A fasor kiváltását végző kertészeti vállalkozás feladatai közé tartozik a burkolatok, útszegélyek eredeti állapot szerinti helyreállítása, valamint a tereprendezés a munka során sérült füvesítés pótlásával. Ezeket a feladatokat vették listába a cég és a város szakemberei a közös terepbejárás során.
Múlt héten a kalocsai polgármesteri hivatal műszaki osztályának szakemberei és a Szent István király úti fasor kivágását és az új fasor telepítését végző kertészeti szakcég munkatársai közösen bejárták a Flórián szobortól a Szentháromság térig tartó szakaszt – a főutcai fasorkiváltás első, már tavaly lezárult ütemének helyszínét – hogy együtt szemlézzék az elvégzett munkát. A bejárás során rögzítették a még elvégzendő munkálatokat, esetleges burkolatjavításokat, útszegélypótlásokat és parkosítási feladatokat.
Egyidejűleg zajlott, mostanára lényegében le is zárult a Filvig köztől a buszmegállóig terjedő utcaszakasz fáinak eltávolítása. A Club 502 pizzéria előtt álló fa eltávolítását videóra is felvették. A pizzéria teraszán helyet foglaló vendégek valószínűleg igencsak hiányolni fogják a nyár hevesebb napjainak délutánján a fa által adott árnyékot, legalábbis amíg az utódok föl nem nevelkednek
Amint ismeretes, eredetileg erre a részre egybibés galagonyát javasoltak a kertészmérnökök, ám a módosított tervekben kompromisszumos megoldásként a gömbkőrisekre esett a választás, miután a város közvéleménye is hozzászólt a nagyrészt elöregedett fasor cseréjének tervéhez.
Mondom, elöregedett, mert az kétségtelen, hogy a kivágott fasor egyedeinek nagy része beteg, volt, elöregedett, kiodvasodott. És mondom, nagyrészt, mert bizony az is igaz, hogy az idős példányok közt is lehetett viszonylag jó állapotú, egészséges egyedeket találni, és sok fiatal, pótlásként telepített fa is van a főutcai fasoron, bár ezek nagy része nem a most fűrész alá került szakaszon – itt csak néhány ifjú példányt vágtak ki.
A legfájdalmasabb veszteség a mintegy harmadrészt már pótlásokkal megújult középső szakasz kivágása lesz.
A fönt említett vendéglátó egység klienseinél sokkal rosszabbul jártak a város madarai, akiknek éléskamrája volt a főutcai fasor bőséges és finom, datolya ízű, kalóriadús„berkenye” termése.
Sajnos a kivágott fasor helyett telepítendő kőrisfák a madaraknak nem fognak tudni táplálékot adni, esetleg csak egyes rovarfajoknak – ez az érvek között egyébként szóba sem került a képviselő-testület előtt több menetben, részben a lakosság bevonásával zajlott egyeztetések során.
Ezen a január 10-én készült videón még vígan lakmároznak a szerkesztőségünk ablaka előtt álló ostorfáról az elég félénk, vagy inkább óvatos feketerigók.
Utólag kijelenthetjük, ebből a szempontból, mármint a madárélelmezés szempontjából előnyösebb lett volna a munka tervezésével megbízott kertészmérnökök által javasolt egybibés galagonya fák telepítése, amelyek az ostorfákhoz hasonlóan remek legelőt adhattak volna a madaraknak.
Élelem híján viszont nem csodálkozhatunk majd azon, ha városunkból lassacskán teljesen eltűnnek az énekesmadarak. Esetleg a varjak beköltöznek majd a helyükre, csicsergés helyett károgni. Most szólok, hogy a vetési varjak is védettek, de sokkal nagyobbakat pottyantanak a pintyféléknél.
Sajnos városunkban több helyen folynak nagymértékű fapusztítások, amivel elüldözzük a rovarpusztító, csiripelő népséget – ilyen például a fajgazdag énekesmadár populációnak korábban luxuskivitelű otthont adó, a kertvárosban, a Foktői úttól északra épülő záportározó környékén kiirtott kiserdő, amire még visszatérünk.
A termetes, és csak emberi léptékkel idős, egészséges fák „pótlása” sajnos csak időgép segítségével volna lehetséges. Ezért sovány vigasz, hogy a kormányzat, a városvezetés és a helyben működő civilek és pártszervezetek is kiveszik részüket a város fásításából – az általuk most telepítendő fák még megfelelő kellően változatos faj- és fajtaválasztás, valamint szakszerű kivitelezés esetén is csak hosszú évtizedek múlva tölthetik be a most kivágott fák, fasorok, erdők, erdősávok ökológiai szerepét.