Dusnokon 1894. június 24-én hatalmas jégverés pusztított. Akkor a dusnokiak megfogadták, hogy ezen a napon nem mennek ki a határba dolgozni, hanem szentmisét tartanak és Iván napján őseikre emlékeznek. Az ősök tiszteletét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a 125 éve tett fogadalom jegyében június 24-e, hétfő, Iván napja ünnep volt Dusnokon. Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke és Palotai Péter polgármester felavatta a Megyei Önkormányzat TOP pályázatán elnyert forrásból megújult óvodát és bölcsődét, majd 21 órától látványos, még a környező településekről is sok embert vonzó Szent Iván-napi csónakos fáklyás, zenés felvonulás kezdődött a Vajason.
Mielőtt az épülő Víziturisztikai Központnál elhelyezendő időkapszulával, a fáklyákkal a Vasvári utca Vajasra dűlő végénél a polgármester és Rideg László, a megyei közgyűlés elnöke csónakba szállt, és a mintegy 50 vízi járműből álló flotta elindult, Palotai Péter portálunknak elmondta: Szent Iván napja különleges, fogadott ünnepe a dusnoki embereknek. A község termőterületein
1894. június 24-én hatalmas jégverés pusztított.
Akkor a dusnokiak megfogadták, hogy ezen a napon nem mennek ki dolgozni a határba, hanem szentmisét tartanak és Iván napján őseikre emlékeznek.
Idén is ennek jegyében rendeztük meg a hagyományos csónakos fáklyás felvonulást a Vajason, amelyen előzetes jelentkezés nélkül, spontán bárki részt vehet, de érkeztek kenusok például Szekszárdról, Bajáról, de még Kecskemétről is. A nap a 7 órai szentmisével kezdődött, majd a 10 órai ünnepi szentmisével folytatódott. A látványosság, a fáklyás csónakos felvonulás végén a Mediterrán Pub-nál tartandó közös tűzgyújtás, szalonnasütés, tűzijáték és buli a környező településekről sok embert Dusnokra csábított.
A mai nap alkalom volt arra is, hogy a nagyközség egy kis vendéglátás keretében köszönje meg a Dusnoki Rác Pünkösd szervezőinek, a rác lakodalom résztvevőnek az önzetlen, a rendezvény sikere érdekében tett erőfeszítésüket, munkájukat – mondta a polgármester.
A tárogató szó mellett induló csónakos fáklyás menet hangulatát csak fokozta, hogy Pozsonyi Dávid és barátai egy nagyobb csónakot elfoglalva, a magyar és a dél-szláv zene legismertebb nótáit, dallamait játszották, amelybe itt-ott a közönség is bekapcsolódott, ha másként nem, hát kurjongatások formájában.
A fáklyás flotta köztes megálló helye a volt sertésátadó telepnél épülő víziturisztikai központnál volt, ahol Rideg László, a megyei közgyűlés elnöke, Palotai Péter és a képviselő-testület tagjai partra szállták, és
ünnepélyes keretek között elhelyezték az időkapszulát,
amelynek fedő gránittáblájára a szöveget helyi kőfaragó, Dobos László véste.
A jövő generációinak szóló üzenet szerint a kapszula 2069. június 24-én, az Iván-napi fogadott ünnepen, a fáklyás csónakozáskor nyitható fel. Záró mondata: „Jó dusnokinak lenni!”
Mint a kapszula elhelyezésekor elhangzott, a megyei napilapon kívül elektronikus adathordozón például a KALOhírek Dusnokról szóló írásai is ott vannak, de egy kis lapra a helyiek is írhattak üzenetet az utókornak.
A kapszula elhelyezését követően a csónakos fáklyás menet a Pub-nál lévő nagy stégnél szállt partra, ahol már meggyújtották a Szent Iván éjszakájához is köthető tüzeket, amelyek parazsán majd sercegve süljön a nyársra fűzött kolbász, virsli, szalonna. Aki ezt nem akarta kivárni, az a Pub sültkolbász, hekk és pecsenye kínálatából válogathatott.
A tábortüzek fényénél a Dusenici Horvát Énekkar, Pozsonyi Dávid és barátai muzsikaszóval szórakoztatták a táncra perdült közönséget. A végig jó hangulatú 2019. évi dusnoki Iván-napi ünnepet látványos tűzijáték zárta.