A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara december 14-én a kecskeméti városháza dísztermében tartotta éves ünnepi közgyűlését, amelyen Kollár Gyulát, a dunapataji Tanya Bisztró tulajdonos vezetőjét az Év Vendéglátója 2023. díjjal tüntették ki. Az elismerés odaítélése azért is figyelemre érdemes, mert az ország területére legnagyobb, 11 járásból álló Bács-Kiskun vármegyéjében, köztük a lélekszámra is nagy kecskeméti és bajai járásban számos, kitűnőbbnél kitűnőbb vendéglátóhely működik. Ebből adódóan a kamara díjbizottságának nem volt egyszerű dolga a mérlegelésnél. A kalocsai járásban, Dunapatajon és Kalocsán élőként büszkeséggel tölthet el bennünket ez az újabb vendéglátós siker, amely nem minden előzmény nélküli. 2019-ben ugyan ezt a díjat a nagy múltú Kék Duna Vendéglőt üzemeltető Szávai és Társa Kft-nek, Szávai Zsolt ügyvezetőnek és feleségének, Szávainé Ruszinkó Alexandrának ítélték oda, akik 2021-ben a Dél-alföldi régió legjobb vendéglője címet is elnyerték. A gasztronómiai tradíciók ápolása Kollár Gyula nevéhez is erősen kötődnek; a jól ismert vendéglátós az innováció, a modernitás jegyében megépített éttermének sikerét elsősorban Dunapataj kultikus ételére, a Gyimesi – féle pacalra alapozta. Az idén 60 éves Kollár Gyulával a díjról és az előzményekről Dunapataj egyik immár emblematikus helyén, a Tanya Bisztróban beszélgettünk.
Gyula! Mennyire érte meglepetésként, és miként értesült arról, hogy Ön nyerte el az Év vendéglátója díjat?
„Teljes meglepetés volt számomra, ugyanis semmit nem tudtam arról, hogy bárki is jelölt volna erre az elismerésre. Először telefonon hívtak fel, hogy nyertem egy, a kamara által alapított díjat, de azt nem mondták, hogy valójában miről van szó. Majd jött egy e-mail, amelyből kiderült, hogy Kecskeméten, a városházán december 14-én, ünnepélyes keretek között vehetem át azt a kitüntetést, amiről csak ott derült ki, hogy az nem más, mint az Év vendéglátója díj. A teljesség és a korrektség jegyében el kell mondanom, hogy ebben a kategóriában idén két díjat adott át Gaál József elnök úr: az egyiket nekem, a másikat pedig a kecskeméti Bakos és Társai Vendéglátó Bt. tulajdonos ügyvezetőjének, Bakos Tamás úrnak. A kalocsai járásból sem egyedül érkeztem, hiszen a kalocsai Kripta Istvánné népi iparművész az Év kézművese díjban részesült.”
Milyen stációkat kellett bejárni ahhoz, hogy az ötletből a Tanya Bisztró megszülessen?
„Természetesen a Tanya Bisztró története előrébbre datálódik, mint a díj átvétele. Régi vágyam, álmom volt egy saját étterem felépítése, üzemeltetése. Idén 9 éve kezdtük el a Tanya Bisztró megvalósítását. Hosszú keresgélés után akkor találtam meg a számomra legmegfelelőbb, méretében is megfelelő helyet itt a faluban, annak is a Harta felőli szélén, a 51. számú út mellett. Fontos volt a terület nagysága, mert az átmenő forgalomra építve megfelelő nagyságú parkolóhelyre is szükség volt. A Tanya Bisztrót jellemző, kicsit modernizált tanya design is akkor született. Valójában egy rusztikus kivitelű, mégis modern étteremről beszélünk, ami azért kapta a Tanya Bisztró nevet, mert a tanya a hazai, a bisztró a külföldi vendégek számára közvetíti, hogy itt a hamburgertől kezdve a legkülönbözőbb ételekig mindent meg lehet találni. Azonban nem csak a modern konyhatechnikával felszerelt étterem működik itt, hanem egy önálló épületben a büfé, egyben üzlet is, amelyben a legkülönbözőbb kézműves, minőségi élelmiszerek kaphatók, de reggelit és gyorsételeket, meleg italokat is kínálunk. A kisgyermekes családokra gondolva kialakítottunk egy játszóteret és egy állatsimogatót, ahol a gyerekek az állatokat meg tudják simogatni, etetni, hogy ezzel is egy kis betekintést nyerjenek a falusi életbe.”
Kikből tevődik össze a Tanya Bisztró vendégköre?
„Mint mondtam, egy fontos útvonal, az 51-es út mentén épült fel a Tanya Bisztró, így a vendégek túlnyomó többségét az átutazók, a Dunapataj-Szelidre tartók teszik ki, de természetesen helyiek, és a környező településeken élők is betérnek hozzánk. Törzsvendégeink jellemzően 50 kilométeres körzetből érkeznek, ennek ellenére nem ritka, hogy a híres dunapataji pacalért nagyobb társaságok nagyobb távolságról is útra kelnek. Néhányan 100 kilométernél is távolabbról jönnek csak azért, hogy a híres Gyimesi-féle pacalt kanalazzák, és még visznek is belőle. Vannak, akik a csülkös, vagy a velős pacalt szeretik, ahogy mondják, ezért akár a világ végére is elmennének. Örömmel mondhatom, télen-nyáron stabil vendégköre van az éttermünknek.”
Ki főzi a pacalt? Kollár Gyula vagy a munkatársai? Ki felügyeli, hogy a tradíciók érvényesüljenek?
„A válaszom: Kollár Gyula és munkatársai. Van egy fix receptúránk, amelyhez megvan a nyersanyag hányad, a hagyma, só, a paprika mennyisége. Nincs ebben nagy ördöngösség, hiszen Dunapatajon hosszú évtizedekre visszanyúló hagyománya van a pacalfőzésnek. A családoknál ugyanúgy főzik, készítik, mint ahogy mi, a Gyimesi-féle receptúra a zsinórmérték. Ettől ki-ki szájíze szerint csak kicsit tér el. A pacal nálunk, a nagyközségben nem csak ünnepnapokon, hanem gyakran hétköznapokon is az asztalra kerül. A község idén 60 éves szülöttjeként, pacalt szerető dunapatajiként volt időm és alkalmam, hogy a pacalfőzés rejtelmeit elsajátítsam.”
A pacal mellett mely ételek a legfelkapottabbak?
„Étlapunk fő vázát a magyaros jellegű, egytálételek alkotják, amelyet ugyan a pacal vezet, de a marhapofa pörkölt, birka pörkölt, töltött káposzta, gulyások is kedvelt ételek. Megtalálhatók még az étlapon a frissensültek - sertés, csirke, akár grill ételek, vagy a modernebb konyhatechnológiával készült étkek, tehát széles skálán mozog a kínálatunk. Nagy hangsúlyt fektetünk az idényjellegű, hazai nyersanyagokra, most például hamarosan érkezik a medvehagyma, de a friss saláták mellett szezonálisan például spárgát is kínálunk a vendégeinknek.”
Érkezésünkkor azt láttuk, hogy pacalevő verseny (Tripla Pacal Challenge) lesz január 19-én és 21-én a Tanya Bisztróban? Pontosan mit jelent ez?
„A közösségi médiában van egy csoportunk, ahol minden a pacalról szól. Onnan jött az ötlet, hogy rendezzünk egy pacalevő versenyt. Ennek az első fordulóját január 19-én tartjuk, eddig 34 fő nevezett be a versenybe, köztük egy hölgy. A kiírás szerint 3 adag pacalt (3X45 dkg), 2 szelet kenyeret és 1 liter bármilyen italt fél óra alatt kell elfogyasztani. Aki ezt teljesíteni tudja, az a vendégünk volt, nem kell kifizetnie az elfogyasztott ételt. Aki nem bír az adaggal, az természetesen kifizeti és elcsomagoljuk a megmaradt mennyiséget. Izgalommal várjuk mi is, hányan tudják majd ezt a nem mindennapi feladatot teljesíteni. A mondott adagot legrövidebb idő alatt elfogyasztó személy a „Pacalevő mester” címről elismerő oklevelet kap, amit Dusnoki Csabától, a település polgármesterétől vehet át. A verseny azért nem akármilyen embereket kíván, ugyanis 2 adag pacalt egy időben már többen elfogyasztottak nálunk, az talán nem is egy annyira különleges dolog. Számukra régebben volt egy kis promóciónk: Tanya Bisztrós pólót adtunk ajándékba. A mostani 3 adag azért már embert próbáló kihívás. A tripla adagot legrövidebb idő alatt elfogyasztó versenyzőnek az oklevél mellé egy Tanya Bisztrós baseball sapka jár, és a győztes fotója fölkerül az étterem dicsőség falára. Köszönöm az érdeklődésüket, szeretettel várunk mindenkit a Tanya Bisztróba!”
Forrás: baon.hu