Fontos bejelentések hangzottak el dr. Filvig Géza polgármester március 3-i sajtótájékoztatóján, amelynek legfajsúlyosabb témája a város 2021. évi, a különleges jogrend ideje alatt született költségvetése volt. A több szempontból is rendhagyó városi büdzsé egyik legfontosabb erénye, hogy az önkormányzat valamennyi intézménye működéséhez biztosítja a szükséges forrást. Ugyan a veszélyhelyzetre figyelemmel a polgármester formálisan egy személyben hozta meg a költségvetés március 2-i hatályba lépéséhez szükséges döntést, ám azt a december óta tartó képviselői egyeztetések, majd a valamennyi képviselő részvételével, február 24-én tartott, részletekbe menő vita előzte meg. A polgármester, mint kiderült, a jogi értelemben nem létező Meszesi kerékpárút körüli anomáliákról és az újonnan létrehozott városgazda szolgálatról is tájékoztatást adott. Ez utóbbi két témáról külön cikkben számolunk be.
Dr. Filvig Géza a költségvetésről szólva elmondta:
a veszélyhelyzet miatt idén nem a szokásos módon történt a város 2021. évi költségvetésének elfogadása, ugyanis a képviselő-testület és annak bizottságai nem ülésezhettek.
A jegyző törvényi kötelezettségének eleget téve február 15-ig összeállította a költségvetés tervezetét, és azt jóváhagyásra benyújtotta.
Már a költségvetés előzetes tervezésénél sejteni lehetett, hogy a koronavírus-járvány miatt nem lesz lehetőség a jelenléti szavazásra, és vélhetően a különleges jogrend szabályai lesznek érvényben. Ezt figyelembe véve már december hónapban úgy kezdődött meg a büdzsé tervezése, összeállítása, hogy valamennyi képviselőt tájékoztatta arról: bárki észrevételt, javaslatot tehet, sőt, várja a költségvetéssel összefüggő javaslatokat, és természetesen maga is tájékoztatást ad majd a készülő költségvetésről.
Miután a jegyző összeállította a tervezetet, február 24-én, valamennyi képviselő részvételével informális ülésen mutatta be a költségvetést. Az ülésen nagyon sok kérdés elhangzott és megválaszolásra került, ám azon csak dr. Körmendi Szabolcs és dr. Vincze András tett módosító javaslatot.
A két javaslatot elfogadta és azt beépítették a végleges költségvetésbe.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A polgármester leszögezte: nagyon nehéz év lesz az idei, mert a főösszegét tekintve 4,5 milliárd forintos költségvetésen a központi költségvetés és a helyi adózók bevételkiesései is értelemszerűen nyomot hagynak.
Dr. Filvig Géza ennek érzékeltetésére kifejtette:
2020-ban, -tehát már a koronavírus-járvány sújtotta időszakban - a város helyi adóbevételei csak 598 millió 576 ezer forintot tettek ki, míg egy évvel korábban ez az összeg 791 millió forint volt.A város e tekintetben a 2014. évi helyi adóbetétel szintjére esett vissza.
A városvezető emlékeztetett: ez is azt mutatja, hogy a város mennyire ki van téve a helyi vállalkozások teljesítőképességének. Ennek fényében is fontos, hogy az önkormányzat minden lehetséges eszközzel támogassa a helyi gazdasági élet szereplőit.
A polgármester aláhúzta: a költségvetés összeállításánál legfőbb cél a város komplex működtetésének biztosítása volt, és hogy a törvény erejénél fogva rá rótt kötelező feladatait a lehető legmagasabb szinten teljesítse, miközben lehetőségeihez mérten az önként vállalt feladatainak is tegyen eleget.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Dr. Filvig Géza itt tért ki arra, hogy sajnálatos módon egy intézménynél, a múzeumnál létszámcsökkentést kellett végrehajtani. Ez azt jelenti, hogy a vezetővel történt egyeztetetés után a múzeum 16 fős létszámát 9 főre csökkentették, hogy a város gazdálkodása stabil maradhasson.
A polgármester e témánál később elmondta, hogy természetesen humánusan, az érintett 7 munkatárs más munkahelyeken való elhelyezését, illetve átképzését segítve igyekszik eljárni a város.
Mint elhangzott, városüzemeltetési feladatokra a tavalyi összeget, 380 millió forintot fordít az önkormányzat, és a szociális juttatásokat is a tavalyi szinten tartja, erre a célra 125 millió forint áll rendelkezésre.
A városvezető számokkal is bemutatta, hogy például a polgármesteri hivatal működésére az állami normatíván felül 91 millió forintot költ a város, ami a központilag finanszírozott összeg 30 százaléka. A Szociális Központnál 57 millió, az óvoda-bölcsődénél 40 millió forinttal egészíti ki a működési költségeket az önkormányzat, saját bevételei terhére, ami a két intézmény teljes költségvetése 20, illetve 10 százalékát teszi ki.
A legnagyobb hozzájárulás a Művelődési Központ esetében jelentkezik, ott 51 millió forintot ad a város, ami az intézmény költségvetésének 61 százaléka.
A Viski Károly Múzeumnál ez a számpár 21 millió forint és 45 százalék. A közétkeztetéshez 26 millió forinttal járul hozzá a város, ami a kiadások 17 százalékát jelenti.
Dr. Filvig Géza kérdésre válaszolva elmondta: az önkormányzat két cége, a Vagyonhasznosítási Kft. és a Kalocsai Innovációs Központ Nonprofit Kft. nem kerül több pénzébe a városnak, mint amit korábban az általuk most ellátott feladatokra tavaly költöttek.
A polgármester fontosnak tartotta kijelenteni, hogy beruházás nem marad el a városban. Ám a működési kiadásokat figyelemmel kísérik, és
ha esetleg olyan helyzet alakul ki, a költségvetés módosításra kerül a folyamatos és biztonságos működés érdekében.
Dr. Filvig Géza kérdésre válaszolva kifejtette, a város egyedül a gépjármű adó kiesésével számol, ami 63 millió forint, ugyanis az úgynevezett szolidaritási adó és más központi adóelvonások Kalocsát nem érintik.
A Fókuszban Podcast legújabb adásában a május 9-11. közt megrendezésre kerülő II. NemArt Fesztiválról beszélgetünk vendégeinkkel, akiktől megtudtuk: Netflix-sorozatokban közreműködő zeneművészek és nemzetközileg elismert magyar képzőművészek is érkeznek városunkba!