhasználni.
Végkonklúzióként elmondta:
Kalocsa városban kiadási oldalon pazarlás, bevételi oldalon adóemelés történik, gazdálkodás nincs, a költségvetés romokban. A város láthatóan elindult a lejtőn. Bekövetkezett az a dráma, amitől féltünk, hogy be fog következni, és lám, itt vagyunk a küszöbén – mondta Simon Zoltán, hozzátéve, hogy párt- és képviselőtársaival együtt izgatottan várja, hogyan fogja megoldani ezt a helyzetet Bálint József, milyen költségvetést terjeszt be 2017-re.
Úgy vélte, a város előtt két út áll: Az egyik út a csődbiztos, kizárólag a kötelező feladatok, és a város három évig vegetál, a teljes leépülés felé halad.
A másik út pedig…
Polgármester Úr! Én bízom abban, hogy ön lokálpatrióta, és a város érdekében elgondolkodik a történéseken, és levonja a megfelelő konzekvenciát!
Hol pazarolnak?
A továbbiakban a pártszervezeti elnök újságírói kérdésekre is válaszolt.
A helyi rádió munkatársa azt tudakolta, hogy hol lát pazarlást, mely tevékenységeket, intézkedéseket tartja pazarlónak.
Válaszában Simon a Kft.-k és az intézmények – szerinte indokolatlanul nagy – pénzigényét hozta föl. Kifejtette: a Kft.-k kezelése nem megfelelő, azokba korlátlan mennyiségben áramlik a pénz. A politikus meggyőződése, hogy e cégeket lehetne gazdaságosan vezetni és működtetni.
Konkretizálva: az elmúlt 2 év előterjesztéseit áttekintve, 10-20-30-50 millió forintos, sőt 70 milliós tételek áramlottak be a Kft.-kbe. A hiány pontos okát azonban nem ismeri, arra a Kft.-k vezetőinek, pénzügyi szakembereinek és a városvezetésnek van rálátása.
A másik oldalon az intézmények is rengeteg pénzzel gazdálkodnak. Fölhívta a figyelmet, hogy a város intézményeiben jelenleg is van pénzmaradvány, és a polgármester a város jelenlegi gazdasági helyzetében is engedélyt adott arra, hogy ezt az intézmények kioszthassák év végi jutalomként.
A személyiségi jogi sérelmek elkerülése végett nevek említése nélkül, de utalt egyes olyan, jelenleg is élő megbízási szerződésekre is, amelyek meggyőződése szerint indokolatlan, és sok százezer forintos havi kiadást, éves szinten 3-4-5 millió forint költséget jelentenek személyenként.
Ha ezeket összeadjuk, akkor máris megvan az a 180 millió, amivel most a város gyakorlatilag mínuszban van – zárta válaszát Simon.
Kit kellene megadóztatni?
Munkatársunk azt kérdezte, hogy most, miután az előterjesztett adóemelést elutasította a testület, a Fidesz milyen adóemeléssel, vagy miféle új adó kivetésével tenne eleget a stabilitási rendelet következő évre előírt 65 millió forintos adóbevétel-növelési előírásának.
Ha 10-15-20 évig tudott a város a jelenlegi adóbevételekkel gazdálkodni, akkor a jelenlegi városvezetés ezt miért nem tudja megtenni? – felelt kérdéssel a kérdésre a pártszervezeti elnök, emlékeztetve, hogy az adóemelést mind a vállalkozók, mind a lakosság felé indokolatlannak tartják.
Az elvárt adóbevétel-növelés kiváltásának mikéntjére Simon nem adott konkrét választ, mondván, ez a jelenlegi városvezetés feladata és felelőssége, de emlékeztetett, hogy az ő vezetésük idején, 2010 és ’14 között az adóemelés kérdése föl sem merült. Pedig folyamatosak voltak a beruházások, míg az utóbbi két év alatt gyakorlatilag semmilyen fejlesztés, semmilyen pályázat nem történt, mert a város minden bevételét elműködi, így nincs az önerőre pénz, pedig a kormányzat nagy támogatást, 170 millió forintot juttatott tavaly is városunknak.
Ha valaki fölvállalta azt a felelősséget, hogy a szavazók által megválasztván beüljön a polgármesteri székbe, azt hiszem abszolút elvárható, hogy tudja, hogy mit kell csinálni! Ha mi lennénk abban a helyzetben, én biztosítom önt is és a jelenlévőket, hogy megtalálnánk annak a módját, hogy hogyan lehet kivezetni a várost ebből a helyzetből adóemelés nélkül.