A Kalocsai Viski Károly Múzeumba a dusnoki határból tavasszal beszolgáltatott honfoglalás kori női lószerszámveretek és egy szarmata, színes zománccal díszített ruhakapocs (fibula) árulkodott arról, hogy a régészek a területen huzamosabb időn át dolgozhatnak. A régészeti munkák eredményeként Szabóné Lantos Andrea, az ásatást vezető kalocsai, Andrási Réka, a bajai múzeum régésze két rabolatlan női szarmata sírból gazdag leletanyagot tárt fel októberben. A szakemberek a mintegy 1800 éves szarmata temetkezési hely alatt egy ie. 100-200-ból származó kelta telep nyomaira is rábukkantak.
Az ásatás helyszínéről restaurálásra a Kalocsai Viski Károly Múzeumba szállított leletekről Szabóné Lantos Andrea tájékoztatta portálunkat. A régész arról számolt be, hogy az egyik női sírból egy különleges szépségű, kör alakú, koncentrikus körökkel, a szélén lyukakkal díszített ezüst tükör került elő.
A minden bizonnyal vagyonos családból származó nő egykori viseletét paszta, borostyán, üveg és kalcedon gyöngyök díszítették. Nyaklánca borostyángyöngyökből készült, karperecét paszta gyöngyök ékesítették. A valószínűleg amulettként használt, úgynevezett dudoros gyűrűket derékmagasságban tárták fel, így azok az övre lehettek felerősítve.
Hogy a női divat évezredek óta mit sem változott, arról a másik sírból előkerült szütyőt (kis táskát), a ruhát és a nyakláncot díszítő gyöngyök árulkodnak. Ugyanitt egy ezüstlemezzel borított, bronz ruhakapcsot, (fibulát), egy bronzból készült, kocka formájú, nyaklánchoz tartozó csüngőcskét is feltártak. Sajnos a pontos okát nem ismerik, hogy a kis szütyőből előkerült nagyobb méretű üveggyöngyöket, valamint az ép, feltűnően nagy kalcedon gyöngyöket, a fülbevaló párját milyen célból helyezték a kis táskába. Talán mert úgy vélték, ezek a túlvilágon is értéket képviselnek. A feltárt kincsek mellett kisebb használati tárgyakat, egy csontnyelű kést, orsógombot és bronztűt is találtak.
Szabóné Lantos Andrea szerint a gazdag leletanyag arra utal, hogy Dusnokon rabolatlan sírokat sikerült feltárni. A sírok alatt fellelt árkokból, cserépmaradványokból vált bizonyossá, hogy
a szarmata temetkezési hely alatt egy kelta telep is található.
A régészek azt remélik, már a közeljövőben folytatódhat a feltárás, a kelta, szarmata leleteken túl a honfoglaláskori lószerszámveretek egykori tulajdonosára is rátalálnak.
Mint megtudtuk, a feltárt kincseket restaurálás után a munkálatokat támogató
dusnoki önkormányzat egy kis kiállítás keretében szeretné bemutatni,
amelyhez a Viski Károly Múzeum munkatársai nyújtanak segítséget.