Két teljes napon, sok új ismeretet, hasznos tanácsot tudhattak magukénak a Szent István Gimnázium tanulói, a jövőjüket tudatosan tervező és alakító fiatalok.
A 2017-2018. tanév második félévében ismét előadásokat szervezett a Kalocsai Szent István Gimnázium, hogy a kötelező tantervben előírt életvitel tantárgy anyagát hozzáértő szakemberek segítségével sajátíthassák el a végzős diákok.
Az elmúlt tanévhez képest ezúttal néhány újdonság is szerepelt a programban, ugyanis nemcsak az iskolában, hanem külső helyszínen, a polgármesteri hivatalban is bővíthették ismereteiket a tanulók. Kalocsa Város jegyzője, dr. Kiss Csaba az önkormányzat működéséről, a hivatali ügyintézésről, majd Szeitzné Kohl Irén a Kormányhivatal felépítéséről, és az ott intézhető ügyekről tájékoztatta a hallgatóságot.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is szó volt a családalapítás kérdéseiről, a családi élet alakításáról, különböző családtípusokról, valamint egészségkultúránkról, higiénikus környezetünkről, de a szexuális úton terjedő betegségekről is. Az említett témákat Bálint Sándorné védőnő mutatta be a diákoknak.
Számtalan hasznos tudnivaló szerepelt a meghívott pénzügyi szakértőink tájékoztatóiban. A háztartás korszerű pénzkezeléséről, demográfiai mutatókról, nyugdíj-előtakarékosságról, öngondoskodásról, a különböző fizetési módokról, a 21. századi „bankolásról” Markella Viktor, az OTP fiókvezetője, valamint Vida Mónika és Béres József, a K&H Bank munkatársai tartottak mindannyiunk számára hasznos előadást.
Adóügyi ismeretekben olykor még a felnőttek is járatlanok, nemhogy a kamaszok, így valóban nagyon időszerű és szükséges volt az a tájékoztató, amit a NAV munkatársaként Anisityné Maros Ildikó tartott gimnazistáink számára.
Geigerné Scherer Anna, a kalocsai postafiók vezetője a postahivatal működését mutatta be, az ügyintézés módját és lehetőségeit, ami azért is érdekes volt, mert a mai gyerekek többsége a postára nemigen jár, nem tudja, mit és hogyan lehet ott intézni, pedig élő idegen nyelv érettségin ez is az egyik kötelező témakör része.
A fogyatékkal élők segítése, a nélkülöző családok, egyének támogatása, a velük való törődés minden ember életének része kellene, hogy legyen, de gyakran tapasztaljuk, hogy sokan fejüket elfordítva mennek el egy-egy embertársunk mellett. Az érzékenyítés immár pedagógiai feladat lett.
Csupor Zsolt Jánosné, a Kalocsai Nebuló EGYMI intézményvezetője és Sánta Béláné a Szociális Intézmény vezetője osztották meg munkájuk során szerzett tapasztalataikat, és látták el a tanulókat jó tanácsokkal arra az esetre, hogy mit kell tenni, ha környezetükben nehéz sorsú emberekkel vagy fogyatékkal élőkkel találkoznak.
A tudatos fogyasztói magatartás témája Péjó Zoltán szakértelmét igényelte. Előadásában a környezet-és egészségtudatosság mellett a nemzeti tudatosság is szerepet kapott. A fogyasztóvédelemmel kapcsolatos információk mellett a vásárlók 12 pontja kifejezetten hasznosnak bizonyult a hallgatóság körében.
S hogy az önálló munka se maradjon el, a gimnazisták közül többen saját osztálytársaiknak tartottak kiselőadást a tantervi témákhoz kapcsolódóan például a takarékosság formáiról, a háztartásban használatos tisztítószerekről, a reklámokról, sőt az öltözködés kultúrájáról is.
Két teljes nap, sok új ismeret, hasznos tanács, megszívlelendő gondolat- a jövőjüket tudatosan tervező és alakító fiatalok nemcsak a jeles osztályzat reményében, hanem remélhetőleg önmaguk fejlődése miatt is végig figyelemmel kísérték az elhangzottakat.
Köszönjük vendégeinknek, hogy elfogadták meghívásunkat, s ezzel hozzájárultak a projektnapok sikeréhez. A jövőben is számítunk segítségükre.
Szent István Gimnázium