Kalocsán nyolc egyéni választókerületben, azokon belül is két-két szavazókörben voksolhatunk. A települési önkormányzat Kalocsán a nyolc választókerület képviselője, valamint három listán bejutott képviselő és a polgármester alakíthatja meg. A választókerületek képviselőit és a polgármestert közvetlenül választjuk. Ehhez két szavazólapot kapunk, plusz egy harmadikat, amelyen a jelölőszervezetek megyei listáit támogathatjuk.
A választásra jogosultaknak október 13-án, azaz most vasárnap reggel hat és este hét óra között kell fölkeresniük a lakóhelyük szerint kijelölt szavazókört – ennek hollétéről a választási értesítőben találhatunk tájékoztatást, vagy a választási honlapon e célra kialakított felületen is lekérhetjük lakcímadataink megadásával.
A szavazás előtt
igazolniuk kell magukat.
A személyazonosság igazolására alkalmas a régi típusú, papír alapú „barna” személyi igazolvány is, amelyhez lakcímkártyára nincs szükség.
Ellenben
SZAVAZNI CSAK ÉRVÉNYES SZEMÉLYI DOKUMENTUMOK BIRTOKÁBAN LEHET.
A személyazonosság igazolása után a szavazatszámláló bizottság ellenőrzi, hogy az adott szavazókörben szerepelünk-e a választásra jogosultak listáján. Ezt követően aláírásunkkal igazoljuk megjelenésünket, majd megkapjuk a szükséges szavazólapokat.
Alapesetben három szavazólapot kapunk. Ezek közül
A település polgármestere az a jelölt lesz, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja.
A választókerület képviselője az a jelölt lesz, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja.
ÉRVÉNYESEN EGY SZAVAZÓLAPON EGY JELÖLTRE LEHET SZAVAZNI!
Vagyis érvénytelen a szavazat, ha
SZAVAZNI A TÁMOGATNI KÍVÁNT JELÖLT VAGY LISTA MELLETT KÖRBEN EGYMÁST METSZŐ KÉT VONALLAL – KERESZTTEL VAGY IKSZSZEL – LEHET.
A fent leírt módon Kalocsán a nyolc egyéni választókerületi jelöltet, valamint a polgármestert választhatjuk meg.
A KÉPVISELŐ TESTÜLET A POLGÁRMESTER ÉS A NYOLC EGYÉNI KÉPVISELŐ MELLETT HÁROM LISTÁRÓL BEJUTÓ KÉPVISELŐBŐL ALAKUL MAJD MEG.
A listás jelölteket az úgynevezett töredékszavazatok alapján választják ki a legalább öt választókerületben jelöltet állító jelölőszervezetek által bejelentett és nyilvántartásban vett úgynevezett kompenzációs listákról.
KALOCSÁN NÉGY JELÖLŐSZERVEZET ÁLLÍTOTT LISTÁT.
Ezeket most már nem soroljuk föl, szavaznunk amúgy sem kell a listákra, és a kampány során sok szó esett portálunkon mind a négyről.
A LISTÁK „ERŐSSORRENDJÉT” AZ EGYÉNI JELÖLTEKRE ÉS A POLGÁRMESTERJELÖLTEKRE LEADOTT ÉRVÉNYES, DE MANDÁTUMOT NEM EREDMÉNYEZŐ SZAVAZATOK ALAPJÁN HATÁROZZÁK MEG.
Ezáltal nincs „elveszett” szavazat: aki által preferált jelöltek nem nyernek megbízatást, annak szavazatit a listákon összesítik, és az így összegzett szavazatok alapján osztják ki a fönnmaradó három képviselői helyet.
A kompenzációs listákon az egyéni képviselőjelöltek, vagy más személyek is szerepelhetnek.
Amennyiben a listán olyan egyéni képviselő- vagy polgármesterjelölt szerepel, akit a körzetében megválasztanak képviselőnek, vagy polgármesternek, akkor a listáról neve törlésre kerül, és helyét a sorban következő személy veheti át, majd minden további jelölt egy helyet előre lép.
Ugyanilyen módon pótolják a listán szereplő jelölteket visszalépésük, a mandátumról való lemondásuk vagy elhalálozásuk esetén.
A MEGYEI KÖZGYŰLÉS MEGVÁLASZTÁSÁHOZ KAPUNK A SZAVAZÁSHOZ EGY LISTÁS SZAVAZÓLAPOT IS, AMELY A MEGYEI KÖZGYŰLÉS MEGVÁLASZTÁSÁRA SZOLGÁL.
Ezen a pártok, jelölőszervezetek listái szerepelnek, és a listákra közvetlenül leadott támogató szavazatok alapján kerülnek kiosztásra a megyei közgyűlés képviselői helyei, az országgyűlési választások listás szavazataihoz hasonló módon.
A tízezer főnél kisebb települések ettől eltérő rend szerint választanak települési önkormányzatot, aminek módjáról a választási törvény rendelkezik.
Szintén most kerülnek megválasztásra a nemzetiségi kisebbségi önkormányzatok.
A voksolás módjáról és a választható személyek és listák vonatkozásában a választások hivatalos portálján találhatnak tájékoztatást az érdekeltek.