Kalocsa város hagyományai szerint az augusztus 20-ai ünnepi képviselő-testületi ülés keretében adják át a város kitüntető díjait, amelyek közül a Kalocsa Város Tudományos Életéért Tóth Mike-díjat vehetett át Baranyiné Hellényi Viktória. Méltatását az alábbiakban változatlan formában tesszük közzé.
Az ünnepi testületi ülésről, így az összes kitüntetettről már önálló cikkben beszámoltunk. Közülük most a Kalocsa Város Tudományos Életéért Tóth Mike-díjat átvett Baranyiné Hellényi Viktória méltatását ismertetjük:
Baranyiné Hellényi Viktória 1975. december 11-én született Budapesten. A középiskolát Budapesten a Szilágyi Erzsébet Gimnáziumban, speciális francia nyelvi tagozaton végezte. 1994-ben érettségizett, ekkor tett záróvizsgát idegenvezetésből magyar és német nyelven, jeles minősítéssel.
1999-ben végzett a Veszprémi Egyetem Mérnöki Karán Idegenforgalmi és szálloda szakon. Tanulmányai közben ismerkedett meg férjével, Baranyi Tiborral, aki miatt Kalocsára költözött.
1996-ban, menedzser asszisztensi gyakorlata során már egyesületi szakmai munkát végez Bács-Kiskun megye turisztikai civil szervezeteinél, térségi turisztikai vonzerőleltárt és vállalkozói térképet állít össze, egyesületi arculatot tervez, programajánlatokat készít, előadásokat tart és szervez.
2000. február 1-től dolgozik a Bajai SZC Kossuth Zsuzsanna Technikumban, először mint szaktanár, később mint szakmacsoport-felelős, munkaközösség vezető, 2016-tól pedig mint szakmai igazgatóhelyettes.
2003-ban közgazdász tanári végzettéget szerez idegenforgalmi és szálloda szakon, a Budapesti Gazdasági Főiskolán, 2010-ben pedig mesterképzésen vesz részt. 2015-ben leteszi a közoktatási vezető és pedagógus szakvizsgát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.
Pedagógiai céljának tartja az elmúlt évek alatt, folyamatosan változó szakmai ismeretekkel való lépéstartást, önképzést, továbbképzést, a logikus gondolkodás fejlesztését, a gondolkodtatva oktatást.
Fontos számára a kreativitás, a szakmai elhivatottság, a lelkesedés és a szakmai alázat. Munkája során értéket közvetít, kölcsönös tiszteletre tanít, az empátia, a tolerancia, az együttműködés, és a felelősségérzet fontosságát hangsúlyozza. Diákjai szakmai pályafutását is követi, támogatást nyújt – tananyagban, tanáccsal vagy szakdolgozattal kapcsolatban is.
Szakmai igazgatóhelyettesként a szakmai képzést irányítja, képzési programokat készít az intézmény összes szakmájára vonatkozólag, nappali és esti képzésekre egyaránt, melyet több más intézmény is átvett.
Szakmai rendezvényeket szervez, kapcsolatot tart a partnerszervezetekkel, duális képzőhelyekkel, szakmai évközi és nyári gyakorlatok szervezését végzi. Koordinálja a felnőttoktatást, képzések kidolgozását készíti.
Legkedvesebb feladatai közé tartozik a felzárkóztatás szervezése, tehetséggondozás, versenyeken való részvétel, mentorálás, szakmai gyakorlatok megszervezése.
Kezdeményezései között legjelentősebbek a szakmai próbavizsga bevezetése, az európai és országos hatókörű PÉNZ7 témahéthez történő csatlakozás a kezdetektől, ingyenes pénzügyi-gazdasági tréningek megszervezése a tanulóknak, szakmai kirándulások, „kitelepített” órák megszervezése valós gazdasági körülmények között élmények, legfrissebb trendek átadásával.
Tanulói rendszeresen a legjobbak között végeznek a vendéglátó iskolák tanulóinak Kárpát-medencei szabadtéri Tóth Jutka Emlékversenyén, ezüst, és bronzérmekkel.
A Corvinus Egyetem K-Kari Napok Középiskolás versenyén, nem közgazdasági iskolaként 2 csapattal országos 5. és 7. helyezést ért el. Az Ágazati Szakmai Érettségi Vizsgatárgyak Versenyén rendszeresen döntős helyezést érnek el érettségiző tanulói, akik így többletpontokat is szereznek a felvételihez.
2011-2023 között 8 alkalommal kapott adott tanévben nyújtott kiemelkedő pedagógiai munkáért elismerést, 2016-ban Kunszt-díjban részesült.
Hitvallása:
„Ahol emberszeretet van, ott jelen van a mesterség szeretete is.”
/Hippokratész/