A Magyar Néprajzi Társaság az Agrárminisztérium támogatásával július elején Kalocsán, a Viski Károly Múzeumban szervezte meg az ELTE BTK és a Debreceni Egyetem BTK Néprajzi Tanszék hallgatóinak Hungarikum gyűjtőtáborát, melynek lezáró konferenciájára és poszter kiállítására július 9-én került sor a két hungarikummal is rendelkező városban.
A hallgatók egész héten a magyar hungarikumok történetét kutatták, majd a tapasztalataikat a záró konferencián osztották meg a meghívott szakemberek társaságában.
A szombati tanácskozáson dr. Filvig Géza polgármester Kalocsa Város Önkormányzata nevében üdvözölte az előadókat és az érdeklődőket.
Az alkalomból a városba látogatott Prof. Dr. Pozsony Ferenc, aki a kolozsvári székhelyű Kriza János Néprajzi Társaság tiszteletbeli elnöke és a Babes-Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Tanszékének egyetemi professzora, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, a néprajzkutatás legmeghatározóbb személyisége, továbbá Dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója és a Magyar Néprajz Társaság elnöke és Dr. Simon András, a Szegedi Tudományegyetem BTK, Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékének vezetője.
A konferencia első előadója Dr. Bárth János, néprajzkutató, nyugalmazott múzeumigazgató, címzetes egyetemi docens volt, aki Kalocsáról, mint hagyományteremtő városról tartott előadást.
Romsics Imre, a kalocsai Viski Károly Múzeum igazgatója előadásában Kalocsa népművészetéről, mint hungarikumról beszélt, visszatekintve a múltba, összekapcsolva azt a modern kor hatásaival.