A foktői Hagyományőrző Néptánccsoport megalakulásának 10 éves évfordulója alkalmával rendezett nagyszabású néptánctalálkozót a község önkormányzata. Az államalapítás ünnepéhez köthető hosszú hétvége vasárnapján megtartott, a Környék tánca elnevezésű esemény piactéri helyszínét a rendkívül nagy melegre figyelemmel Bakai Károly polgármester felülírta. Így a nyolc együttes produkciói, a kapcsolódó programok a szépen felújított, a járás egyik legjobb akusztikájú, klimatizált művelődési háza színpadán zajlottak. A találkozó maratoni jellegét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a 13 órakor kezdődő műsor 18 óra körül az erdélyi Zetelakáról érkezett Ezüstfenyő Néptánccsoport ifjú tehetségeinek fergeteges produkciójával zárult.
A rövid technikai szünetekkel öt órán át tartó néptáncgála alkalom volt arra is, hogy a kezdés pillanataiban jelképesen átadják a vármegyei önkormányzat TOP Plusz programja keretében megvalósult „Kossuth Lajos utca csapadékvíz-gazdálkodásának és közlekedésbiztonságának fejlesztése” elnevezésű, 208,5 millió forint európai uniós forrásból megvalósult beruházást.
Amint azt a polgármesteri köszöntőből megtudtuk,
a projekt ünnepélyes záróeseményét várhatóan szeptember első hetében tartják. Ma már talán kevesebben emlékeznek rá, és biztos akad, aki nosztalgiázva tekint a múltra, de az egykori Kossuth Lajos utca és a mostani utcaképe közötti különbség szó szerint ég és föld, Foktő központja a beruházás nyomán immár kisvárosi hangulatot áraszt.
Miközben a színpadi produkciók zajlottak, 15 órától egészen az esti órákig kis kézműves és termelői vásár fogadta a látogatókat.
A műsor a megalakulása 10 éves jubileumát ünneplő Foktői Hagyományőrző Néptánccsoport tagjaiból alakult Foktői Vegyeskórus fellépésével indult. Az énekkar első száma a legendás foktői tarhonya történetéről szólt, a műdalba tréfásan azt is beleszőtték, hogy az idei tartós kánikula bizony a „tarhonyatermésnek” sem tett jót.
Ha már a színpadon voltak, a műsor az énekesekből hirtelenjében már a Foktői Hagyományőrző Néptánccsoporttá avanzsált együttes Foktői táncok című produkciójával folytatódott. A koreográfiát Horváth Katalin, a zenét Pogrányi Miklós állította színpadra. Miután itt úgyis elidéztünk, elmondjuk, a foktőiek a délután folyamán még három alkalommal, más és más koreográfiával, például a sárközi táncokkal és kedvencükkel, a vasi táncokkal, végül pedig az aratásvégzővel léptek színpadra.
Az utolsó szám záró képe bizonyosan emlékezetes marad, mert miután a hagyományőrző együttes alapító tagjait, köztük az időközben két elhunytat név szerint is említettek, vastaps kíséretében ünnepélyesen átadták a 10 éves jubileumra készített tortát.
Természetesen a szomszéd település, Uszód Gubbantós Hagyományőrző Néptáncegyüttese ezúttal sem maradhatott ki a fellépők sorából. A Lakatos Bence Gábor és Radics Lakatos Gabriella vezetésével 2024 áprilisában újjáalakult ifjúsági utánpótlás és a felnőtt csoport tagjai ezúttal is bebizonyították, hogy méltó örökösei az egykor a Gyöngyös Bokréta mozgalomban résztvevő uszódi táncosoknak. A több részletben fellépő uszódiak azon együttesek közé tartoztak, amelyek a legtöbb tapsban, kurjongatásokban is megnyilvánuló tetszésnyilvánításban részesültek.
A táncos produkciók sorát egy blokk erejéig a kalocsai Mezei Virágok Népdalkör szakította meg. A mind népszerűbb énekkar ezúttal is kristálytiszta hangon, hol nagy átéléssel, hol lendületes előadásmóddal fűszerezve prezentálta, hogy méltó a Dunapatajon idén tavasszal megszerzett országos ezüst minősítésre.
A 2011-ben alakult, Havasi Zoltán vezette Dunapataji Fényes Csillag Citerazenekar muzsikája nem csak az együttes hangszeres, de énektudása magas színvonaláról is árulkodott. Műsorukon Decsi verbunk, dunapataji népdalcsokor és alföldi betyárdalok szerepeltek.
A Rozmaring Miske - Drágszél Hagyományőrző Együttes Kishegyi Simon és Kishegyiné Baráth Ildikó három koreográfiáját Prohászkáné Tamaskó Szilvia útmutatásai és betanítása szerint mutatta be, a tőlük megszokott magas színvonalon.
A Bátyai Hagyományőrző és Horvát Nemzetiségi Egyesület Rozmaring Népdalköre ezúttal csak magyar nyelven adott elő egy színes népdalcsokrot.
A fajszi Szilas Hagyományőrző Néptánc Egyesület tánccsoportja három blokkban előadott műsora ezúttal más tájegységek táncait is felvonultatta. A 2015–ben alakult együttes célja azonban bizonyítottan változatlan maradt: a falu hagyományainak megőrzése és a tánc megkedveltetése a helyi fiatalokkal.
Ugyan sokat kellett rá várni, de megérte, mert amikor az erdélyi testvértelepülésről, Zetelakáról érkezett, fiatalokból álló Ezüstfenyő tánccsoport a színpadra lépett, szívet-lelket melengető érzés volt látni és hallani: milyen gyönyörű magyar kiejtéssel, igazi magyaros temperamentummal, a profizmus jegyeit felmutatva táncolnak a tőlünk több mint száz éve elszakított településen élő, magyarságukat viseletükben, táncukban, énekeikben is őrző fiatalok.
A hosszúra nyúlt folklórműsort egy kis időre a Vaga-Banda gólyalábas vásári komédia című előadás szakította meg, majd a találkozó műsorát a Paprika Jancsi című bábszínházi előadás zárta. A foktői Hagyományőrző Nap a tavalyi Kalocsai Paprikafesztivál főzőversenyének győztese, Kovács Ottó által készített,
nagyon ízletes pásztortarhonya vacsora közös elfogyasztásával, majd táncházzal zárult.