Mindszenti István, Dusnok község polgármestere a művelődési házban a december 15-én megtartott Falugyűlés közönsége előtt számolt be az elmúlt négy év, hangsúlyosan az elmúlt év eredményeiről, a jövőbeli tervekről. A település vezetője a megválasztása óta folyamatosan, a hagyományok jegyében decemberben megtartott tájékoztatóját ezúttal – figyelemmel a jövő év június 9-ei önkormányzati választásokra – nagyobb lélegzetűre fogta.
A rendkívül alapos, az önkormányzati munka valamennyi területét érintő beszámoló talán legnagyobb érdeme, hogy a polgármester bő öt hónappal a választások előtt nem egyfajta győzelmi jelentést tett le az asztalra, hanem igyekezett reális képet festeni, a tervekhez képest elmaradt fejlesztéseket sem elhallgatva. A fórum alkalom volt arra is, hogy Mindszenti István bejelentse: polgármester-jelöltként indul a jövő évi önkormányzati választáson.
Elmaradt beruházások – Miért nem kapcsolhatott nagyobb sebességre az önkormányzat?
A polgármester az elmaradt beruházásokról szólva kifejtette:
Tornacsarnok
„Megvallom őszintén, mikor 4 évvel ezelőtt 2019 decemberében itt álltam önök előtt, biztos voltam benne, hogy legkésőbb 4 év múlva már egy modern, tágas, minden igényt kielégítő tornacsarnoka lesz Dusnoknak. Össze is állítottunk egy alapos, úgy gondolom kifogástalan szakmai koncepciót, amit oda is adtunk képviselő úrnak, hogy jutassa el a miniszterelnök úr asztalára. Sajnos közben beütött a Covid-járvány, majd az azt követő súlyos gazdasági válság. Mikor abból éppen kezdtünk kilábalni, kitört az orosz-ukrán háború, az egekbe emelve az energiaárakat. Újabb válság, újabb tőlünk független nehézségek. Mivel járt ez? Sok beruházás, projekt leállítása, már több kormánydöntést elnyert pályázat, megállítása, elhalasztása, parkolópályára tétele. Sőt, újabb fejlesztési, beruházási igények időleges elutasítása. Sajnos így jártunk már sokadjára az 51-es számú főút felújításával is.”
Bentlakásos idősek otthona
„Fontos célkitűzésünk egy bentlakásos idősotthon építése is. Sajnos sok településsel együtt erre sem sikerült eddig támogatást szereznünk. Tudjuk, hogy égető szükség lenne rá, nagyon fontos lenne, hogy a magukra maradt, magukról már gondoskodni nem, vagy csak nehezen tudó időseink, közelben lakó családtagok hiányában, ne kerüljenek el egy távolabbi otthonba, kikerülve ezzel a faluközösség szerető, gondoskodó közegéből. Befektető, illetve pályázat hiányában itt sem sikerült eddig eredményt elérnünk.”
Nyugati iparterület
„Az utóbbi években 2 vállalkozás vásárolt magának területet, de a gazdasági és az energiaválság, valamint az építőanyagok árának drasztikus emelkedése, nagyon megnehezítette az elképzelések, tervek megvalósulását. Pedig az elmúlt években sok millió forintot költöttünk az iparterület környezetének rendezésére. A terület mindkét oldalán van aszfaltút, van a közelben áramhálózat, egy régebbi pályázat eredményeképpen, ivóvíz és tűzivíz közmű is ki lett építve a területen. Jelenleg bürokratikus akadályok nehezítik az egyes beruházások elindulását."
Fontosabb célkitűzések, prioritások
„Talán az első és legfontosabb szempont volt a dusnoki családok megerősítése, támogatása. Ennek érdekében próbáltunk olyan üzeneteket eljuttatni a lakossághoz, hogy családban élni jó, még ha sokszor nem is könnyű. Fontos érték a házasság, ami egy férfi és egy nő, ideális esetben életre szóló elköteleződését jelenti.
Érdemes gyermekeket vállalni, becsülettel nevelni, taníttatni. Kötelességünk idős szüleinkről gondoskodni, segíteni őket ha szükségük van rá, gondozni, ápolni és ha lehet mellettük, a közelükben lenni.
A családi élet kezdetének erősítése érdekében még ha szerény összeggel is, de bevezettük a 100.000 forintos házasságkötési támogatást, valamint az esküvő alkalmával minden ifjú pár egy ajándékkosarat kap ajándékba az önkormányzattól. Ezzel is jelezni óhajtjuk, hogy az egész közösség együtt örül velük és drukkol a házasságuk boldogságának és sikerének.
A gyermekszületési támogatás összegét 15.000 forintról 50.000 forintra emeltük."
Mini bölcsőde csoport
„Örvendetes tény az is, hogy ebben a ciklusban a már meglévő bölcsődei csoportunk mellett 30 millió forintos, a Magyar Falu program pályázati támogatásból egy mini bölcsődei csoportot is ki tudtunk alakítani. Ezzel is segítve a családok életét, a nők, édesanyák munkához való jutásának megkönnyítését, az esélyegyenlőség elősegítését. Jelenleg 24-en vannak a két bölcsődei csoportban, az óvodában, 4 csoportban pedig 87 gyermek. Ez összesen 111 gyermek.”
Reményt ad a 4. óvodai csoport indítása
„Az is reményre ad okot a jövőt tekintve, hogy tudtunk nyitni egy 4. óvodai csoportot, a gyermeklétszám pozitív alakulásának következtében. Ezzel új munkahelyeket is sikerült teremtenünk, mind az óvodában, mint pedig a bölcsődében, ami ugyancsak fontos szempont. A megszületett gyermekek tiszteletére tovább folytattuk az emlékoszlopok állítását, valamint facsemeték ültetését. Olyan sokat elhelyeztünk már, hogy szinte a Vajas parton már alig van hely. Ennek azért szívből örülünk!”
Gazdag kulturális programok - oktatás
„A művelődésszervező minden évben gazdag programot állít össze, a kulturális, oktató és szórakoztató programokból. A Magyar Művelődési Intézet és a Magyar Falu program támogatásával pedig sikerült több mint 2 éven keresztül még 1 fő közösségszervezőt is alkalmaznunk. Ebből kifolyólag is nagyon sok értékes gyermek, családi, illetve kézművesprogram, nyári tábor is megvalósulhatott. Ehhez anyagilag a pályázati forrás mellett, jelentős mértékben az önkormányzat is hozzájárult, mert fontos célunk a gyermekek, fiatalok, családok bevonása a közösségi alkalmakba, közösségi életbe, a szabadidő hasznos eltöltésével.”
Fejlesztés az Általános Iskolában
„Az általános iskola a bajai tankerület fenntartásában van. A tanulói létszám 170 gyermek, ami a környező települések viszonylatában még mindig nagyon jónak mondható. Úgy tapasztalom, hogy az önkormányzat és az iskola közötti viszony jó. Igazgató úr a képviselőtestületnek is tagja és az ügyrendi és pénzügyi bizottságnakis az elnöke, ezért minden fontos döntésnél ott van, ami a települést, valamint intézményeinket érinti.
Ezzel kapcsolatban két dolgot emelnék ki: az első, hogy a tankerület koordinálásával, a Magyar Falu program támogatásából most ősszel egy közel 50 millió forintos fejlesztés valósult meg a dusnoki általános iskolában. Homlokzatszigetelés, nyílászárók cseréje, festés, a régi szárnyban nyílászárók részleges felújítása, festése, fűtőtestek részleges cseréje, okostanterem kialakítása, festése, új informatikai eszközök beüzemelése csak hogy a legfontosabbakat említsem. Ezenfelül pedig több 10 millió forint értékben konténerekben, új nagyteljesítményű készenléti pelletkazánok beüzemelése is megtörtént, ha ne adj Isten a gázfűtéssel valami probléma adódna. Ezekkel a beruházásokkal az elmúlt 10 év legnagyobb volumenű fejlesztése valósul meg a dusnoki általános iskolában.”
20 ezer forint tanévkezdési támogatás
„A második szempont: hogy ősszel,az önkormányzat, a képviselő-testület döntése nyomán 20.000 forint tanévkezdési támogatást nyújtott minden dusnoki lakcímmel rendelkező általános iskolás tanulónak.A szülők visszajelzése nyomán azt gondolom, hogy ezzel egy kis segítséget tudtunk nyújtani az itt élő, gyermekeket nevelő családok részére. Ha a jövő évi költségvetésünk megengedi, akkor szeretnénk a középiskolás tanulóinkat is hasonló támogatásban részesíteni- mondta Mindszenti István polgármester a december 15-i Falugyűlésen.”
A polgármesteri beszámoló második részéről terjedelmi okok miatt hamarosan külön cikkben számolunk be.