Kalocsán is több program kapcsolódik a víz világnapjához:
Ahogyan a konferenciáról is készül tudósításunk, úgy az érsekkerti programról is önálló cikkben számoltunk be. Most csak azt emeljük ki, amit Szigeti Attila, a Kft. műszaki igazgatója a kalocsai csapvízről mondott, a szakember ugyanis amellett, hogy a vízgazdálkodási infrastruktúráról és annak működéséről sok ismeretet osztott meg a diákokkal, a csapvíz ivóvízként való fogyasztását is népszerűsítette.
„A KALOCSÁN SZOLGÁLTATOTT CSAPVÍZ AZ OLYAN MINŐSÉGŰ MINT A MARGITSZIGETI KRISTÁLYVÍZ”
– mondta Szigeti Attila, felhívva a hallgatóság figyelmét arra is, hogy
a csapvíz a legjobban ellenőrzött ivóvíz. Nekünk is folyamatosan ellenőrizni a minőséget és egy független szervezet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat is folyamatosan ellenőrzi. A mi környékünkön rossz az ivóvíz mintát nem vettek az utóbbi öt évben, előtte se.” Összevetette az árakat is:
Kalocsán egy köbméter víz ára olyan 170 forint ÁFÁ-val együtt. Ez azt jelenti, hogy 17 fillér egy liter víz, míg ha bemegyek a boltba, és veszek egy ásványvizet, az 150 Ft körül van.” Enné súlyosabbak az egészségügyi kockázatok és a természetvédelmi következmények.
De nem is az ár a fő probléma az ásványvízzel, hanem a PET-palack amibe ezt az ásványvizet csomagolják. A gyengébb minőségű palackokba rengeteg olyan vegyület van, ami tartós tárolás után kioldódik a palackból és a vízbe kerül, amit az ember el fog fogyasztani” – mondta Szigeti Attila, aki arra is rámutatott, hogy a ezek a palackok csak egyszer használatosak, ami azért probléma, mert utána szemét lesz belőle.
Naponta körülbelül hárommillió palack kerül a világon a szemétbe, sőt a folyóvizekbe, majd a tengerekbe. Láttuk már műholdfelvételeken, hogy a Csendes-óceánt több száz négyzetkilométeres úszó szigetek vannak, amelyek PET-palackokból álltak össze. Aki ilyen palackos vizet fogyaszt rendszeresen, az ezt a folyamatot gerjeszti” – hívta föl a figyelmet a szakember.