A Dusnoki Rác Pünkösd két napos, szombati és vasárnapi műsorfolyama közül az utóbbi volt a mozgalmasabb, és olyannyira jól sikerült, hogy a nagyközség történetének talán legnagyobb és legsikeresebb eseménye zárult pünkösd hétfőn hajnalban. Ám addig a szervezők, a fellépők, a közönség, és ami a kora nyári, kifogástalan jó időt illeti, a Jóisten is sokat tett annak érdekében, hogy páratlan legyen az idei Rác Pünkösd, ennek a legendásan összetartó nagyközségnek a legnagyobb ünnepe.
Kevés olyan település van ma Magyarországon, ahol a városias léthez szükséges valamennyi infrastruktúra jól és magas színvonalon van kiépítve. Dusnokon jól működnek az óvodák, iskolák, jó az egészségügyi alapellátás, példa értékű a környezet, és az önkormányzat intézményei is magas színvonalon teljesítenek. Ilyen, dominánsan horvát nemzetiségi háttérrel indult a pünkösd vasárnap is, felelevenítve a dusnoki hagyományos rác lakodalmat a Biser tánccsoport szervezésében.
A hagyományaikra büszke dusnokiak ezúttal „élőben”, minden mozzanatában autentikus módon, a több mint száz éves „forgatókönyv” szerint tartottak meg a rác lakodalmat. A templomi imától, áldástól, az indulás a menyasszonyi házhoz, kikérésen, búcsúzáson keresztül egészen a vőlegény házáig való megérkezésig eljátszottak mindent, ami egykor a lakodalmas előzményeknek volt a része. A vőlegényes ház ezúttal a Barai szabadidő parkban felállított sátor volt, ahol a lakodalmi mulatság közben a fiatalokról még fénykép is készült, természetesen fekete-fehér színben.
A látványos lakodalom még tartott, amikor a Kalocsai Fúvószenekar a nagy rendezvénysátorban adott hívogató koncertet.
Azt nehéz lenne megállapítani, hogy az eseményt megelőző hírverés, vagy a fúvósok trombitái, kürtjei, tubái, dobjai és megannyi más hangszere csalogatta-e a temérdek embert a helyszínre, de tény, hogy a közel 500 fő befogadására alkalmas rendezvénysátor, de még a környezete is megtelt közönséggel.
A Kalocsai Liszt Ferenc AMI Dusnoki Aprócskák csoportjának fellépése, majd ennek a formációnak a kalocsai Mákszemekkel történő kiegészítése kitűnő kezdetnek bizonyult.
Ám jöttek a néptánc professzionális képviselői, Zsurávszky Lilla és Tapolczai Gábor szólótáncosok, hogy a jó hangulat mellé egy nagy adag szakmaiságot és művészi élményt is letegyenek.
A bajai Fekete Gyöngyök vérpezsdítő roma folklórjában még ott voltak a gyerekek, de a kitűnő kvalitású Miske-Drágszél Hagyományőrző Egyesület néptáncos tagjai már valamennyien a felnőtt korba léptek.
Igazi kulturális csemegét, színpadi élményt a Kalocsai Liszt Ferenc AMI Ifjúsági Néptánc Együttese varázsolt a sátorba, a kalotaszegi táncokból való összeállításuk valószínűleg Európa valamennyi színpadán megállná a helyét.
Ám mindeközben csak jöttek és jöttek az emberek. A 21 órai kezdés előtti technikai szünet arra is jó volt: mindenki elegendő italt töltsön magába ahhoz, hogy a következő két órát kibírja a sátort és körülötte lévő teret teljesen kitöltő, mintegy 2 ezer fős tömegben.
Ahogy a reflektorok felvillantak, színpadra lépett a Neoton Família hatos fogata, amelyet Csepregi Éva, Végvári Ádámés Baracs Jánostrió alkot, állandó zenésztársaikkal, Heatlie Dáviddal, Lukács Andreával és Lukács Lászlóval kiegészülve.
A közel két órás koncerten szólt a rock, a disco, a latin líra, felcsendült a Kétszázhúsz felett, a Santa Maria, a Holnap hajnalig és még sok-sok nagy Neoton-sláger.
Aki egy jót akart szórakozni, szeret énekelni, annak nagyon megérte elmenni az ingyenes dusnoki koncertre.
Azt talán érdemes megjegyezni, hogy a Dusnoki Rác Pünkösd már messze nem csak a helyiek ünnepe. A nagy számban a testvértelepülésről, a fővárosból, Szekszárdról, Bajáról, Kalocsáról érkezett látogatók mellett idén Ausztráliából, Bali szigetéről, és még az USA-ból is érkeztek vendégek.
A két napos rendezvény hatásától átszellemülten egyelőre csak annyit: valamennyi olvasónk nevében gratulálunk a magas színvonalú programokhoz, az azokat átható kreativitáshoz, a kitűnő szervezéshez, amelyet ezúttal is egyedül a dusnokiak öröme, összetartása, vendégszeretete tetézett!