Miután pikk-pakk leszavazták csütörtök délután a kalocsai önkormányzati képviselő-testület tagjai az idei költségvetést, gyorsan döntöttek még két kérdésről – az egyik az idei közfoglalkoztatásról, a másik a város folyó és tervezett pályázati projektjeinek koordinálására a Bács-Kiskun Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft-val való konzorciumi megállapodás megkötéséről szólt, ezek simán átmentek –, majd rátértek Angeli Gabriella javaslatára, amely végül szintén lekerült a napirendről.
Amint még aznap gyorshírben megírtuk, 6 igen szavazattal 6 tartózkodás ellenében nem kapott kellő támogatást a kalocsai önkormányzat és intézményei 2018-as költségvetési rendeletjavaslata a február 8-án, csütörtök délután tartott képviselő-testületi ülésen.
Így egyből okafogyottá vált a második napirendi pont is, amelynek keretében a költségvetés kitekintő határozatát kellett volna elfogadnia a testületnek.
Így a két említett, nagy vitát nem kavaró javaslat után dr. Angeli Gabriella előterjesztése következett, amely arra buzdította a képviselőket, hogy közös, politikai tartalmú állásfoglalást fogadjanak el a kis települések önrendelkezési jogának védelmében.
A javaslat
A javaslat szerint egy állásfoglalást fogadott volna el a testület, amely szót emelt volna az az állítólagos, „a Fidesz- KDNP pártszövetség belső köreiben” vélt szándékkal szemben, amelynek nyomán – egy esetleges kétharmados győzelem esetén – a falvak népétől elvennék az önrendelkezés jogát, és még választást sem tartanának:
A sajtóban többféle kiszivárgott elképzelés látott napvilágot, elsőként, hogy a 2000 – mások szerint 5000 – lélekszámot el nem érő településeken nem lenne választás 2019-ben Más forgatókönyv – lényegében találgatás – szerint csak egy polgármestert választhatnának majd, akinek azonban
a szava aligha számítana az új egységként létrejövő járási közgyűlésekben,
És egy ilyen rendszerbe „nem fér bele egy független polgármester”.
Ezért Angeli Gabriella azt a javaslatot tette a testületnek, hogy – a reformkori felirati párt mintájára – fogadjanak el egy állásfoglalást, amit eljuttatnának az országgyűlés elnökének, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ), valamint Font Sándor országgyűlési képviselőnek.
Az állásfoglalásban arra hívta volna föl a törvényhozást, hogy tartsa fönn a jelenlegi, választott képviselők útján történő települési önkormányzás rendszerét, illetve az ezzel a céllal nem harmonizáló javaslatokat ne támogassa és ne vegyen tárgyrendbe, a TÖOSZ-t pedig arra kérte, hogy kezdeményezzen konzultációt a kormánnyal az önkormányzatok jogállását érintő tervezett jogalkotási javaslatokról és intézkedésekről.
A rendszerváltozás fontos vívmányának elárulása volna, ha valóban megszüntetnék a települések önállóságát, és a döntések nem helyben születnének – mondta előterjesztése kiegészítéseképpen a testületi ülésen Angeli, aki úgy vélekedett, hogy az „iskolák államosítása” és az egészségügy centralizálása is már arra példa, hogy miként „silányítja technikai végrehajtó személyzetté” a kormány az önkormányzati dolgozókat, és hogyan „kívánja az önkormányzatokat kivéreztetni”, fontos feladatokat és pénzeket vonva el.
Angeli a béreknek a kormányhivatali dolgozók javára történő eltolódása miatt a személyi állomány, főképp a képzett, tapasztalt munkaerő elvándorlásától is tartott, s attól, hogy így végül a polgármesterek és önkormányzatok is a járási közgyűléstől kiszolgáltatott helyzetbe kerülve formális szerepet tölthetnek csak be.
Kacsára ágyúval?
Egyedüli hozzászólóként Katus Attila jelentkezett, aki ezt az állásfoglalást nem tartotta jó ötletnek:
Én azt szeretném javasolni, hogy amint a képviselő asszony is fölolvasta, újságcikkekre való hivatkozásra kell szavazni a testületnek, vegyük le ezt a napirendről.
Mert ez valahol vicc kategória, hogy valamit megír az újság, és egy Kalocsa városát képviselő grémium arról szavaz. Katus még egyszer megismételte ügyrendi indítványát a javaslat napirendről történő levételére.
Ezt a polgármester rögtön szavazásra is bocsátotta, bár megjegyezte, hogy azzal teszi föl, hogy a későbbiekben [föltehetőleg, amennyiben a sajtóértesüléseknek bármilyen valós alapja körvonalazódna] esetleg visszatérnek rá.
Bálint József bejelentette az ügyrendi szavazás eredményét: kilenc igennel eltávolították a napirendről Angeli Gabriella javaslatát.
Visszhang
Furcsa, hogy az előterjesztő később 10 szavazatra emlékezett.
Az ülés után közzétett Facebook-bejegyzésében, amelyben arra is kitér, hogy
AZ MSZP HELYI ELNÖKE, LAKATOS JÁNOS IS MEGSZAVAZTA A JAVASLAT VISSZAVONÁSÁT
A mai képviselő-testületi ülésen a képviselők többsége (10 fő) levetette napirendről azt az előterjesztést, amely arról szólt volna, hogy emeljük fel szavunkat annak érdekében, hogy Kalocsa és a környező települések önkormányzatai - a lakosság által választott polgármester és képviselők útján - szabadon dönthessenek sorsukról.
A Fidesz-KDNP képviselőin nem csodálkozik, hiszen – amint fogalmaz – „nekik az a dolguk, hogy kiszolgálják a kormánypárt érdekeit”.
Azonban bejegyzésében
ANGELI NEHEZMÉNYEZTE, HOGY „A BALOLDAL ÁLTAL TÁMOGATOTT POLGÁRMESTER, ALPOLGÁRMESTER ÉS A „FÜGGETLEN” KÉPVISELŐK SEM ÉRTETTÉK MEG, HOGY A RENDSZERVÁLTOZÁS FONTOS VÍVMÁNYÁNAK ELÁRULÁSA VOLNA, HA VALÓBAN MEGSZÜNTETNÉK A TELEPÜLÉSEK ÖNÁLLÓSÁGÁT
Végtelenül elszomorít, hogy helyi elnökünk sem látta fontosnak e téma napirendre vételét – Írja Angeli Gabriella a Facebook oldalán.
Ugyanezt az érdekességet ragadta ki a napirend rövid pályafutásának állomásai közül több, a helyi ellenzék soraihoz tartozó képviselő is.
Egyikük így fogalmazott:
Azért, az sokat elmond a dologról, hogy még a képviselőjelölt asszonyt a tavaszi választásokon támogató párt helyi elnöke sem támogatta ezt a politikai természetű indítványt.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!